Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Na czym polega oddłużanie?

Na czym polega oddłużanie?

Pożyczki i kredyty powinniśmy brać wtedy, gdy wiemy, że będziemy w stanie poradzić sobie ze spłatą takiego zadłużenia. Jeśli nie będziemy oddawali pieniędzy pożyczkodawcy, wtedy może on zacząć naliczać dodatkowe odsetki i kary. W takiej sytuacji możemy skorzystać z oddłużania. Na czym to polega?

Zaciągniętych przez nas pożyczek i kredytów nikt za nas nie spłaci, chyba że były one poręczone. Z zadłużeniem będziemy musieli poradzić sobie samodzielnie. Jednak nie zawsze jest to takie proste, jak może się wydawać, szczególnie wtedy, gdy wpadliśmy w spiralę zadłużenia. Wówczas z pomocą przychodzą firmy oddłużeniowe, które obiecują kompleksową pomoc swoim klientom w wyjściu z długów.

Aktualnie na rynku nie brakuje firm zajmujących się świadczeniem usług oddłużeniowych, które kierują swoje usługi do zadłużonych osób. Z ich wsparcia korzysta coraz więcej osób, ponieważ także nasze zadłużenie z roku na rok jest większe. Według opublikowanego w 2016 roku raportu BIG InfoMonitor, aż 7% Polaków posiada zaległe zobowiązania, natomiast wysokość średniego długu to aż 21 000 złotych.

Oddłużenie – co to jest?

Powinniśmy wobec tego rozpocząć od wskazania, na czym w ogóle polega oddłużenie. Wiele osób, niesłusznie, kojarzy je ze spłaceniem długów lub ich anulowaniem. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z inną usługą. Oddłużanie nie ma formy materialnej pomocy w spłacie, ale doradztwa, które pozwala na łatwiejsze poradzenie sobie z zadłużeniem. Najczęściej usługi świadczone są przez kancelarie prawne, ale również przez osoby bez wykształcenia prawniczego, które mają jednak szerokie rozeznanie w tej dziedzinie.

Firmy oddłużeniowe podchodzą do sprawy kompleksowo i nie tylko doradzają, ale również negocjują, reprezentując swojego klienta w kontaktach z wierzycielami. Także pomagają w łatwiejszym załatwianiu spraw z komornikami oraz firmami windykacyjnymi.

Oddłużanie to:

• negocjowanie z wierzycielami

• restrukturyzacja zobowiązań, na przykład rozłożenie ich na mniejsze raty

• doradztwo w kontaktach z firmami windykacyjnymi i komornikami

• pomoc w zaciągnięciu kolejnych pożyczek

• pomoc w formalnościach przy upadłości konsumenckiej

Niestety, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że współpraca z firmą oddłużeniową nie jest gwarancją skuteczności powyższych działań.

Czy oddłużanie się opłaca?

Oczywiście, usługi oddłużeniowe nie są darmowe. Musimy za nie zapłacić. Cena zależna jest od stopnia skomplikowania sprawy oraz od zakresu oferowanej pomocy. Możemy zapłacić od kilkudziesięciu złotych aż do nawet paru tysięcy złotych, dlatego musimy pamiętać o tym, że oddłużenie też może spowodować długi. Na szczęście, wiele firm oddłużeniowych pozwala na rozłożenie zobowiązania na raty w związku z trudną sytuacją klientów.

Zatem, czy warto korzystać z usług firm oddłużeniowych? Warto przekalkulować samemu, ponieważ jest to dodatkowy koszt za czynności, które możemy wykonać samodzielnie. Gdy jednak nie mamy do tego głowy i nie wiemy, jak zabrać się za uporządkowanie spraw związanych z pożyczkami i kredytami, usługi oddłużeniowe mogą być strzałem w dziesiątkę.

Ten wpis znajduje się w kategorii