Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Na czym polega konsolidacja długów?

Na czym polega konsolidacja długów?

 

Masz kilka kredytów i pożyczek do spłaty? W takim przypadku może zainteresować cię konsolidacja długów. Na czym dokładnie polega i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać?

Gdy co miesiąc musisz spłacić kilka różnych rat kredytowych i pożyczkowych, na pewno wiesz, że może zająć to dość dużo czasu. Ponadto pojawia się ryzyko, że jakiś dług zostanie zapomniany. Oczywiście, jeśli spłacamy raty z konta bankowego on-line, możemy stworzyć zlecenia, które będą nam przypominały o terminach spłaty, ale konsolidacja, której poświęcimy tu więcej miejsca, pozwala nam nie tylko na spłatę jednej raty zamiast kilku.

Konsolidacja długów – co to jest?

Najczęściej konsolidacja długów kojarzy się z połączeniem kilku zaciągniętych zobowiązań finansowych – wtedy stają się one jednym zobowiązaniem. Zadłużenia, które mogą być skonsolidowane, to między innymi kredyty gotówkowe, pożyczki gotówkowe, limit na koncie bankowym, dług na karcie kredytowej. Rzeczywiście, na tym właśnie polegają kredyty konsolidacyjne, ale musimy pamiętać o tym, że nie jest to ich jedyna zaleta.

Druga duża zaleta konsolidacji długów to możliwość zmniejszenia wysokości raty. Jak to możliwe? W tym przypadku nie dochodzi do pomniejszenia naszego długu, ale nasze zobowiązania zmieniają swoją strukturę, co przekłada się na mniejszą ratę – oczywiście, możemy także ją podwyższyć, gdy możemy pozwolić sobie na spłatę większego zobowiązania.

Mniejsza rata wynika przede wszystkim z wydłużenia okresu spłaty – to proste, ponieważ przy dłuższym okresie spłaty raty rozkładane są na więcej miesięcy do spłaty i wtedy możemy zapłacić mniej. Musimy jednak pamiętać o tym, że obniżenie poziomu miesięcznych wydatków nie oznacza, że nasze zadłużenie jest mniejsze. Konsolidacja powoduje w ten sposób podwyższenie kosztów, ponieważ im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek zapłacimy.

Powinniśmy więc pamiętać o tym, że obniżenie raty przy kredycie konsolidacyjnym jest dobre wtedy, gdy nie radzimy sobie obecnie z posiadanymi długami i chcielibyśmy, aby comiesięczna rata była niższa.

Jak skonsolidować długi?

Jeśli także chcesz skonsolidować długi, warto udać się do banku, który oferuje nam taką możliwość. Konsolidacją zajmują się też niektóre firmy działające pozabankowo. Do wyboru mamy dwie główne oferty, a mianowicie konsolidację w formie kredytu bez zabezpieczenia oraz z zabezpieczeniem – najczęściej to kredyty hipoteczne.

W pierwszym przypadku zaciągamy kredyt celowy na spłatę długów – nie musimy mieć specjalnego zabezpieczenia, ale musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Musimy liczyć się też z tym, że kredyt konsolidacyjny tego rodzaju będzie związany z wyższym wydatkiem niż ten z zabezpieczeniem.

Kredyty konsolidacyjne zabezpieczone są już tańsze, ale także mają swoje ryzyko – gdy nie będziemy spłacali zobowiązań, wtedy bank może przejąć przedmiot zabezpieczenia, czyli mieszkanie, dom, działkę w zależności od tego, co będzie zastawione.

Oferty kredytów konsolidacyjnych można znaleźć już w tym momencie przez internet.

Ten wpis znajduje się w kategorii