Jakie dokumenty przechowywać w domu?
Na pewno każdy z nas ma w domu różnego rodzaju dokumenty. Niektóre z nich to ważne pisma, inne z nich nie są nam potrzebne i zajmują miejsce. Gdy również masz stosy papierów i nie wiesz, co z nimi zrobić, sprawdź razem z nami, jak to wszystko uporządkować!
Umowy, rachunki, akty własności, dokumenty gwarancyjne, wyciągi z kont bankowych – to tylko niektóre rodzaje dokumentów w naszych domach. Niektórzy z nas mają ich mniej, inni z kolei więcej. Wszystko zależy od tego, z jakich usług korzystamy, gdzie pracujemy, jakie są nasze własności.
Co zostawić, a co wyrzucić?
Przede wszystkim powinniśmy zostawić wszelkiego rodzaju dokumenty, które są aktami własności, na przykład akty własności nieruchomości czy innego mienia. To podstawa. Także powinniśmy przechowywać dokumenty związane z naszym zatrudnieniem – umowę o pracę oraz inne umowy, a także drugi opłacania składek ubezpieczeniowych. Powinniśmy też przechowywać nasze świadectwa i dyplomy – najważniejsze z nich to dokumenty z okresu szkoły średniej oraz studiów, ale najlepiej mieć wszystkie.
Co jeszcze? Nie zapominajmy o różnych aktach – urodzenia, małżeństwa czy zgonu. Także warto przechowywać dokumenty medyczne – wyniki badań lekarskich, dokumenty ze szpitala. Gdy chodzi o zakupy, przez minimalny okres 2 lat powinniśmy przechowywać rachunki i inne dowody zakupu – na ich podstawie będziemy mogli skorzystać z rękojmi. Niektóre firmy dają także dłuższe gwarancje, więc w tym przypadku także warto trzymać rachunki i karty gwarancyjne dłużej. Przechowujmy również wybrane rachunki za media, telefon, kablówkę, które w razie potrzeby mogą pomóc nam wtedy, gdy firma naliczy jakieś niekorzystne dla nas opłaty. Najlepiej przechowywać je przez okres około 2 lat.
Jak bezpiecznie przechowywać dokumenty?
Warto poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie bezpieczne przechowywanie ważnych dokumentów. Wiele z nich to pisma, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce, powinny być również chronione przed zniszczeniem oraz uszkodzeniem. Jak wobec tego dobrze je ochronić?
Gdy chcemy mieć pewność, że nasze dokumenty nie zginą, powinniśmy przechowywać je w miejscu bezpiecznym. Możemy przykładowo zdecydować się na zakupienie domowego sejfu na dokumenty. To koszt kilkuset złotych w zależności od jego wielkości. Sejf może być wolnostojący, ale może być też wbudowany w ścianę czy zamontowany w szafie. Warto pomyśleć o zakupie sejfu ognioodpornego, czyli takiego, który zabezpieczy znajdujące się w środku mienie przed uszkodzeniem w razie pożaru. Wybieramy wtedy sejf o określonej klasie ognioodporności – im wyższa, tym dłużej wytrzyma w pożarze.
Także możemy ważne dokumenty przekazać do kancelarii notarialnej. Wówczas to notariusz będzie odpowiedzialny za ich bezpieczne przechowywanie. W ten sposób często przechowuje się testamenty czy akty własności nieruchomości, papiery wartościowe i inne ważne dokumenty.
Dla pewności możemy również wykonać kopie dokumentów – możemy je zeskanować lub sfotografować i przechowywać w internetowej chmurze. Wtedy nawet przy awarii naszego komputera będziemy mieli do nich łatwy dostęp.