Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak zabezpieczyć swoje dane osobowe w Internecie?

Jak zabezpieczyć swoje dane osobowe w Internecie?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak cenne są obecnie dane osobowe. W dobie Internetu dane te są bardzo wartościowe, ponieważ pozwalają firmom na prowadzenie różnych działań marketingowych, ale też są poszukiwane przez złodziei tożsamości. Swoje dane osobowe warto więc chronić – jak możemy to zrobić w Internecie?

Każdy z nas posiada swoje dane osobowe – są to dan takie jak nasze imię i nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego. Także cennymi danymi są nasze dane adresowe oraz dane związane z płatnościami – dane kart płatniczych i kredytowych, dane używane w systemach płatności internetowych.

Te wszystkie dane używane są w celu weryfikacji tożsamości oraz realizacji różnych płatności czy zawierania umów. Musimy zatem uważać, aby nie wpadły one w niepowołane ręce, ponieważ wtedy mogą być wykorzystane wbrew naszej woli.

Uważaj, gdzie podajesz swoje dane osobowe!

Ryzyko przejęcia naszych danych w Internecie jest wysokie, gdy nie znamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby uważać, gdzie i komu podajemy swoje dane osobowe.

Możemy bezpiecznie podawać je na stronach zaufanych, szyfrowanych, na przykład na stronach banków, firm pożyczkowych działających pozabankowo, ubezpieczycieli, wybranych sklepów i serwisów. Gdy mamy wątpliwości, zawsze warto poszukać opinii o określonych stronach, aby wiedzieć, że są bezpieczne.

Uważajmy z kolei na podawanie swoich danych osobowych na stronach, co do których autentyczności mamy wątpliwości. Dotyczy to między innymi podejrzanych stron z płatnościami, stron zagranicznych, co do których nie wiemy, czy są bezpieczne.

Uważajmy też na phishing, czyli e-maile i inne wiadomości, które wymagają podania od nas danych – wiadomości te podszywają się po takich nadawców jak banki, firmy kurierskie, poczta, operatorzy telefonii komórkowej.

Bądź ostrożny, gdy jesteś proszony o fotografię dowodu osobistego

Kolejnym zagrożeniem może być prośba o przesłanie zdjęcia albo skanu dowodu osobistego. O skany dowodu mogą prosić nas różne instytucje oraz firmy, na przykład banki, ubezpieczyciele, serwisy, na przykład takie jak BIK. Gdy chcemy przesłać skan, warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Możemy zrobić to przez napisanie na obrazie w programie graficznym informacji, komu i w jakim celu udostępniamy skan lub zdjęcie.

Nigdy nie powinniśmy też wklejać zdjęcia swojego dowodu osobistego na portalach społecznościowych, na przykład, żeby pochwalić się przed znajomymi jego posiadaniem.

Wtedy też ryzykujemy, że dane zostaną wykorzystane przeciwko nam, na przykład do wzięcia na nasze nazwisko pożyczki. Podobna zasada obowiązuje karty płatnicze i kredytowe. Gdy wkleimy zdjęcie przodu i tyłu karty, istnieje ryzyko, że ktoś po prostu zrobi z nią zakupy w internecie.

Oczywiście, powinniśmy pamiętać też o tym, żeby bez potrzeby nie udostępniać naszych danych on-line na ogólnodostępnych stronach, na przykład imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu e-mail.

Takie dane są wtedy widoczne dla każdego i mogą być użyte do różnych celów, na przykład przesyłania nam niechcianych reklam.

Ten wpis znajduje się w kategorii