Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Nagłe wydatki – warto być na nie przygotowanym

Nagłe wydatki – warto być na nie przygotowanym

 

Jak wskazują eksperci zajmujący się finansami osobistymi zbudowanie tak zwanej poduszki finansowej pozwala na znacznie lepsze radzenie sobie przy nagłych wydatkach. W celu zbudowania poduszki finansowej niezbędne jest gromadzenie oszczędności.

Regularne oszczędzanie pozwala na stopniowe budowanie kapitału, który może przydać się przy nagłych potrzebach finansowych.

Nieprzewidziane wydatki mogą zdarzyć się każdemu.

Jeśli buduje się oszczędności znacznie łatwiej poradzić sobie nawet z niespodziewanymi wydatkami. Z tego powodu gromadzenie oszczędności jest tak ważne. Przyzwyczajenie się od oszczędzania pozwala w dłuższym okresie czasu zbudować na tyle duże oszczędności, że nawet duże a nieprzewidziane wydatki nie będą stanowiły problemu.

Gdy posiada się odpowiednio duże oszczędności znacznie łatwiej jest pozyskać dodatkowe środki finansowe w formie pożyczki czy kredytu. Wielkość środków, które chce się pożyczyć jest znacznie mniejsza a im mniejsze pieniądze się pożycza tym znacznie łatwiej jest dostać kredyt czy pożyczkę. Pieniądze pożyczyć można przy znacznie mniejszych formalnościach co znaczenie skraca czas, po którym będzie można uzyskać pieniądze.

Planowanie wydatków

Im lepiej planuje się wydatki tym znacznie łatwiej uniknąć nagłych wydatków. Oczywiście nie da się przewidzieć takich sytuacji jak awarie sprzętu domowego czy choroba w rodzinie, ale zawsze można się na nie znacznie lepiej przygotować, gdy rozważą się różne ryzyka, które mogą w przyszłości się pojawić.

Wiele wydatków jedynie wydaje się nagłymi wydatkami, gdy się pojawią, ale w rzeczywistości przy właściwym planowaniu przyszłych wydatków można je przewidzieć. Warto zatem maksymalnie ograniczać takie wydatki, które mogą nas zaskoczyć.

Oszczędności na nagłe wydatki

Budowanie oszczędności można realizować różnymi metodami. Gdy oszczędza się pieniądze za pośrednictwem jedynie funduszy inwestycyjnych trzeba brać pod uwagę, że takie oszczędności nie są elastyczne. Warto jest decydować się również na wybór takich metod oszczędzania, które są bardziej elastyczne.

Do takich metod można zaliczyć regularne oszczędzanie, odkładanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych. Z takiego konta można wypłacić pieniądze w dowolnym momencie co ułatwia przeznaczenie takich pieniędzy na nagłe wydatki.

Dlaczego konta oszczędnościowe są lepsze od ROR?

Wiele osób nie potrafi nie wydawać wszystkich pieniędzy, które wpływają na konto rozliczeniowe w formie wypłaty. Eksperci od finansów osobistych wskazują, że założenie konta oszczędnościowego znacznie ułatwia regularne oszczędzanie.

Pieniądze regularnie wpłacane na konto oszczędnościowe nie kuszą i nie są dostępne tak jak środki zgromadzone na koncie rozliczeniowym, które można dowolnie wypłacić z karty debetowej czy też wydać używając karty płatniczej.

Gdy buduje się oszczędności można również ustalić regularne wpłaty na konto oszczędnościowe. Obecnie banki ułatwiają takie rozwiązania poprzez wbudowane w konta rozliczeniowe opcje pozwalające na ustawienie stałego przesyłania środków finansowych na konto oszczędnościowe. Pozwala to na gromadzenie oszczędności bez konieczności stałego o tym pamiętania.

Ten wpis znajduje się w kategorii