Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Odpowiedzialność przy zaciąganiu pożyczki lub kredytu

Odpowiedzialność przy zaciąganiu pożyczki lub kredytu

Gdy chcemy wziąć pożyczkę albo kredyt, wtedy musimy pamiętać o tym, że to dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu. Gdy pożyczamy pieniądze, bierzemy na siebie odpowiedzialność i zobowiązujemy się do ich spłaty w wyznaczonym terminie.

Podpisanie umowy pożyczkowej czy kredytowej powinno odbywać się jedynie wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia na pozyskanie pieniędzy. Niestety, koszty związane z pożyczkami i kredytami nie są niskie, dlatego musimy wtedy wliczyć do swojego domowego budżetu dodatkowy wydatek. Najważniejsze, aby nie był on nadmierny w stosunku do naszych wpływów – w przeciwnym przypadku możemy narazić się na poważne niebezpieczeństwo.

Pożyczasz – oddajesz

Firmy pożyczkowe i banki pożyczają pieniądze tylko tym klientom, którzy są dla nich godni zaufania. W tym celu sprawdza się między innymi zdolność kredytową oraz wiarygodność z wykorzystaniem różnych dokumentów i specjalnych baz. Na pożyczki i kredyty mogą liczyć ci, którzy w przeszłości bez problemu spłacali swoje zobowiązania. Gdy spóźnialiśmy się w spłacie rat, w takiej sytuacji pożyczkodawca może nam odmówić.

W umowie pożyczki lub kredytu znajdziemy dokładne informacje o tym, ile i kiedy musimy spłacić. Warto przy tym wskazać, że najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pożyczka ratalna, która pozwala na rozłożenie długi na mniejsze raty. Wtedy nie musimy spłacać całego zobowiązania w jednej racie, jak ma to miejsce w przypadku chwilówek.

Terminowe spłacanie zadłużenia uchroni nas przed nieprzyjemnymi skutkami opóźnień. Jednak nawet wtedy, gdy spóźnimy się przez jeden dzień, wtedy pożyczkodawca może zacząć już naliczać karne odsetki. Niedługo potem otrzymamy powiadomienie o tym, że zalegamy ze spłatą – oczywiście, za dodatkową opłatą. Pożyczkodawcy pobierają opłaty nie tylko za monity listowne, ale też za telefony, e-maile oraz SMS-y. Jeśli nie spłacimy swojego długu wtedy, sprawa może być skierowana do firmy windykacyjnej, a jeżeli i jej pracownicy niczego nie osiągną, do sądu i potem do komornika.

Czy musimy spłacić zadłużenie kogoś innego?

Warto przy tym poruszyć jeszcze jedną kwestię – oddawania długów kogoś innego. Taka sytuacja dotycz przede wszystkim małżonków, ponieważ wtedy, gdy nie mają oni rozdzielności majątkowej, wspólnie ponoszą odpowiedzialność przy zaciąganiu pożyczek lub kredytów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pożyczka została zaciągnięta na wspólne życie, aby zaspokoić normalne potrzeby rodziny – wówczas za spłatę małżonkowie odpowiadają solidarnie.

Warto wskazać, że dotyczy to jednak tylko sytuacji, w której współmałżonek nie wyraził zgodny na zaciągnięcie pożyczki albo kredytu. Wobec tego wtedy, gdy mąż pożyczył pieniądze za plecami żony i nie poinformował jej o tym, wówczas żona nie jest zobowiązana do spłaty zadłużenia.

Podsumowując, odpowiedzialność za pożyczki i kredyty ponosimy przede wszystkim samodzielnie. Gdy mamy trudności w spłacie, wtedy najlepiej nie kryć się z nimi i nie chować głowy w piasek. Najlepiej poinformować o tym fakcie pożyczkodawcę, który będzie mógł rozłożyć dług na łatwe w spłacie raty. Warto też o problemie powiadomić bliskich, którzy również będą mogli poradzić, co zrobić.

Ten wpis znajduje się w kategorii