Zakupy w chińskich sklepach internetowych
Chińskie sklepy internetowe cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Możemy kupować w nich on-line, bez wychodzenia z domu, a także w bardzo atrakcyjnych cenach – nierzadko taniej niż w Polsce. Zanim jednak zdecydujemy się na taką transakcje, musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Spis treści
Zakupy internetowe wybierane są obecnie przez wielu Polaków – to wygodny sposób na zaopatrzenie się w to, co jest nam potrzebne. Wszystko załatwiamy przez internet, a paczka dostarczana jest do naszego domu.
Do wyboru mamy obecnie wiele chińskich serwisów, w których możemy zrobić zakupy internetowe. Najpopularniejszym z nich jest Aliexpress, gdzie kupuje zdecydowana większość osób. To sprawdzona, bezpieczna strona. Dodatkowo możemy też znaleźć inne sklepy, które obsługują klientów z Polski, na przykład Banggood.
Co możemy kupić w chińskich sklepach internetowych?
Asortyment jest naprawdę ogromny. W serwisach tego rodzaju znajdziemy wiele produktów dostępnych w polskich sklepach, ale w niższych cenach. Także czekają produkty, których nie znajdziemy w naszym kraju.
Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim elektronika, na przykład smartfony, tablety, pendrive, powerbanki, słuchawki, również odzież, bielizna, obuwie, torebki, biżuteria, artykuły wyposażenia domu.
Jak możemy zapłacić za towar z Chin?
Wszystko zależy od tego, w jakim sklepie internetowym będziemy chcieli wykonać zakupy. Najczęściej do wyboru mamy dwie metody płatności, a mianowicie zapłata kartą lub skorzystanie z systemów płatności internetowych.
Systemy płatności internetowych pozwalają nam zwykle na zapłacenie albo przelewem, albo kartą. Generalnie uznawane są za bezpieczniejsze, ponieważ wtedy dane karty nie są przekazywane do odbiorcy. Zmniejszamy wobec tego ryzyko, że zostaniemy okradzeni.
Jak wygląda wysyłka zakupów z Chin?
Na ogół standardowa przesyłka jest darmowa, dlatego nie musimy ponosić dodatkowych kosztów. Pod pojęciem standardowej przesyłki znajduje się przesyłka pocztowa, która idzie zwykle kilka tygodni. Z reguły dostajemy jednak numer do jej śledzenia, dlatego możemy wiedzieć, gdzie aktualnie się znajduje.
Dostępne są też inne formy wysyłki, na przykład kurierem. Wówczas paczka może być u nas nawet w ciągu jednego tygodnia, ale najczęściej musimy sporo dopłacić.
Co z podatkiem i cłem?
Gdy sprowadzamy przedmioty z Chin, musimy liczyć się z tym, że pojawią się dodatkowe koszty związane z podatkiem VAT oraz cłem. Nie są one jednak naliczane za każdym razem, ale tylko wtedy, gdy przedmiot wzbudzi zainteresowanie celników lub będzie przedstawiał wysoką wartość.
Przedmioty o wartości poniżej 22 euro są zwolnione z podatku VAT. Powyżej tej kwoty zapłacimy dodatkowo 23% podatek VAT – najczęściej płacimy wtedy kurierowi lub listonoszowi przynoszącemu nam paczkę. Cło płacimy w określonych sytuacjach, gdy wartość przedmiotu wynosi więcej niż 150 euro. Nie dotyczy to perfum, wyrobów tytoniowych oraz alkoholu, od których cło płacimy niezależnie od wartości. Stawki cła zależne są od kategorii produktu, ale generalnie są one niższe niż podatek VAT.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej