Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
3 min czytaniaZdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłacenia swoich zobowiązań w danym terminie. Jest to jeden z głównych czynników, który brany jest pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o pożyczkę czy o kredyt.
Spis treści
Jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt czy o pożyczkę, powinniśmy zadbać o swoją dobrą wiarygodność kredytową. Gdy będzie ona na odpowiednim poziomie, wówczas będziemy mogli łatwiej otrzymać pieniądze, nawet w wyższej sumie. Z kolei wtedy, gdy nasza zdolność kredytowa nie jest zadowalająca, spotkamy się z odmową lub też bank czy inna instytucja zaproponują nam mniejszą sumę.
Jak oblicza się zdolność kredytową?
Na zdolność kredytową wpływa szereg różnych czynników. Najważniejsze z nich to wysokość naszych dochodów, a także wartość naszych zobowiązań, czyli na przykład comiesięcznych rachunków. Różnica pomiędzy dochodami i zobowiązaniami określana jest mianem dochodów netto, które bank, SKOK czy firma pożyczkowa biorą pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej swojego klienta.
Warto przy tym wskazać, że ważne jest samo źródło uzyskiwanych dochodów. Preferowana jest umowa o pracę, ponieważ jest najpewniejszą formą zarobków. Nie oznacza to oczywiście, że nie otrzymamy pożyczki czy kredytu wtedy, gdy pracujemy na umowie o dzieło czy umowie zleceniu. W tych przypadkach musimy jednak najczęściej udokumentować nasze dochody.
Inne czynniki, które brane są pod uwagę przy badaniu zdolności kredytowej:
• wiek klienta, co powiązane jest również z okresem kredytowania
• miejsce zatrudnienia klienta, co ma związek ze stabilnością przedsiębiorstwa
• ciągłość zatrudnienia i czas, gdy ostatnio zmienialiśmy pracę
• stan cywilny klienta
• liczba osób w gospodarstwie domowym, co ma wpływ na koszty utrzymania gospodarstwa domowego
• historia kredytowa oraz wiarygodność kredytowa, które sprawdzane są w bazach takich jak BIK
Oczywiście, są to tylko przykładowe czynniki, ponieważ w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Każdy bank ma swój wzór, na podstawie którego określa on zdolność kredytową klientów, więc może się okazać, że w jednym banku otrzymamy pożyczkę bez problemu, natomiast w drugim możemy mieć z tym problemy.
Jak podwyższyć swoją zdolność kredytową?
Wobec tego pojawia się pytanie – w jaki sposób jesteśmy w stanie podnieść swoją zdolność kredytową, aby otrzymać pożyczkę czy kredyt bez problemu? Musimy w szczególności zadbać o to, aby stać się dla banku bardziej wiarygodnym klientem, który jest w dobrej sytuacji finansowej.
Przede wszystkim warto pomyśleć o zrezygnowaniu z karty kredytowej oraz limitu debetowego na rachunku, które też zmniejszają naszą zdolność kredytową. Zróbmy porządek z obecnymi już kredytami i pożyczkami – być może te mniejsze można spłacić przed czasem? Możemy też poszukać dodatkowych źródeł dochodów lub wziąć kredyt czy pożyczkę z bliską nam osobą. Warto też wspomnieć o tym, że na decyzję kredytową mają wpływ przedstawione przez nas zabezpieczenia.
Gdy zależy nam na wyższej sumie, pamiętajmy o tym, że łatwiej otrzymamy kredyt czy pożyczkę, które będą rozłożone na większą liczbę rat.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej