Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Masz trudności z oszczędzaniem? Odkładaj małe kwoty regularnie

Masz trudności z oszczędzaniem? Odkładaj małe kwoty regularnie

 

Oszczędzanie wydaje się dla wielu osób bardzo trudne. Dotyczy to szczególnie osób uzyskujących minimalne lub średnie wynagrodzenia. Jednak jak wskazują specjaliści zajmujący się finansami nawet przy niewielkich zarobkach można regularnie oszczędzać.

Regularne oszczędzanie wymaga przede odpowiedniego planowania. Jak wskazują specjaliści od finansów osobistych oszczędzanie od kilku do nawet dwudziestu procent zarobków nie jest niemożliwe. Niezbędne jest jednak kontrolowanie wydatków pozwalające na ograniczenie niepotrzebnych wydatków.

Planowanie długoterminowych i istotnych wydatków z wyprzedzeniem pozwala na unikanie częstych, dużych i nieprzewidzianych wydatków. Ograniczenie również drobnych, codziennych a często niepotrzebnych wydatków pozwala na zwiększenie oszczędności.

Jak ułatwić sobie oszczędzanie małych kwot?

Jeśli chce się łatwiej oszczędzać regularnie małe kwoty pieniędzy dobrym rozwiązaniem jest stworzenie oddzielnego rachunku bankowego przeznaczonego na oszczędności. W bankach można obecnie bardzo wygodnie i szybko otworzyć rachunek oszczędności, gdy posiada się rachunek bankowy.

Wówczas można ustalić regularne przelewy określonej kwoty, które regularnie będą wpływały na rachunek oszczędnościowy. Pozwala to przyzwyczaić się do regularnego oszczędzania. Odkładnie małych sum pieniędzy przez dłuższy okres czasu pozwala na zgromadzenie większego kapitału.

Fundusze inwestycyjne

Zamiast decydować się na odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym co jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, ale nie pozwala na korzystanie z dużych odsetek od kapitału, można decydować się na kupowanie funduszy inwestycyjnych.

Wybrać można fundusze o niskim ryzyku inwestycyjnym, które oparte są na regularnym oszczędzaniu. Regularne kupowanie jednostek takich funduszy inwestycyjnych pozwala na stopniowe budowanie kapitału jak też na możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności w postaci zysków z inwestycji.

Dlaczego oszczędzanie małych kwot jest łatwiejsze?

Regularne odkładanie mniejszych kwot pieniędzy jest znacznie łatwiejsze, gdyż nie obciąża w znacznym stopniu domowego budżetu. Gdy uzyskuje się średnie zarobki w skali kraju można odkładać nawet kilkanaście procent w skali miesiąca w ramach regularnych oszczędności.

Przy niskich zarobkach można zawsze odkładać kilka procent w formie regularnych oszczędności. Jak wskazują doradcy od finansów osobistych najważniejsze przy oszczędzaniu jest przyzwyczajenie się do planowanego odkładania określonej sumy pieniędzy.

Najtrudniejsze przy oszczędzaniu jest rozpoczęcie oszczędzania.

Gdy zacznie się odkładać regularnie wówczas z czasem przychodzi nawyk oszczędzania. Po pewnym czasie nie zauważa się również zmniejszenia wydatków ze względu na regularne oszczędzanie. Jednocześnie oszczędzanie regularne pozwala na gromadzenie kapitału na przyszłość.

Taki kapitał przy dużych wydatkach pozwala na ograniczenie konieczności decydowania się na zaciąganie pożyczek czy kredytów. Pozwala to na realizowanie większych wydatków przy znacznie mniejszych kosztach.

Ten wpis znajduje się w kategorii