Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Kantor internetowy czy zwykły? Różnice i podobieństwa

Kantor internetowy czy zwykły? Różnice i podobieństwa

 

Masz do wymiany walutę, ale chcesz sprzedać ją lub kupić inną za dobrą cenę? W takim przypadku często pojawia się problem – gdzie wykonać transakcję, aby na niej nie stracić? Dzisiaj do dyspozycji mamy kantory zwykłe i internetowe – na co warto się zdecydować?

Kantor to firma pozwalająca nam na dokonanie zakupu albo sprzedaży posiadanej waluty. W kantorach możemy kupić najpopularniejsze waluty przed wyjazdem na wakacje, w podróż służbową, na zakupy w innym kraju. Z kantorów korzystają też przedsiębiorcy, którzy prowadzą transakcje z zagranicznymi kontrahentami.

Przez długi czas jedynym sposobem na dokonanie wymiany waluty było udanie się do kantoru stacjonarnego. Takie punkty można znaleźć głównie w większych miastach oraz przy granicach. Jednak dzisiaj mamy jeszcze jedną opcję, a mianowicie możemy korzystać z kantorów internetowych. Czym dokładnie są tego rodzaju kantory i jakie są ich zalety i wady?

Kantor on-line – jak to działa?

Kantory internetowe pozwalają nam na dokonanie wymiany walut on-line – nie musimy zatem udawać się osobiście do placówki kantoru w swoim mieście, aby tam wymienić pieniądze, ponieważ wszystko załatwiamy bez wychodzenia z domu.

Tutaj pojawia się już pierwsza różnica między kantorami zwykłymi a internetowymi, a mianowicie te drugie operują wirtualnymi pieniędzmi, które przesyłamy z konta na konto. W kantorze zwykłym musimy mieć z kolei gotówkę, aby dokonać transakcji.

Jeśli chcemy wymienić walutę w kantorze internetowym, powinniśmy posiadać konto walutowe w banku i konto w złotym albo dwa konta walutowe, z których przesyłamy i na których odbieramy wymienioną na inną walutę kwotę. Niektóre kantory internetowe dają też klientom karty, na które przesyłana jest kwota, więc nie trzeba mieć wtedy konta walutowego.

Aby dokonać wymiany, rejestrujemy się na stronie kantoru internetowego, a potem wybieramy waluty, które nas interesują. Kursy zmieniają się cały czas, więc możemy wybrać taką porę transakcji, aby zyskać najwięcej. Sama transakcja to kilka kliknięć – wymienione pieniądze możemy mieć u siebie najczęściej na drugi dzień roboczy albo jeszcze tego samego dnia.

Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie – transakcja on-line nie wymaga wypłaty gotówki, więc nie narażamy się na jej kradzież.

W kantorze internetowym wymienisz pieniądze taniej

Oprócz wygody dużą zaletą kantorów internetowych jest również przystępny kurs wymiany walut – wynika to z mniejszych spreadów używanych przez kantory on-line, dlatego możemy wymienić pieniądze na korzystniejszych dla nas warunkach. Pojawiają się też jeszcze inne kwestie, w tym fakt, że kantor stacjonarny musi mieć siedzibę, musi zatrudniać pracowników, a w kantorach internetowych transakcje w dużej mierze odbywają się automatycznie.

Zatem główne podobieństwa w kantorach internetowych i stacjonarnych dotyczą tego, że w każdym z nich możemy wymienić walutę na inną. Różnice zasadzają się z kolei na kosztach tego rodzaju wymiany, na wygodzie, bezpieczeństwie, a także na szybkości transakcji i formie potrzebnych pieniędzy – gotówce albo przelewie. Zatem możesz wybrać to, co będzie dla ciebie najlepsze!

Ten wpis znajduje się w kategorii