Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak zorganizować tani ślub i wesele?

Jak zorganizować tani ślub i wesele?

Organizacja zaślubin i zabawy weselnej najczęściej kojarzy nam się z dość wysokimi kosztami. Nie musimy jednak ich ponosić, ponieważ jest wiele sposobów na to, aby je zminimalizować. Jak to zrobić i zapamiętać ten dzień na zawsze?

Wystawne wesele oraz ślub na około 70 osób to koszt wynoszący nawet około 30-40 tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że obecnie wielu narzeczonych poszukuje sposobów, aby zmniejszyć te wydatki. Jeśli chcemy urządzić niedrogą imprezę, warto pamiętać o paru poradach.

1. Tylko ślub cywilny

To propozycja jedynie dla tych osób, które mogą przystać na takie warunki. Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego jest tak samo ważny jak ślub konkordatowy. Co więcej, jest też bardzo tani! Ślub kościelny generuje o wiele więcej kosztów, które mogą być związane nie tylko z opłaceniem księdza, ale również organisty, dekoracji kościoła kwiatami, kosztami uczestnictwa w specjalnych spotkaniach przygotowujących do zawarcia małżeństwa.

2. Ograniczenie liczby gości

Nie trzeba zapraszać wszystkich z rodziny i dawno niewidzianych znajomych, aby ślub i wesele były udane. Możemy również urządzić wspaniały dzień bez tak wielu osób. Możemy zaprosić tylko tych najbliższych, a tym samym ograniczyć nasze koszty nawet kilkukrotnie. Oczywiście, tutaj mogą pojawić się też spięcia w rodzinie, ponieważ rodzice narzeczonych mogą naciskać na to, aby zaprosić kogoś, kogo narzeczeni nie chcą.

3. Ubrania z sieciówki

Zakupienie sukni ślubnej z salonu mody ślubnej to wydatek wynoszący niejednokrotnie kilka tysięcy złotych. Alternatywnym rozwiązaniem jest poszukanie ładnych sukien w zwykłych sklepach sieciowych – niejednokrotnie możemy wybrać coś naprawdę ładnego, co będzie nadawało się nie tylko na ślub, ale również na inne wydarzenia. Zatem sukienka nie będzie wykorzystana tylko jeden raz, aby potem trafić na zawsze do szafy.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wypożyczenie sukienki z wypożyczalni albo zakupienie sukienki używanej.

4. Mniej wystawne przyjęcie

Wesele, podczas którego stoły uginają się od jedzenia, to w wielu przypadkach standard. Nie musimy jednak wcale decydować się na takie rozwiązanie i wydawanie na ten cel sporej sumy. Możemy zorganizować wesele krótsze, które nie będzie trwało całej nocy. Może obejmować tylko obiad i słodki poczęstunek.

Oczywiście, możemy też pomyśleć o organizacji takiego przyjęcia w domu, jeśli pozwalają nam na to warunki lokalowe. W przeciwnym przypadku warto poszukać dobrych restauracji, gdzie będziemy mogli w wydzielonej sali miło spędzić czas w gronie najbliższych.

5. Samodzielna dekoracja sali

Jeśli chcemy zdecydować się na wynajęcie sali, możemy również udekorować ją samodzielnie. Korzystanie z usług florystów nie jest tanie, ale w sieci i w kwiaciarniach możemy kupić wszystko, co potrzebne, aby miejsce zabawy wyglądało przepięknie.

6. DJ zamiast zespołu

Dla niektórych wesele bez zespołu grającego na żywo tak naprawdę nie jest weselem, ale wielu narzeczonych woli po prostu posłuchać oryginalnych utworów granych przez DJ-a, a nie przez zespół, który nie zawsze radzi sobie z tym dobrze.

7. Organizacja ślubu poza weekendem

Warto też pamiętać o tym, że ślub zorganizowany w weekend jest na ogół droższy od tego w tygodniu. Oczywiście, nie zawsze ślub we wtorek albo w czwartek jest możliwy do organizacji, ale wtedy, gdy nie planujemy hucznego wesela, ale tylko niewielkie przyjęcie, warto rozważyć taką opcję.

Ten wpis znajduje się w kategorii