Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Ile kosztuje darmowe konto bankowe?

Ile kosztuje darmowe konto bankowe?

Chociaż wydawałoby się, że darmowe konto bankowe tak naprawdę nic nie kosztuje, to jednak obecnie sprawa nie jest taka prosta. Musimy spełnić coraz więcej wymogów, aby co miesiąc nie płacić za korzystanie z naszego rachunku. Wobec tego, ile kosztuje darmowe konto bankowe?

Chociaż obecnie zgodnie z przepisami prawa banki mają oferować darmowe konta dla swoich klientów, to jednak samo konto bez karty to dość duży problem – jak w końcu wypłacać pieniądze, gdy w okolicy nie mamy żadnej placówki? Co więcej, także sama wypłata środków w bankowym okienku może nas kosztować więcej niż posiadanie karty. Zatem skupmy się na tych kontach bankowych, które oferowane są wraz z kartami – to właśnie one wybierane są przez Polaków najczęściej.

Darmowe konta bankowe bez kart są dostępne – wówczas nie płacimy niczego, niezależnie od tego, jakie mamy wpływy na konto. Jednak musimy pamiętać o tym, że niektóre banki mają określone wymagania, które musimy spełnić. Poniżej prezentujemy te najczęściej spotykane.

Chcesz mieć darmowe konto? Zadbaj o regularne wpływy

Przede wszystkim powinniśmy wskazać tutaj na konieczność utrzymywania regularnych wpływów na konto bankowe. W wielu bankach tylko wtedy nie będziemy narażeni na opłatę kilku, a nawet kilkunastu złotych miesięcznie za posiadanie konta bankowego. Poziom wpływów waha się w zależności od banku – zwykle wynosi od 1 000 do 2 000 złotych miesięcznie, ale w przypadku niektórych kont bankowych jest on znacznie wyższy.

Niektóre banki stosują również wymóg utrzymywania na koncie określonego salda – wówczas na naszym rachunku przez cały czas musi znajdować się odpowiednia suma pieniędzy, na przykład 100 złotych.

Co musimy zrobić, aby za darmo korzystać z karty płatniczej?

Kolejna kwestia to karta płatnicza do naszego konta bankowego. Tutaj także może być ona darmowa, ale wtedy, gdy spełnimy określone wymagania. Banki najczęściej wymagają od klientów wykonania określonej liczby transakcji kartą na miesiąc lub zapłaty na określoną kwotę, przykładowo 200 czy 300 złotych. Gdy nie spełnimy tych warunków, bank pobierze opłatę za korzystanie z karty, która zwykle wynosi kilka złotych.

Warto także wspomnieć, że słono może kosztować nas też wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Zwykle w bankomatach banku nie płacimy ani złotówki, chociaż pojawiają się już opłaty, na przykład przy wypłaceniu mniejszych sum. Gdy jednak chcemy skorzystać z bankomatów innych banków, narazimy się na wysokie prowizje wynoszące nawet około 10 złotych.

Jak znaleźć darmowe konto bankowe dla siebie?

Wobec tego darmowe konto bankowe może nas sporo kosztować, gdy nie będziemy korzystali z niego zgodnie z wytycznymi banku. Wówczas instytucja może wymagać od nas opłat za prowadzenie konta, korzystanie z karty czy wypłaty z bankomatów, a nawet za przelewy.

Gdy poszukujemy dla siebie dobrego konta bankowego, które nie będzie kosztowało nas ani złotówki, powinniśmy dobrze zapoznać się z wymogami stawianymi przez banki. Dokładne informacje możemy znaleźć obecnie przez internet – na stronach banków oraz z praktycznymi porównywarkami ofert bankowych on-line.

Ten wpis znajduje się w kategorii