Maksymalne koszty windykacji przy pożyczce
Jeżeli zaciągamy pożyczkę, pamiętajmy, aby spłacać ją zgodnie z harmonogramem. Gdy nie będziemy regulowali rat w sposób terminowy, pożyczkodawca może nie tylko zacząć naliczać nam odsetki wynikające z opóźnienia, ale również doliczy dodatkowe kary. Jakie mogą być maksymalne koszty windykacji przy pożyczce?
Aktualnie na rynku pożyczek i kredytów nie panuje już "wolna amerykanka". W życie weszły przepisy, które dotyczą kosztów związanych z zaciąganiem takich zobowiązań. W związku z tym konsumenci nie są już narażeni na powstawanie niebotycznych zadłużeń, ale, oczywiście, nadal musimy mieć się na baczności.
Jeśli nie będziemy spłacać zobowiązania w terminie, wtedy firma pożyczkowa czy bank mogą na samym początku zacząć naliczać odsetki za opóźnienie – mogą one wynieść maksymalnie 14% w ujęciu rocznym. Dodatkowo mogą pojawić się kolejne koszty związane z tak zwanym postępowaniem upominawczym – to przesyłanie do klienta monitów listownych, SMS-ów, telefony czy e-maile. Jeśli nie będziemy spłacali długów nadal, wtedy sprawa może być skierowana do windykacji, a w końcu do sądu i może zakończyć się zajęciem komorniczym.
Co zmieniła ustawa antylichwiarska?
Od zeszłego roku, a dokładnie od 2016 roku, obowiązuje tak zwana ustawa antylichwiarska. Została ona wprowadzona w celu ograniczenia wysokich kosztów pożyczek, przede wszystkim pożyczek pozabankowych, które należały do tej pory do najdroższych. Oprócz odsetek maksymalnych od pożyczki w przepisach znalazły się też informacje dotyczące odsetek karnych, czyli odsetek naliczanych przy opóźnieniu w spłacie, a także kosztów pozaodsetkowych.
Jak już wspomnieliśmy, odsetki za opóźnienie w spłacie nie mogą być obecnie wyższe niż 14% w stosunku rocznym. Z kolei jeżeli chodzi o koszty pozaodsetkowe, nie mogą one wynosić więcej niż 55% kwoty w pierwszym roku pożyczki i więcej niż 30% kwoty w każdym kolejnym roku.
To jednak nie wszystkie koszty, które pojawiają się w związku z zaciągnięciem pożyczki. Gdy zobowiązanie nie zostanie spłacone w terminie, wtedy pojawiają się koszty upominawcze i windykacyjne. Skupmy się na tych drugich.
Jak oblicza się koszty windykacji?
Jako że to dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku spłaty zadłużenia, to na nim spoczywają koszty związane z windykacją. Są one w związku z tym doliczane do ogólnych kosztów pożyczki – są one już znacznie większe niż na początku. Na koszty te składają się wobec tego należność główna, czyli pierwotna kwota, którą mieliśmy do oddania, ponadto odsetki z tytułu opóźnienia, ponadto koszty firmy windykacyjnej. Ponadto, jeżeli nie zadziała windykacja polubowna, pojawią się koszty związane ze skierowaniem sprawy do sądu i egzekucją komorniczą.
Trudno wskazać jednoznacznie, na jakie koszty będziemy musieli się przygotować, gdy nie spłacimy pożyczki, ale zwykle jej wysokość podwaja się, jeżeli nie spłacimy zobowiązania terminowo i trafi ono do windykacji.
Podsumowując, jeżeli chcemy wziąć pożyczkę, zawsze dobrze zastanówmy się, czy możemy pozwolić sobie na tego rodzaju wydatek. W przeciwnym przypadku koszty będą ogromne!