W co zainwestować małe oszczędności?
3 min czytaniaNie musimy posiadać fortuny, aby zacząć inwestować. Wielu bogaczy zaczynało w końcu od małych sum, które potem stopniowo się podwyższały. Jak możemy bezpiecznie, ale skutecznie zainwestować małe oszczędności?
Spis treści
Początki bywają najtrudniejsze, także jeśli chodzi o inwestowanie. Swoje przygody z inwestycjami możemy rozpocząć samodzielnie lub pod okiem innych osób, które znają się na tym lepiej – z banków albo firm zajmujących się doradztwem inwestycyjnym. O czym powinniśmy pamiętać? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!
Wybór odpowiedniej formy inwestycji
Do dyspozycji mamy różne formy pomnażania pieniędzy. Różnią się one pomiędzy sobą możliwościami zysków, a także ryzykiem, jakie musimy ponieść. Warto więc na początku przemyśleć, jak dużo jesteśmy w stanie zaryzykować, ponieważ wtedy, gdy podejmiemy niekorzystną decyzję, może okazać się, że utracimy większość posiadanego kapitału.
Najbezpieczniejszą formą oszczędzania jest lokata bankowa – niestety, lokaty są obecnie słabo oprocentowane, więc nie zarobimy na nich zbyt dużo. Wśród bezpiecznych inwestycji, które mogą dać nam większy zwrot, znajdują się obligacje skarbowe – chronią przed inflacją, ale musimy pamiętać o tym, że są długoterminowe.
Wśród inwestycji dających nam szansę na większe zyski znajdują się fundusze inwestycyjne. Są one naprawdę różnorodne, więc możemy zarówno wybrać te bezpieczniejsze, jak i bardziej ryzykowne. Z funduszy inwestycyjnych możemy skorzystać również za pośrednictwem naszego banku.
Inne formy inwestowania to kupowanie kruszców, na przykład złota. To także długoterminowy sposób na inwestycje. Dość pewne, ale drogie jest inwestowanie w nieruchomości. Kuszą też giełda polska i Forex – pamiętajmy jednak o tym, że inwestycje giełdowe są dość ryzykowne dla osób, które nie mają doświadczenia.
Nie inwestuj wszystkich pieniędzy
Niezależnie od tego, jaka metoda inwestycji nas interesuje, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie przeznaczać na nią całych swoich oszczędności. Mowa o tak zwanej dywersyfikacji inwestycji, czyli o wybraniu kilku różnych metod inwestycji na kilku poziomach ryzyka. W ten sposób nawet wtedy, gdy jedna z naszych inwestycji nie okaże się skuteczna, nadal będziemy mogli liczyć na zyski z pozostałych.
Najlepiej część posiadanych środków umieścić na lokatach lub na kontach typu IKE oraz IKZE, które służą do oszczędzania na emeryturę. Inną część przeznaczmy na inwestycje na średnim poziomie ryzyka, kolejną na te o wysokim ryzyku. Takie rozdzielenie posiadanych pieniędzy sprawi, że będziemy zabezpieczeni na przyszłość.
Zasady, o których warto pamiętać przy inwestowaniu:
• pamiętaj o dywersyfikacji swoich inwestycji
• zawsze sprawdź dokładnie, na czym polega dana inwestycja
• zapoznaj się z kosztami inwestowania
• w przypadku inwestycji krótkoterminowych ponoś mniejsze ryzyko
• im jesteś starszą osobą, tym twoje inwestycje powinny być mniej ryzykowne
• nie podejmuj impulsywnych decyzji dotyczących inwestycji
• uważaj na inwestycje obiecujące bardzo duże zyski w krótkim czasie
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej