Mobilne aplikacje bankowe – jak z nich korzystać?

3 min czytania

Aktualnie większość banków działających w Polsce pozwala swoim klientom na korzystanie ze specjalnych aplikacji mobilnych na smartfony i tablety. Dzięki nim możemy mieć dostęp do swojego konta i różnych usług w każdym miejscu i o każdej porze. Warto jednak pamiętać o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa!

Mobilne aplikacje bankowe – jak z nich korzystać?

Smartfon czy tablet dają nam szerokie możliwości – te urządzenia mobilne służące do łączenia się z internetem także pozwalają nam na dostęp do naszego konta bankowego on-line. Możemy wtedy sprawdzać saldo konta, wykonywać przelewy, a nawet zakładać lokaty czy zaciągać pożyczki.

Warto jednak wskazać, że również korzystanie z aplikacji mobilnych banków może być związane z ryzykiem, na przykład wykradzenia naszych danych, a tym samym dostępu niepowołanych osób do naszych środków. Właśnie dlatego warto zapoznać się ze zbiorem pomocnych reguł, które sprawią, że bankowanie z użyciem aplikacji mobilnych będzie bezpieczniejsze.

1. Aplikacje instaluj jedynie ze sklepu systemu operacyjnego

Najczęściej aplikacja do dostępu do banku internetowego pobierana jest ze sklepu systemu operacyjnego, na przykład Android – to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wtedy mamy pewność, że aplikacja pochodzi z zaufanego źródła. Zawsze jednak dokładnie sprawdźmy, czy producentem aplikacji jest nasz bank.

Nie instalujmy nigdy oprogramowania bankowego z innych źródeł, na przykład z otrzymanych linków wysyłanych rzekomo przez bank. To próby oszustwa! Zimowa pożyczka

2. Aktualizuj system operacyjny i aplikację

Nie możemy zapominać o tym, aby regularnie aktualizować swój system operacyjny oraz aplikację.

Wiele aktualizacji dotyczy właśnie kwestii bezpieczeństwa, więc rezygnując z nich, zmniejszamy poziom ochrony swojego telefonu oraz konta bankowego.

3. Ustaw limity dla transakcji mobilnych

Każdy bank udostępniający aplikacje mobilne pozwala na ustalenie limitów dla transakcji mobilnych. W ten sposób możemy określić limit przelewów, czyli określić kwotę, powyżej której nie będzie można wykonać przelewu z aplikacji.

Limity tego rodzaju możemy ustalić samodzielnie w internetowym serwisie transakcyjnym naszego banku – potwierdzamy je jednorazowym hasłem SMS.

4. Korzystaj z wiadomości push i widgedów

Wiadomości push wysyłane przez aplikację bankową pozwalają na regularne sprawdzanie informacji o koncie, na przykład o prowadzonych na nim transakcjach. W ten sposób możemy mieć konto pod kontrolą i w razie potrzeby szybko zareagować, gdy pojawią się na nim jakieś podejrzane transakcje. Ponadto powiadomienia tego rodzaju pozwalają nam na zminimalizowanie ryzyka podejrzenia hasła przez inne osoby – nie musimy wtedy tak często logować się do banku.

Na podobnej zasadzie działają widgety na pulpit – pozwalają na łatwe sprawdzanie informacji o koncie, na przykład podgląd stanu konta bez logowania się do aplikacji w miejscach publicznych. Zimowa pożyczka

Zatem wtedy, gdy zależy ci na bezpiecznym bankowaniu, pamiętaj o tym, żeby przestrzegać tych zasad bezpieczeństwa – dzięki nim ryzyko wykradzenia danych i pieniędzy będzie znacznie mniejsze, a nawet całkowicie wyzerowane.