Dlaczego warto pilnować terminu płatności?

3 min czytania

Rachunki, faktury, abonamenty, podatki, raty pożyczek i kredytów – to tylko niektóre opłaty ponoszone przez nas co miesiąc. Płacą je osoby prywatne oraz przedsiębiorcy. Wszystkie z nich mają także swój termin płatności. Dlaczego nie powinniśmy go przekraczać?

Dlaczego warto pilnować terminu płatności?

Chyba każdy z nas chciałby otrzymywać zapłatę w terminie – właśnie dlatego samemu warto pamiętać o tym, aby regulować opłaty punktualnie. To nie tylko kwestia naszej rzetelności i uczciwości. Wtedy, gdy przekroczymy ustalony termin płatności, możemy narazić się na niemałe problemy. Na co narażamy się wtedy, gdy nie zapłacimy w terminie?

1. Naliczenie odsetek za opóźnienie w płatności

Pierwszą konsekwencją, która może spotkać nas w przypadku braku terminowej spłaty zobowiązania jest naliczenie odsetek za opóźnienie. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z tak zwanymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie, które służą do rekompensaty za niezapłacenie zobowiązania w terminie.

Minister sprawiedliwości ogłasza wysokość odsetek ustawowych w formie obwieszczenia. Aktualnie wynoszą one 7% w stosunku rocznym, ale maksymalna wysokość odsetek może wynieść nawet 14% w skali rocznej. Odsetki za opóźnienie naliczane są od pierwszego dnia następującego po dniu wskazanym do zapłaty.

2. Koszty monitów

Monit jest przypomnieniem o tym, że mamy do spłacenia zadłużenie. Najczęściej spotykamy się z monitami dotyczącymi pożyczek i kredytów, które przesyłane są przez banki i przez firmy pozabankowe. Monit może mieć formę listu, wiadomości SMS, telefonu czy wiadomości e-mailowej. Zimowa pożyczka

Koszty monitów nie są niskie. Przykładowo, za monit telefoniczny do naszego długu może być doliczona kwota 7 złotych, a za monit listowny nawet 20 złotych. Wierzyciel może przesłać nam kilka monitów, zatem nasz dług może znacznie urosnąć.

3. Windykacja

Kolejną konsekwencją braku spłaty zadłużenia w terminie jest windykacja. Zwykle dług przekazywany jest do windykacji po kilku miesiącach lub nawet po kilku latach w zależności od długu.

Firma windykacyjna nalicza wtedy swoje własne koszty, więc do spłaty będziemy mieli jeszcze większą sumę. Windykacja prowadzona przez firmy specjalizujące się w tym zakresie ma formę polubowną – miękką. Polega głównie na wysyłaniu listów, dzwonieniu, także może mieć formę osobistej wizyty windykatora u dłużnika.

4. Wpisanie na listę dłużników

To dość dalekosiężny skutek braku spłaty długu w terminie. Przy opóźnieniu w płatności pożyczek, kredytów, zadłużenia z karty kredytowej możemy zdobyć negatywną ocenę w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Możemy być też wpisani na inne listy dłużników, na przykład do KRD – Krajowego Rejestru Długów, do BIG InfoMonitor czy do bazy ERIF BIG.

Wpisanie na listę dłużników oznacza, że możemy mieć między innymi kłopoty z wzięciem pożyczki, kredytu, podpisaniem umowy na abonament.

5. Sprawa w sądzie i komornik

Jeżeli nie spłacimy długu, wierzyciel może skierować sprawę także do sądu. Jeśli w toku postępowania sądowego zostaniemy skazani, egzekucja długu może być wtedy prowadzona przez komornika. Zimowa pożyczka

Komornik dolicza też swoje koszty do naszego długu, które musimy pokryć. Może on zająć pieniądze z naszego konta bankowego lub dokonać zajęcia ruchomości lub nieruchomości na poczet pokrycia długu.