Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Kredyt – kiedy możesz go nie dostać?

Kredyt – kiedy możesz go nie dostać?

Kredyty pozyskiwane są w różnych celach. Wiele osób decyduje się na konsumpcyjne kredyty, które pozwalają na przeznaczenie środków finansowych na dowolny cel. Z drugiej strony do popularnych kredytów zaliczają się również kredyty hipoteczne, które pozwalają na zapewnienie środków finansowych, które można przeznaczyć na zakup mieszkania czy domu.

 

Nie zawsze można uzyskać kredyt. Do podstawowych problemów przy staraniu się o kredyt zaliczyć można złą historię kredytową. Zła historia kredytowa zapisywana jest w ramach BIK i dotyczy współpracy z bankami w zakresie spłacania zobowiązań finansowych.

W BIK znajdują się informacje o różnych, niespłaconych zobowiązaniach czy też spłaconych z opóźnieniem, co dotyczy między innymi kredytów bankowych. Szczególnie negatywnie postrzegane są te zobowiązania, które zostały spłacone, ale były windykowane czy też poddane egzekucji komorniczej.

Wówczas taki wpis najczęściej nie pozwala na uzyskanie kredytu bankowego. Oczywiście wiele zależy również od tego jak stary jest taki wpis czy też jaka jest sytuacja finansowa osoby starającej się o kredyt. Generalnie wpisy w BIK znajdują się przez kilka lat, co dotyczy zarówno pozytywnych a także negatywnych wpisów.

 

Brak historii kredytowej

Innym problemem, który dotyka szczególnie nowych kredytobiorców jest brak historii kredytowej.

Dla banków taki klient również nie ma dużej wiarygodności. Oczywiście w przypadku bardzo dobrej sytuacji finansowej brak historii kredytowej może nie być bardzo negatywny. Jednak nawet osoby zarabiające przeciętne środki finansowe mogą mieć poważny problem przy zaciąganiu kredytów. W takim przypadku warto jest zadbać o zbudowanie historii kredytowej.

Pozytywną historię kredytową można budować poprzez decydowanie się na krótkoterminowe kredyty, które znacznie łatwiej jest uzyskać nawet przy braku historii kredytowej. Można tutaj mówić szczególnie o kredytach ratalnych. Zdecydować się można również na karty kredytowe, gdzie można budować historię kredytową poprzez regularne spłacanie zobowiązań na karcie kredytowej.

 

Zdolność kredytowa

Częstym problemem przy staraniu się o kredyty jest również niska zdolność kredytowa. Na zdolność kredytową wpływa historia kredytowa. Jednak nawet w przypadku dobrej historii kredytowej niskie dochody mogą sprawić, że nie będzie można uzyskać kredytu.

Jednak ważne jest między innymi to na jaki okres chce się pożyczyć środki finansowe a także jak dużą sumę chce się pożyczyć. Bank może odmówić udzielania kredytu w określonej sumie czy na określony czas ze względu na nieodpowiednią zdolność kredytową. W takim przypadku zawsze można próbować negocjować z bankiem, który może przy danej zdolności kredytowej udzielić mniejszego kredytu.

Można również zdecydować się na zabezpieczenie kredytu poprzez żyrantów, którzy będą poręczali kredyt czy też poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Jeszcze innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradców finansowych, co pozwala na zapewnienie dopasowania produktów kredytowych pod kątem możliwości ich uzyskania.

Ten wpis znajduje się w kategorii