Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak prowadzić działalność gospodarczą za granicą?

Jak prowadzić działalność gospodarczą za granicą?

Wielu przedsiębiorców myśli ostatnio o przeniesieniu swojej działalności gospodarczej za granicę. Wynika to przede wszystkim z faktu dużych obciążeń dla biznesu w kraju. Gdzie możemy łatwo założyć firmę i z jakimi formalnościami musimy się wtedy liczyć?

Od momentu, w którym Polska weszła do Unii Europejskiej, zniesiono też wiele ograniczeń dotyczących przedsiębiorczości międzynarodowej. Prowadzenie działalności z kontrahentami i klientami w innych krajach stało się łatwiejsze. Również otwarła się furtka do prowadzenia działalności gospodarczej za granicą.

Polski przedsiębiorca może prowadzić działalność bez ograniczeń w krajach EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i Szwajcarii. Musimy jednak pamiętać o tym, że lokalne warunki rejestracji i innych wymogów regulowane są już przez indywidualne przepisy konkretnych krajów.

Zanim jednak jako przedsiębiorca zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy przeanalizować, czy jest to dla nas korzystne rozwiązanie. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie korzyści i straty, wykonać biznes plan z symulacją kosztów, określić także kraje, gdzie chcielibyśmy działać, biorąc pod uwagę przepisy i koszty obowiązujące przedsiębiorców.

Przed założeniem działalności za granicą trzeba przeanalizować:

• dostępność kontrahentów i klientów w danym kraju

• wysokość podatków oraz składek ubezpieczeniowych

• koszty związane z wynajęciem biura, zakupem ruchomości

• kwestię założenia konta w zagranicznym banku i korzystania z pożyczek i kredytów

• możliwość uzyskania potrzebnych koncesji

• możliwość korzystania w przetargach

Gdy już wiemy, że chcemy prowadzić firmę poza granicami kraju, warto wybrać ten właściwy kraj. Przez długi czas bardzo często zakładane były firmy w Wielkiej Brytanii, jednak w obliczu brexitu nie jest to już kusząca propozycja. Nowym hitem stały się Czechy, gdzie przedsiębiorcy mogą korzystać z szeregu udogodnień i niższych obciążeń.

Jednak założenie własnej firmy za granicą nie jest jedynym rozwiązaniem. Możemy także posiadać firmę w Polsce i świadczyć nasze usługi za granicą, na przykład jako instruktor, przewodnik, architekt.

Świadczenie usług za granicą

Prawo unijne również dopuszcza możliwość świadczenia usług w innym kraju UE, podczas gdy firma zarejestrowana jest w danym kraju, na przykład w Polsce. W tym przypadku nie musimy zakładać nowej firmy czy otwierać jej oddziału w innym kraju.

To możliwe w sytuacji, gdy usługi tego rodzaju chcemy świadczyć czasowo, dla konkretnych klientów czy też wtedy, gdy chcemy zbadać rynek. Wobec tego wtedy, gdy nie wiemy, czy chcemy na dłuższą metę pracować w danym kraju i świadczyć tam usługi, możemy bez dodatkowych procedur administracyjnych prowadzić działalność „na próbę”.

Więcej informacji dotyczących prowadzenia przedsiębiorstwa w Europie, w tym jego początków i rozwoju, podatków, sprzedaży za granicę, personelu możemy znaleźć na stronie internetowej: _http://europa.eu/youreurope/business/index_pl.htm_. Pomoc w tym zakresie świadczą też wybrane kancelarie prawne oraz biura rachunkowe.

Ten wpis znajduje się w kategorii