Na co uważać przy płatnościach w internecie?
3 min czytaniaDzisiaj większość z nas korzysta z płatności on-line – w ten sposób regulujemy swoje rachunki, płacimy za zakupy oraz inne usługi, doładowujemy telefon na kartę, a nawet kupujemy bilety komunikacji miejskiej. Płatności on-line pozwalają nam na oszczędzenie czasu oraz pieniędzy – mogą być jednak ryzykowne, gdy nie wiemy, jak posługiwać się nimi bezpiecznie.
Spis treści
W internecie możemy płacić na kilka sposobów – tradycyjnym przelewem z naszego konta bankowego on-line, możemy też skorzystać ze specjalnych systemów płatności internetowych oraz płacić kartą kredytową lub płatniczą posiadającą odblokowane limity transakcji internetowych. Poza tym możemy płacić z użyciem tak zwanych wirtualnych portfeli czy portmonetek, które doładowujemy przelewem lub kartą.
Generalnie płatności internetowe są bezpieczne – obecnie stosuje się zaawansowane metody szyfrowania, które powodują, że podawanie danych przy zapłacie z konta czy kartą nie jest zagrożone ich wykradzeniem. W dużej mierze problemem są jednak sami użytkownicy – gdy nie dochowamy zasad bezpieczeństwa, wtedy możemy narazić się na utratę pieniędzy.
1. Płać na znanych, zaufanych stronach internetowych
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest ta, która mówi, że płatności powinniśmy prowadzić w sklepach i na stronach, które znamy albo wiemy, że są bezpieczne. Rozpoznawalna marka to znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przy zakupach.
Gdy nie wiemy, czy dany sklep jest godny zaufania, powinniśmy sprawdzić opinie na jego temat. Możemy znaleźć je na różnych serwisach internetowych, na przykład Opineo, a także po wpisaniu jego nazwy do wyszukiwarki internetowej. Możemy wtedy znaleźć opinie na różnych stronach – serwisach branżowych, forach on-line.
2. Wybieraj bezpieczne metody płatności
Zdecydowanie najbezpieczniejszą metodą płatności jest wykorzystanie systemów płatności on-line – pozwalają na zapłatę kartą lub przelewem nie bezpośrednio do sklepu, ale do zweryfikowanego pośrednika, który potem przekazuje środki do sklepu.
Poprzez skorzystanie z systemu płatności internetowych możemy również przyspieszyć wysyłkę przedmiotów – nawet jeżeli wykonujemy przelew międzybankowy. W ten sposób możemy otrzymać je szybciej niż przy standardowej zapłacie przelewem, który zaksięgowany będzie dopiero kolejnego dnia.
3. Uwaga na phishing
Osoby korzystające z banków on-line oraz elektronicznych systemów płatności są również narażone na tak zwany phishing. Jest to metoda oszustwa polegająca na wyłudzeniu poufnych danych, na przykład danych do logowania się do banku, numerów kart płatniczych i kredytowych, haseł do różnych serwisów.
Phishing najczęściej odbywa się z wykorzystaniem poczty e-mail. Otrzymujemy podrobioną wiadomość, że nasze konto bankowe zostało zablokowane lub musimy wykonać inną akcje – wejść na stronę i podać swoje dane. Wtedy są one przejmowane przez cyberprzestępców. Takie wiadomości e-mail należy od razu usuwać do kosza.
Wobec tego wtedy, gdy chcemy bezpiecznie płacić w internecie, powinniśmy pamiętać o tych zasadach – dzięki nim nie narazimy się na utratę naszych pieniędzy.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej