Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak wyczyścić historię w BIK?

Jak wyczyścić historię w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją zajmującą się od lat gromadzeniem oraz przetwarzaniem i udostępnianiem danych dotyczących pożyczkobiorców i kredytobiorców w Polsce. Najczęściej BIK kojarzymy z dłużnikami oraz z brakiem możliwości wzięcia pożyczki albo kredytu przy negatywnej historii. W związku z tym często możemy spotkać się z pytaniem – jak wyczyścić historię w BIK?

Do BIK dostajemy się niezależnie od tego, czy mamy długi, czy nie. Każdy, kto kiedykolwiek wziął pożyczkę czy kredyt, został wpisany do tej bazy i od tego momentu tworzy swoją historię kredytowania.

Gdy terminowo spłacamy swoje zadłużenia, na przykład pożyczki gotówkowe, kredyt mieszkaniowy, karty kredytowe, wtedy w BIK budujemy swoją pozytywną historię. To ona pomaga nam w zaciąganiu kolejnych pożyczek i kredytów. Jeżeli jednak mamy dłuższe okresy spóźnień albo nie mamy spłaconych zobowiązań, wtedy nasza historia staje się negatywna i w ten sposób nowe pożyczki i kredyty stają pod znakiem zapytania. Jednym z pomysłów jest wtedy skorzystanie z usług firm, które oferują czyszczenie BIK. Na czym to polega?

Czyszczenie BIK – co to jest?

Samo sformułowanie „czyszczenie BIK” wskazuje na to, że z bazy Biura Informacji Kredytowej możemy w jakiś sposób wykreślić informacje na nasz temat. Jednak musimy już na początku zaznaczyć, że nie jest to możliwe. Dokładne zasady mówiące o tym, jak wprowadza się dane do BIK, a także jak prowadzone są ewentualne zmiany, reguluje Prawo bankowe. BIK sam w sobie nie ma możliwości usuwania danych, ponieważ jest tylko ich administratorem.

Dane do baz BIK przekazywane są wtedy, gdy staramy się czy korzystamy z pożyczek lub kredytów. Potem są one aktualizowane w miarę, jak spłacamy swoje zadłużenie. Aktualizacja odbywa się przynajmniej raz na tydzień. Gdy pojawia się zadłużenie na ponad 60 dni, wtedy informacje o długu przekazywane są do BIK. Najczęściej w takiej sytuacji dłużnik otrzymuje list o tym, że w razie nieuregulowania zadłużenia zostanie on wpisany na listę dłużników BIK. Gdy nie spłacimy zobowiązania, wtedy nasze możliwości zawężają się.

W jakich przypadkach można wystąpić o usunięcie danych z BIK?

W określonych przypadkach mamy jednak sposobność do korekty nieaktualnych czy nieprawdziwych informacji zawartych w BIK. Z takiej opcji skorzystamy wtedy, gdy pomimo wcześniejszych problemów udało nam się spłacić zadłużenie. Wówczas możemy zwrócić się do instytucji, która pożyczyła nam pieniądze, aby wykreśliła nasze dane z bazy. Nie zawsze jednak takie postępowanie przynosi oczekiwany skutek, ponieważ instytucja pożyczająca pieniądze nie ma takiego obowiązku. W przeciwnym przypadku będziemy musieli zaczekać aż 5 lat do momentu, w którym informacja o złej historii kredytowej będzie nieaktualna.

Wniosek o korektę lub usunięcie danych powinniśmy złożyć do tej instytucji finansowej, która przekazała dane do BIK, dlatego nie kontaktujemy się bezpośrednio z Biurem Informacji Kredytowej. BIK wprowadza zmiany jedynie na podstawie pisemnego wniosku otrzymanego od tej instytucji.

Ten wpis znajduje się w kategorii