Jak budować dobrą historię kredytową?
3 min czytaniaUzyskanie pożyczki albo kredytu jest uzależnione nie tylko od naszej zdolności kredytowej, ale także duże znaczenie ma także historia kredytowa. Czym dokładnie jest historia kredytowa i w jaki sposób możemy ją zbudować?
Spis treści
Potrzebujesz pieniędzy na dodatkowe wydatki? Chcesz kupić coś do domu, a może wybudować nowy dom? Pożyczka lub kredyt będą tutaj bardzo pomocne. Gdy chcemy zdecydować się na wnioskowanie o pożyczkę albo kredyt, powinniśmy spełnić określone wymagania. Wśród nich znajduje się również historia kredytowa.
Co to jest historia kredytowa?
Historią kredytową określa się dane zgromadzone w bazach dotyczące zaciąganych przez nas pożyczek i kredytów. Jedną z najbardziej popularnych baz jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. W bazach BIK znajduje się każda osoba, która kiedykolwiek wzięła pożyczkę albo kredyt w banku, albo pozabankowo.
Na tworzenie historii kredytowej przede wszystkim wpływa terminowość spłacania zobowiązań. Gdy wszystkie zobowiązania będziemy spłacali regularnie, wtedy nasza historia kredytowa będzie pozytywna i będzie świadczyła o nas dobrze jako o kliencie.
Historia kredytowa wykorzystywana jest głównie przez banki i firmy pozabankowe oferujące pożyczki i kredyty. Na jej podstawie instytucje te mogą określić, czy potencjalny klient jest rzetelny i będzie można pożyczyć mu pieniądze bez dużego ryzyka. Dzięki danym zgromadzonym w BIK możemy też przyspieszyć proces uzyskania pieniędzy – często nie musimy nawet dostarczać dokumentów potwierdzających nasze dochody.
Dobra a zła historia kredytowa
Historia kredytowa wpływ na to, czy będziemy mogli otrzymać nowe pożyczki oraz kredyty. Także dane zawarte w BIK mogą pomóc nam czy przeszkodzić w zawarciu innych umów, na przykład o kartę kredytową, uzyskaniu debetu na koncie.
Pozytywne dane, czyli dobra historia kredytowa będzie świadczyła o nas pozytywnie i pomoże nam w uzyskaniu pieniędzy zarówno przy mniejszych, jak i większych sumach. Z kolei zła historia kredytowa będzie przeszkadzała nam w tym i może zniweczyć nasze plany nawet na kilka lat do przodu. Czas przechowywania informacji w BIK to nawet 5 lat!
W jaki sposób mieć dobrą historię kredytową?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, na historię kredytową wpływa przede wszystkim terminowość. Gdy będziemy spłacali zobowiązania punktualnie, wówczas informacje o nas będą pozytywne. Oczywiście, gdy jednorazowo spóźnimy się o kilka dni, nie wpłynie to negatywnie na naszą zdolność kredytową. Większe zagrożenie dla naszej historii kredytowej stwarza brak spłaty po 60 dniach od terminu.
Jednak w BIK przechowuje się nie tylko dane dotyczące terminowości spłaty pożyczek i kredytów. Również dane te dotyczą liczby pożyczek i kredytów, liczby zapytań o pożyczki i kredyty. Przykładowo wtedy, gdy w ostatnim czasie często wnioskowaliśmy o pieniądze w banku czy w instytucji pozabankowej, nasza historia kredytowa także będzie o tym świadczyła. W rezultacie może się okazać, że nasza zdolność kredytowa będzie obniżona i trudniej będzie nam o uzyskanie pożyczki albo kredytu.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej