Karuzela VAT - na czym to polega?
3 min czytaniaWśród najczęściej spotykanych przestępstw skarbowych w Polsce oraz w Unii Europejskiej znajdują się tak zwane oszustwa karuzelowe. Powodują one niemałe uszczuplenia budżetowe. Na czym dokładnie polega karuzela VAT i w jaki sposób Państwo broni się przed takimi oszustwami?
Spis treści
Przestępstwa vatowe zaliczają się do tych, z którymi skarbówka walczy najbardziej zaciekle. Podmioty, które działają w tak zwanych karuzelach podatkowych, nie płacą wówczas podatku VAT należnego lub też wyłudzają VAT naliczony. W sieci znajduje się zwykłe od kilku do kilkudziesięciu podmiotów, które tworzą pozory prowadzenia legalnych transakcji handlowych. Jednak ich głównym celem jest wzbogacenie się na podatku VAT.
W procederze biorą udział nie tylko polskie firmy, ale często także te zakładane za granicą, a przykład w sąsiednich państwach takich jak Czechy, Słowacja oraz w innych krajach Unii Europejskiej.
Jak działają karuzele podatkowe?
Aby karuzela VAT mogła zacząć działać, zakłada się rachunki bakowe dla nowych spółek lub osób rzekomo otwierających działalność gospodarczą. Także rachunki te mogą być tworzone dla spółek odkupionych od osób trzecich.
Podmioty te nazywane są słupami czy też „znikającymi podatnikami”, ponieważ szybko są zamykane. Słupy wykonują wtedy nawet do kilkuset jednostkowych transakcji o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych i natychmiast odsprzedają towary innemu podmiotowi. Kolejna cena sprzedaży jest już nieco wyższa od poprzedniej. W ten sposób grupa podmiotów w karuzeli w krótkim czasie generuje obrót wynoszący nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
Warto przy tym zaznaczyć, że obrót takimi środkami finansowymi na ogół nie ma pokrycia w rzeczywistym obrocie towarami. Możemy więc mówić wtedy o fikcyjnie powadzonej działalności, co potwierdzają też kolejne kontrole podatkowe.
Na czym zarabiają oszuści?
Aby karuzela podatkowa mogła przynieść oszustom zyski, podmioty lub jeden podmiot w łańcuchu transakcji musi nie wpłacić należnego podatku VAT, z kolei inny musi niezależnie wystąpić o jego zwrot.
Oszuści stosują także różne metody mające na celu utrudnienie wykrycia oszustwa, na przykład podmiotów, które obracają towarem, jest kilka. Duże znaczenie mają tutaj także słupy, czyli ci „znikający podatnicy”. Nie prowadzą oni tak naprawdę działalności gospodarczej, zatem wystawiają faktury VAT, które nie są dokumentacją prawdziwych, faktycznie odbywających się zdarzeń gospodarczych. Potem znikają i zostawiają po sobie nieuregulowany podatek należny.
Na co narażają się uczestnicy karuzeli podatkowej?
Aktualnie kary za uczestnictwo w oszustwie polegającym na karuzeli VAT są bardzo wysokie. Oprócz kary polegającej na zapłacie zobowiązań wygenerowanych z faktur stosuje się też zapisy kodeksu skarbowego i karnego. Uczestnikom karuzeli podatkowej grozi nawet 5 lat więzienia lub 17 milionów złotych kary.
Jako przedsiębiorca także możemy narazić się na takie niebezpieczeństwo – pamiętajmy więc o tym, aby dobrze prześwietlić kontrahenta i gromadzić wszystkie dokumenty dotyczące transakcji, a także te dotyczące dostaw towarów.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej