Kantor internetowy czy tradycyjny?
3 min czytaniaMasz do wymiany walutę, ale chcesz sprzedać ją lub kupić inną za dobrą cenę? W takim przypadku często pojawia się problem – gdzie wykonać transakcję, aby na niej nie stracić? Dzisiaj do dyspozycji mamy kantory zwykłe i internetowe – na co warto się zdecydować?
Kantor to firma pozwalająca nam na dokonanie zakupu albo sprzedaży posiadanej waluty. W kantorach możemy kupić najpopularniejsze waluty przed wyjazdem na wakacje, w podróż służbową, na zakupy w innym kraju. Z kantorów korzystają też przedsiębiorcy, którzy prowadzą transakcje z zagranicznymi kontrahentami.
Przez długi czas jedynym sposobem na dokonanie wymiany waluty było udanie się do kantoru stacjonarnego. Takie punkty można znaleźć głównie w większych miastach oraz przy granicach. Jednak dzisiaj mamy jeszcze jedną opcję, a mianowicie możemy korzystać z kantorów internetowych. Czym dokładnie są tego rodzaju kantory i jakie są ich zalety i wady?
Kantor online – jak to działa?
Kantory internetowe pozwalają nam na dokonanie wymiany walut on-line – nie musimy zatem udawać się osobiście do placówki kantoru w swoim mieście, aby tam wymienić pieniądze, ponieważ wszystko załatwiamy bez wychodzenia z domu.
Tutaj pojawia się już pierwsza różnica między kantorami zwykłymi a internetowymi, a mianowicie te drugie operują wirtualnymi pieniędzmi, które przesyłamy z konta na konto. W kantorze zwykłym musimy mieć z kolei gotówkę, aby dokonać transakcji.
Jeśli chcemy wymienić walutę w kantorze internetowym, powinniśmy posiadać konto walutowe w banku i konto w złotym albo dwa konta walutowe, z których przesyłamy i na których odbieramy wymienioną na inną walutę kwotę. Niektóre kantory internetowe dają też klientom karty, na które przesyłana jest kwota, więc nie trzeba mieć wtedy konta walutowego.
Aby dokonać wymiany, rejestrujemy się na stronie kantoru internetowego, a potem wybieramy waluty, które nas interesują. Kursy zmieniają się cały czas, więc możemy wybrać taką porę transakcji, aby zyskać najwięcej. Sama transakcja to kilka kliknięć – wymienione pieniądze możemy mieć u siebie najczęściej na drugi dzień roboczy albo jeszcze tego samego dnia.
Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie – transakcja on-line nie wymaga wypłaty gotówki, więc nie narażamy się na jej kradzież.
W kantorze internetowym wymienisz pieniądze taniej
Oprócz wygody dużą zaletą kantorów internetowych jest również przystępny kurs wymiany walut – wynika to z mniejszych spreadów używanych przez kantory on-line, dlatego możemy wymienić pieniądze na korzystniejszych dla nas warunkach. Pojawiają się też jeszcze inne kwestie, w tym fakt, że kantor stacjonarny musi mieć siedzibę, musi zatrudniać pracowników, a w kantorach internetowych transakcje w dużej mierze odbywają się automatycznie.
Zatem główne podobieństwa w kantorach internetowych i stacjonarnych dotyczą tego, że w każdym z nich możemy wymienić walutę na inną. Różnice zasadzają się z kolei na kosztach tego rodzaju wymiany, na wygodzie, bezpieczeństwie, a także na szybkości transakcji i formie potrzebnych pieniędzy – gotówce albo przelewie. Zatem możesz wybrać to, co będzie dla ciebie najlepsze!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej