Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Podwójnie pobrane pieniądze przy płatności kartą

Podwójnie pobrane pieniądze przy płatności kartą

Płacenie kartą jest wygodne i bezpieczne. Jednak zdarzają się także mniejsze i większe problemy związane z tą metodą transakcji. Jedną z nich jest podwójne pobranie pieniędzy przy zapłacie – stacjonarnie czy internetowo. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Zapłata kartą trwa dzisiaj dosłownie kilka chwil – możemy płacić z potwierdzeniem kodem PIN lub też dotykowo, czyli przez przyłożenie karty do terminala. Jednak może zdarzyć się, że z transakcją są problemy – nasza karta jest odrzucana, nie dochodzi do połączenia. Może też zdarzyć się, że pieniądze będą pobrane z naszego konta podwójnie.

W sklepie mogą być kłopoty z połączeniem z internetem, terminal drukuje odmowę, pierwsza transakcja dotykowa „nie załapała” i trzeba ją powtórzyć. Może dojść też do awarii terminala lub też znajduje się ona po stronie wystawcy karty. To właśnie w takich właśnie przypadkach dojść może do podwójnego pobrania pieniędzy. Gdy wobec tego zdarzą się takie właśnie trudności, warto sprawdzić historię rachunku, czy transakcja została poprawnie rozliczona.

Jeśli okaże się, na twoim koncie pojawiło się podwójne obciążenie, podczas gdy powinno być to tylko jedno, wtedy należy wykonać kilka kroków.

Pobranie środków czy ich blokada?

Gdy widzimy podwójną sumę pobrania pieniędzy – taką samą kwotę i w takiej samej godzinie, wtedy najczęściej zdarza się, że jedna transakcja powoduje pobranie środków, z kolei druga powoduje ich blokadę. Czym różni się blokada od pobrania środków z konta?

Pobranie środków czy ich potrącenie polega na tym, że środki są ściągane z konta i przekazywane sprzedającemu. Z kolei blokada blokuje odpowiednią sumę na koncie, ale nie powoduje ich pobrania – środki te mogą być ściągnięte z konta albo mogą być one „uwolnione” i zwrócone klientowi.

Wobec tego wtedy, gdy mieliśmy problemy z płatnością w terminalu, może zdarzyć się, że taka transakcja powoduje blokadę pieniędzy na koncie, ale tak naprawdę nie dochodzi do ich pobrania. Na tym zwykle problemy się kończą – pobrana zostaje tylko jedna kwota, a blokada znika. Co jednak powinniśmy zrobić wtedy, gdy rzeczywiście do pobrania pieniędzy doszło podwójnie?

Złóż reklamację w banku

Jeśli pobrano od nas pieniądze podwójnie, w takim przypadku powinniśmy złożyć odpowiednią reklamację w banku. Możemy obecnie zrobić to na kilka różnych sposobów, między innymi przez serwis internetowy, osobiście w placówce, telefonicznie czy listownie. W reklamacji powinniśmy opisać nasz problem.

Najczęściej reklamacja pozwala nam na rozwiązanie prezentowanego problemu. W wielu przypadkach jest ona rozpatrywana błyskawicznie, ale musimy przygotować się nawet na kilka tygodni oczekiwania na odpowiedź.

Podsumowując, podwójne pobranie pieniędzy z konta to problem, ale dość łatwy w rozwiązaniu. Często wtedy, gdy leży on po stronie banku czy firmy obsługującej karty i jest częścią większej awarii, jest korygowany automatycznie. W przeciwnym przypadku, gdy doszło do pobrania pieniędzy podwójnie, powinniśmy złożyć odpowiednią reklamację w banku i poczekać na jej rozpatrzenie.

Ten wpis znajduje się w kategorii