Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Na co uważać przy płatnościach w internecie?

Na co uważać przy płatnościach w internecie?

Dzisiaj większość z nas korzysta z płatności on-line – w ten sposób regulujemy swoje rachunki, płacimy za zakupy oraz inne usługi, doładowujemy telefon na kartę, a nawet kupujemy bilety komunikacji miejskiej. Płatności on-line pozwalają nam na oszczędzenie czasu oraz pieniędzy – mogą być jednak ryzykowne, gdy nie wiemy, jak posługiwać się nimi bezpiecznie.

W internecie możemy płacić na kilka sposobów – tradycyjnym przelewem z naszego konta bankowego on-line, możemy też skorzystać ze specjalnych systemów płatności internetowych oraz płacić kartą kredytową lub płatniczą posiadającą odblokowane limity transakcji internetowych. Poza tym możemy płacić z użyciem tak zwanych wirtualnych portfeli czy portmonetek, które doładowujemy przelewem lub kartą.

Generalnie płatności internetowe są bezpieczne – obecnie stosuje się zaawansowane metody szyfrowania, które powodują, że podawanie danych przy zapłacie z konta czy kartą nie jest zagrożone ich wykradzeniem. W dużej mierze problemem są jednak sami użytkownicy – gdy nie dochowamy zasad bezpieczeństwa, wtedy możemy narazić się na utratę pieniędzy.

1. Płać na znanych, zaufanych stronach internetowych

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest ta, która mówi, że płatności powinniśmy prowadzić w sklepach i na stronach, które znamy albo wiemy, że są bezpieczne. Rozpoznawalna marka to znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przy zakupach.

Gdy nie wiemy, czy dany sklep jest godny zaufania, powinniśmy sprawdzić opinie na jego temat. Możemy znaleźć je na różnych serwisach internetowych, na przykład Opineo, a także po wpisaniu jego nazwy do wyszukiwarki internetowej. Możemy wtedy znaleźć opinie na różnych stronach – serwisach branżowych, forach on-line. jesienna-pozyczka

2. Wybieraj bezpieczne metody płatności

Zdecydowanie najbezpieczniejszą metodą płatności jest wykorzystanie systemów płatności on-line – pozwalają na zapłatę kartą lub przelewem nie bezpośrednio do sklepu, ale do zweryfikowanego pośrednika, który potem przekazuje środki do sklepu.

Poprzez skorzystanie z systemu płatności internetowych możemy również przyspieszyć wysyłkę przedmiotów – nawet jeżeli wykonujemy przelew międzybankowy. W ten sposób możemy otrzymać je szybciej niż przy standardowej zapłacie przelewem, który zaksięgowany będzie dopiero kolejnego dnia.

3. Uwaga na phishing

Osoby korzystające z banków on-line oraz elektronicznych systemów płatności są również narażone na tak zwany phishing. Jest to metoda oszustwa polegająca na wyłudzeniu poufnych danych, na przykład danych do logowania się do banku, numerów kart płatniczych i kredytowych, haseł do różnych serwisów.

Phishing najczęściej odbywa się z wykorzystaniem poczty e-mail. Otrzymujemy podrobioną wiadomość, że nasze konto bankowe zostało zablokowane lub musimy wykonać inną akcje – wejść na stronę i podać swoje dane. Wtedy są one przejmowane przez cyberprzestępców. Takie wiadomości e-mail należy od razu usuwać do kosza.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy bezpiecznie płacić w internecie, powinniśmy pamiętać o tych zasadach – dzięki nim nie narazimy się na utratę naszych pieniędzy.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.