5 porad, jak wydawać mniej na jedzenie
3 min czytaniaWielu z nas na jedzenie wydaje ogromne kwoty. Zaliczają się do nich nie tylko wydatki z zakupów w sklepach spożywczych, ale również kupowanie napojów i jedzenia na mieście. Jeśli jedzenie zajmuje dość pokaźną sumę w twoim domowym budżecie i chcesz ją zmniejszyć, sprawdź, jak to zrobić!
Spis treści
Oszczędzanie na jedzeniu wcale nie oznacza, że musimy jeść o wiele mniej i wybierać jedzenie gorszej jakości. Najważniejsze to dobry plan, ponieważ możemy wydawać mniej, a przy tym również możemy jeść o wiele lepiej i zdrowiej niż przedtem, gdy na ten cel przeznaczaliśmy o wiele większą sumę.
1. Na zakupy wybieraj się z listą
Przede wszystkim przed wyjściem na zakupy powinniśmy przygotować listę. Listę najlepiej planować także z wyprzedzeniem, aby znalazło się na niej wszystko, co potrzebne. Warto przemyśleć, co będziemy gotowali na obiady i jedli na inne posiłki w ciągu najbliższego tygodnia i na tej podstawie będziemy mogli następnie spisać wszystko, czego potrzebujemy.
Zakupy z listą pomogą nam wtedy, gdy kupujemy wiele niepotrzebnych rzeczy do kuchni, więc możemy wtedy zmniejszyć koszty.
2. Nie kupuj wysokoprzetworzonych produktów
Gotowe sosy w słoiku, gazowane napoje i inne wysokoprzetworzone produkty powinniśmy wykreślić ze swojego jadłospisu. Nie dość, że są niezdrowe, to jeszcze dużo kosztują. Zamiast nich lepiej przyrządzać jedzenie samodzielnie.
Gdy nie mamy czasu po pracy, aby długo gotować w kuchni, możemy też mrozić różne nasze potrawy, aby potem błyskawicznie je odgrzać – w ten sposób możemy oszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.
3. Do pracy zabieraj swoje jedzenie
Jedzenie w pracy może być dość drogie. Zamawianie jedzenia na telefon czy jedzenie w stołówce pracowniczej to zwykle dość wysoki koszt, podczas gdy samodzielnie możemy obniżyć go o ponad połowę.
Wystarczy zacząć przygotowywać pyszne potrawy do pracy. Nie tylko mogą być to kanapki, ale również różne sałatki, zupy, ryże z warzywami. Jeżeli w pracy mamy mikrofalówkę i możemy odgrzać jedzenie, wtedy warto zabierać takie potrawy obiadowe ze sobą.
4. Ogranicz jedzenie na mieście
Dużo pieniędzy wydajemy również na jedzenie na mieście. Pizza, obiad w restauracji, kawa w popularnej kawiarni – to wszystko dość duże koszty. Jeśli chcesz je ograniczyć, po prostu zmniejsz częstotliwość jedzenia na mieście.
Jeśli nie możesz obejść się rano bez dobrej kawy, w takim przypadku pomyśle też o parzeniu jej w domu. Wystarczy, że zakupisz wtedy kubek termiczny, aby kawę mieć zawsze przy sobie.
5. Szukaj okazji
Możemy też dużo oszczędzić na zakupach w trakcie akcji promocyjnych. Regularnie przeglądaj gazetki oraz oferty on-line, aby dowiedzieć się, gdzie można zakupić coś taniej niż wcześniej. Jeśli w promocji są obecnie produkty o długim terminie ważności, można również zrobić zapasy, które wystarczą nam na dłuższy czas.
Dużo dobrych produktów żywnościowych możemy zakupić też w dyskontach spożywczych.
To sklepy, które już dawno utraciły status mało interesujących i nie są już synonimem taniości. Wprost przeciwnie – zakupimy w nich wysokiej jakości żywność, która pochodzi także z innych krajów. Warto do nich zajrzeć!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej