Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Konto bankowe bez opłat. Jak je znaleźć?

Konto bankowe bez opłat. Jak je znaleźć?

Za konto bankowe wcale nie musimy płacić – dzisiaj do wyboru mamy wiele rachunków w bankach, ale tylko niektóre z nich są darmowe. Jak znaleźć to, które nie będzie kosztowało nas ani złotówki?

Posiadanie konta bankowego wcale nie musi być bardzo drogie – co więcej, może być ono całkowicie darmowe. W ostatnim czasie można było zauważyć, że banki zaczęły podnosić opłaty za korzystanie z rachunków – to głównie wynik wprowadzonego podatku bankowego, który nakłada na nie dodatkowe opłaty.

Jeśli będziemy chcieli mieć darmowe konto bankowe, powinniśmy przede wszystkim dobrze zapoznać się z różnymi propozycjami, a potem porównać je ze sobą. Musimy przy tym pamiętać, że nie zawsze darmowe konto jest naprawdę darmowe – często zdarza się, że musimy spełnić dodatkowe wymagania związane z jego posiadaniem.

Na co uważać przy wyborze darmowego konta bankowego?

W znalezieniu odpowiednich ofert mogą pomóc nam przede wszystkim porównywarki i rankingi dostępne na różnych stronach internetowych. Dzięki nim mamy jak na dłoni wszystkie informacje związane z ofertami banków – nie musimy wtedy wchodzić na każdą stronę po kolei i sprawdzać warunki, ponieważ możemy zobaczyć je jak na dłoni.

Darmowe konta bankowe, jak wspomnieliśmy wcześniej, najczęściej wymagają od klientów spełnienia konkretnych warunków. Oczywiście, możemy wybrać konto do założenia i prowadzenia za darmo, ale jeśli chcemy mieć do niego kartę, ale nawet wtedy musimy przygotować się na dodatkowe wymogi, aby za nią nie płacić.

Wymogi do prowadzenia konta bankowego za darmo dotyczą głównie określonych wpływów – przykładowo, gdy co miesiąc na koncie znajdzie się 2 000 złotych, wtedy bank nie będzie pobierał od nas opłaty za prowadzenie rachunku. Dodatkowy wymóg może dotyczyć płatności kartą – jeśli nie będziemy z niej korzystali, bank także może pobrać od nas opłaty.

Z kolei wtedy, gdy chodzi o karty, musimy najczęściej wykonać określoną liczbę transakcji albo zapłacić kartą wskazaną sumę, na przykład minimum 300 złotych w ciągu miesiąca. Gdy nie spełnimy tych wymogów, bank skasuje nas za korzystanie z karty.

Nowe przepisy – darmowe konta bankowe

Warto również wskazać, że wprowadzono niedawno przepisy, kore nakładają na banki obowiązek posiadania w ofercie jednego darmowego konta bankowego. Rachunek ten nazywany jest podstawowym i bank nie będzie miał prawa pobierać za niego opłat, w tym także za przelewy.

Przepisy wskazują, że do takiego konta będzie można otrzymać też kartę i bank także nie może naliczać za nie opłat – będzie można wykonać nią co miesiąc 5 darmowych transakcji, w tym także wypłat w bankomatach. Nawet jeśli przekroczymy ten limit, prowizje nie będą bardzo wysokie.

Są jednak pewne ograniczenia

– przepisy określają, że konto podstawowe może być jedynym kontem klienta, dlatego nie powinniśmy mieć żadnego innego rachunku, aby z niego skorzystać. Wyjątek dotyczy kont walutowych.

Zatem takie darmowe konto bankowe może być atrakcyjną propozycją dla osób, które nie chcą płacić za posiadanie własnego rachunku. Z drugiej strony wiele banków także oferuje konta darmowe bez tych ograniczeń – wystarczy tylko dobrze poszukać, a także zapoznać się z warunkami prowadzenia rachunku.

Ten wpis znajduje się w kategorii