Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jaka pożyczka na samochód?

Jaka pożyczka na samochód?

Dla wielu z nas samochód jest głównym sposobem na przemieszczanie się do pracy, sklepu czy do znajomych. Bez niego spędzalibyśmy dużo czasu w autobusach i marzlibyśmy na przystankach. Wobec tego dzisiaj większość rodzin ma przynajmniej jeden samochód. Bez niego czujemy się jak bez ręki!

W Polsce sprzedaż samochodów ma się obecnie bardzo dobrze. Głównie kupujemy auta używane, zarówno te z polskiej dystrybucji, jak i sprowadzane z zagranicy. Każdego dnia na portalach ogłoszeniowych, w komisach oraz na giełdach pojawiają się nowe oferty. Możemy znaleźć zarówno auto kosztujące parę tysięcy złotych, jak i wyższej klasy pojazdy za kilkadziesiąt tysięcy, które, jako nowe, kosztowały kilkukrotnie więcej. Dzięki szerokiemu asortymentowi każdy może wybrać dla siebie coś interesującego.

Z wyborem odpowiedniego samochodu w związku z tym nie mamy trudności. Problemy mogą jednak zacząć się wtedy, gdy potrzebujemy pieniędzy na sfinansowanie zakupu. Gdy nie mamy odłożonej odpowiedniej sumy, w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie pożyczka.

Gdzie możemy wnioskować o pożyczkę na samochód?

Pożyczkę samochodową możemy otrzymać zarówno w banku, jak i możemy zwrócić się do instytucji pozabankowych.

Warto również wskazać, że możemy otrzymać kredyt bezpośrednio w salonie dealerskim. Wielu dealerów współpracuje z bankami i dzięki temu na miejscu będziemy mogli załatwić formalności związane ze sfinansowaniem zakupu.

Kredyt samochodowy

Zasadniczo najbardziej opłacalne jest wzięcie kredytu samochodowego, czyli kredytu celowego – przeznaczonego na kupno auta. W tym przypadku samochód stanowi także zabezpieczenie, dlatego banki stosują bardziej atrakcyjne warunki i niższe oprocentowanie. W związku z tym kredyt samochodowy jest bardziej korzystny od pożyczki gotówkowej.

Kredyt na auto możemy otrzymać jednak przy spełnieniu określonych wymogów. Otrzymamy go zarówno na auta nowe, jak i używane, ale w przypadku pojazdów używanych kredytowanie możliwe jest tylko wtedy, gdy auto ma określony wiek. Najczęściej limit to 8-12 lat, przy czym okres kredytowania zależny jest też od wieku auta. Im będzie ono starsze, tym krótszy będzie czas kredytu. Warto też wspomnieć, że oprocentowanie może być uzależnione od wieku auta, czyli dla starszego pojazdu zapłacimy więcej.

Pożyczka pozabankowa

W celu uzyskania kredytu samochodowego w banku musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytowania w bazach, na przykład BIK. Gdy mamy niewysokie lub nieregularne dochody, mieliśmy w przeszłości problemy ze spłatą zadłużenia lub też po prostu wypatrzone auto jest zbyt stare, aby bank zgodził się na kredytowanie, możemy wziąć pożyczkę pozabankową ratalną.

Główną zaletą pożyczek tego rodzaju jest jej łatwa dostępność, ponieważ pożyczka ratalna w parabanku dostępna jest na bardziej dogodnych warunkach niż w banku. Możemy otrzymać ją przy nieregularnych dochodach, a niekiedy nawet w sytuacji, gdy mamy negatywny BIK.

Ten wpis znajduje się w kategorii