Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Kiedy musimy zapłacić cło i VAT przy zakupach za granicą?

Kiedy musimy zapłacić cło i VAT przy zakupach za granicą?

Zakupy internetowe realizowane są przez internautów zarówno w sklepach krajowych jak też zagranicznych. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że przy realizowaniu zakupów poza granicami kraju można spotkać się z koniecznością zapłacenia cła czy VAT.

Warto jest dokładnie sprawdzić w jakich sytuacjach można spotkać się z takimi, dodatkowymi kosztami.

Zakupy internetowe pozwalają na uzyskanie oszczędności czasu. Jednocześnie w sieci można liczyć również na korzystniejsze ceny. Nie ma problemu przy zakupach internetowych by realizować je w dowolnym sklepie na świecie, który oferuje wysyłkę do Polski.

W zagranicznych sklepach można liczyć na konkurencyjne ceny wielu produktów w stosunku do cen w Polsce a jednocześnie można pozyskać produkty, które nie są dostępne w kraju.

Do szczególnie korzystnych warunków cenowych przy zakupach poza granicami kraju można liczyć przy pozyskiwaniu sprzętu elektronicznego, markowej odzieży czy gier komputerowych. Jednak przy zakupach poza granicami kraju trzeba brać pod uwagę, że obowiązują przepisy dotyczące cła a także opłacania podatku VAT.

Zakupy w Chinach

Wiele osób decyduje się na zakupy w serwisach sprzedażowych czy sklepach działających na terenie Chin. Można w takich sklepach liczyć na dużo mniejsze ceny w stosunku do zakupów w kraju. Jednocześnie coraz więcej sklepów działających w Chinach oferuje sprzedaż dla klientów z Europy.

Przy zakupach w sklepach chińskich można spotkać się z koniecznością zapłacenia cła przy zakupach przekraczających określone kwoty. Przesyłki o niewielkiej wartości są zwolnione z cła, co dotyczy takich towarów, których wartość nie przekracza stu pięćdziesięciu euro. Natomiast przy takich zakupach trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia pełnej stawki VAT. Do zwolnienia nie wliczane są takie produkty jak perfumy czy wyroby tytoniowe.

Przy zakupach takich produktów trzeba liczyć się z tym, że niezbędne będzie zapłacenia cła.

Zakupy w USA i Europie

Przy zakupach realizowanych w amerykańskich sklepach również trzeba liczyć się z cłami. Jednak w tym przypadku cła są różne a stawki zmieniają się w zależności od rodzaju produktu. Warto z tego powodu sprawdzić jakie produkty kupowane w amerykańskich sklepach nie podlegają naliczaniu cła.

Na wiele produktów kupowanych w USA naliczane są również bardzo niewielkie stawki celne. Natomiast przy zakupach w sklepach, które działają na terenie krajów UE nie trzeba płacić żadnych ceł. Pozwala to na zakup bez dodatkowych opłat celnych w dowolnym sklepie działającym na terenie unijnym.

Jak sprawdzić wysokość cła?

Zanim dokona się zakupu w sklepach działających poza Polską oraz poza UE warto sprawdzić stawki celne. Trzeba brać pod uwagę, że stawki celne są takie same na terenie całej UE. Wysokość poszczególnych stawek można sprawdzić za pośrednictwem sytemu Taric. Dobrze jest sprawdzić informacje o stawkach celnych, gdyż może okazać się, że licząc na szczęście, czyli brak naliczenia cła okazać się może, że zakup poza granicami kraju stanie się znacznie bardziej kosztowny niż się przewidywało.

W wielu takich przypadkach zakup okazać się może zupełnie nieopłacalny.

Ten wpis znajduje się w kategorii