Czy można spłacić pożyczkę przed czasem?
3 min czytaniaPotrzebujesz pożyczki? W takim przypadku możesz bez problemu wziąć ją dzisiaj w placówce banku albo on-line. Dostępność pożyczek bankowych i pozabankowych jest bardzo łatwa. Spłacamy je najczęściej przelewami.
Czy jednak w trakcie spłacania pożyczki możemy oddać ją bez dodatkowych kosztów?
Czasami zdarza się, że ze względu na przypływ gotówki jesteśmy w stanie spłacić nasze zadłużenie przed czasem. To dobre rozwiązanie, ponieważ pozbywamy się wtedy jednego problemu – spłaty zadłużenia, które na nas ciąży. Zwrot środków może dotyczyć zarówno pożyczek gotówkowych na mniejsze sumy, jak i tych opiewających na większe kwoty, przykładowo kredytów mieszkaniowych.
Kiedy można zwrócić pieniądze przed czasem?
Zasadniczo w przypadku większości pożyczek gotówkowych, zarówno tych bankowych, jak i pozabankowych, jesteśmy w stanie zwrócić pieniądze przed czasem bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.
Sprawa jest jednak inna w przypadku kredytów mieszkaniowych oraz innych kredytów i pożyczek opiewających na dość wysokie sumy – rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Wówczas bank czy firma pożyczkowa mogą zażyczyć sobie dodatkowej sumy za wcześniejszą spłatę. Zwykle istnieje wtedy termin, do którego taka opłata jest pobierana. Po jego przekroczeniu możemy pożyczkę czy kredyt oddać bez kosztów.
Wynika to przede wszystkim z faktu, że wcześniejsza spłata pożyczki oznacza dla banku mniejsze zyski – nie płacimy wtedy tak wysokich kosztów, jak przy pełnym okresie, więc bank nie chce tracić na tej transakcji.
Informacje na temat tego, czy i jak możemy zwrócić pożyczkę przed czasem, możemy znaleźć w naszej umowie pożyczkowej, dlatego warto się z nią zapoznać.
Jak zwrócić pożyczkę przed czasem?
Jeśli istnieje możliwość zwrócenia pożyczki przed czasem, w takim przypadku możemy po prostu zrobić tak, jak wskazane jest to w umowie. Warto przy tym wskazać, że zwrot pożyczki można rozpatrywać dwojako.
Przede wszystkim mamy możliwość dokonania zwrotu pożyczki podobnie jak w przypadku innych produktów, które też możemy zwrócić w sklepie. Wówczas mówimy o odstąpieniu od umowy pożyczki. Mamy do tego prawo przez okres 14 dni. Wtedy wypełniamy odpowiedni dokument, który znajdziemy też wśród dokumentów pożyczkowych i przekazujemy do pożyczkodawcy. Oczywiście, musimy oddać też otrzymane pieniądze. Pożyczkodawca może zatrzymać część środków odpowiadających długości trwania pożyczki.
Druga opcja to zwrot całości pożyczki, którą już teraz spłacamy.
Gdy mamy gotówkę do spłaty, po prostu oddajemy wszystko, co mamy spłacić w wyznaczonym okresie. W przypadku pożyczek on-line możemy zrobić to też przez internet. Jeśli w umowie nie znajdziemy zapisów, jak dokładnie oddać środki, najlepiej zadzwonić na infolinię. Warto pamiętać o tym, że w przypadku niektórych banków i firm pożyczkowych przy spłacie pożyczki przed czasem możemy otrzymać zwrot kosztów za niewykorzystany czas.
Zatem zwrot pożyczki to najczęściej żaden problem – możemy zrobić to szybko, wygodnie i często on-line. Jeśli mamy więcej gotówki, środki warto zwrócić i mieć pożyczkę z głowy!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej