Kiedy lepiej nie mieć karty kredytowej?
Karta kredytowa to bardzo wygodna opcja dla każdego, kto chciałby uzyskać szybki dostęp do pieniędzy. Dzięki niej możemy pożyczać je zawsze wtedy, gdy zajdzie taka konieczność. Są jednak sytuacje, gdy lepiej nie brać karty kredytowej. Na co powinniśmy uważać?

Spis treści
Dzisiaj w niemalże każdym banku możemy wziąć kartę kredytową. To produkt bankowy kwalifikowany jako kredyt, chociaż mamy do czynienia z kartą płatniczą. Za pomocą tego rodzaju karty możemy brać krótkoterminowe kredyty – bez żadnych opłat, jeśli tylko spłacimy je w terminie.
Podobnie jak inne instrumenty płatnicze, karty kredytowe mają swoje zalety i wady, dlatego warto pamiętać o tym, że nie zawsze są one perfekcyjną metodą zapłaty. Posiadanie karty kredytowej może wędzić nas w naprawdę spore długi, ale musimy pamiętać o tym, że może być ona także bardzo wygodną płatniczą, jeśli tylko będziemy korzystali z niej odpowiedzialnie.
Kiedy karta kredytowa będzie kosztowała najmniej?
Jeśli chcemy skorzystać z karty kredytowej, powinniśmy pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Nie każda karta jest tania, a w celu uniknięcia wielu opłat będziemy musieli spełnić określone wymogi.
Najczęściej wydanie karty kredytowej jest darmowe, ale już za korzystanie z karty musimy płacić – banki pobierają najczęściej opłaty raz na rok, ale niektóre co miesiąc – to właśnie tutaj zasadzają się główne koszty, nawet jeśli korzystamy z karty przykładnie i zawsze spłacamy długi w terminie. Dług na karcie kredytowej musimy spłacić zwykle w około 50 dni – w tym czasie kredyt jest nieoprocentowany, ale jeśli przekroczymy ten termin, narazimy się na odsetki. Musimy pilnować okresów rozliczeniowych, aby nie przekroczyć terminu spłaty.
Zatem jeśli będziemy zawsze spłacali zobowiązania w terminie z karty kredytowej, a także wybierzemy bank z kartą o jak najniższych opłatach, wtedy nasze wydatki w związku z jej używaniem nie będą bardzo wysokie. Musimy jednak pamiętać, że każda karta może mieć inne opłaty, dlatego musimy zapoznać się z nimi dokładnie.
Czy karta kredytowa to dobry wybór dla mnie?
Takie pytanie warto zadać sobie wtedy, gdy myślimy o złożeniu wniosku. Większość osób w Polsce korzysta z kart płatniczych – debetowych, czyli pozwalających nam na płacenie środkami zgromadzonymi na naszym koncie.
Gdy chcesz mieć kartę kredytową i lubisz dużo wydawać, musisz przeliczyć, czy jej posiadanie będzie dla ciebie opłacalne. Zbyt duży dług na karcie, który nie będzie spłacony w terminie, stanie się naprawdę sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Zatem kartę kredytową powinniśmy traktować podobnie jak kredyt czy pożyczkę bankową – długi muszą być spłacone, ponieważ w przeciwnym przypadku narazimy się na wysokie wydatki.
Musimy też wskazać, że nie każdy z nas będzie mógł otrzymać kartę kredytową.
Podobnie jak w przypadku pożyczek i kredytów, także w tym przypadku musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytowa. Bank bierze pod uwagę między innymi nasze dochody i wydatki, wiarygodność kredytową, dlatego jeśli mamy niespłacone długi, bank może odmówić nam przyznania karty kredytowej.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej