Na czym polega dywersyfikacja portfela?
Inwestowanie posiadanych środków finansowych pozwala na uzyskanie zysków. Przy inwestowaniu środków finansowych bardzo ważne jest decydowanie się na realizowanie bezpiecznych inwestycji. W tym celu niezbędne jest korzystanie z dywersyfikacji portfela inwestycji.
Dywersyfikacja portfela polega na niedecydowaniu się na inwestowanie środków finansowych w jeden rodzaj aktywów.
Gdy inwestuje się w akcje dywersyfikacja portfela inwestycyjnego polega na inwestowaniu środków finansowych w aktywa spółek z różnych branż. Przy inwestowaniu środków finansowych w różne aktywa niezbędne jest zdywersyfikowanie polegające na kupowaniu aktywów o różnym poziomie ryzyka.
Pozwala to na ograniczenie ryzyka płynącego z inwestowania w aktywa jedynie o dużym stopniu ryzyka jak też ogranicza niski zyski przy inwestowaniu jedynie w bezpieczne aktywa jak obligacje skarbowe.
Dlaczego dywersyfikacja portfela jest taka ważna?
Ograniczenie ryzyka inwestycyjnego pozwala na uniknięcie utraty znacznej części portfela inwestycyjnego przy drastycznych zmianach na rynku w okresach dekoniunktury. Różne rodzaje aktywów w odmienny sposób zachowują się przy dekoniunkturze.
Posiadanie w portfelu inwestycyjnym różnych rodzajów aktywów pozwala na minimalizowanie strat przy okresach dekoniunktury w gospodarce. Im w mniejszym stopniu portfel inwestycyjny uzależniony jest od jednej spółki, jednego rodzaju aktywa finansowego tym w mniejszym stopniu narażony jest na duże straty, gdy dany rodzaj aktywu nie będzie zyskiwał, ale tracił wartość.
Dywersyfikacja portfela w długim okresie czasu
Inwestowanie środków finansowych w długim okresie czasu rządzi się nieco innymi zasadami niż inwestowanie w krótkim okresie czasu. Dywersyfikacja przy długoterminowym inwestowaniu musi być znacznie bardziej rozbudowana szczególnie przy inwestowaniu dużych środków finansowych. Długi okres inwestowania to okres od kilku do kilkudziesięciu lat.
Przy takim okresie inwestowania w początkowym okresie realizowania inwestycji dywersyfikacja powinna opierać się na kupowaniu znacznie większej ilości aktywów o większym ryzyku, ale znacznie większym, możliwym do uzyskania zysku.
W długim okresie czasu można liczyć nawet przy okresowych dekoniunkturach na rynkach finansowych na uzyskanie zysków. Im dłuższy jest okres gromadzenia zysków z inwestycji tym znacznie większa ilość aktywów w ramach dywersyfikacji powinna być kupowana w ramach aktywów znacznie bardziej bezpiecznych. Do takich aktywów zaliczyć można między innymi obligacje największych korporacji czy obligacji stabilnych krajów. Takie aktywa są w najmniejszym stopniu narażone na spadki wartości.
Dywersyfikacja w krótkim okresie czasu
W krótkim okresie czasu inwestycje znacznie częściej obejmują pojedynczy rynek jak rynek akcji czy walut. Przy takim inwestowaniu dywersyfikacja polega na nieskupianiu się jedynie na jednym typie aktywu jak jeden rodzaj waluty czy akcje jednej spółki. Liczba aktywów w portfelu inwestycyjnym powinna zawsze zależeć o wielkości inwestowanych sum pieniędzy.