Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Chcesz odpocząć od comiesięcznej spłaty raty? W takim przypadku doskonałym wyborem będą wakacje kredytowe, dzięki którym możemy zawiesić spłatę raty na jeden miesiąc albo kilka miesięcy. Jak skorzystać z takiego rozwiązania i kiedy będzie ono dobrym wyborem?

Określenie „wakacje kredytowe” odnosi się do możliwości pominięcia, a dokładnie przesunięcia spłaty jednej czy kilku rat pożyczki albo kredytu. Wobec tego musimy już na początku zaznaczyć, że wakacje kredytowe nie pozwalają na uniknięcie spłaty zobowiązania, a jedynie jego zawieszenie na określony czas. Po prostu ratę spłacamy w innym terminie.

Wakacje kredytowe są bardzo pomocne wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe wydatki. Wtedy możemy potraktować je jako specjalne awaryjne wyjście, aby nie dopuścić do problemów ze spłatą raty. Pamiętajmy jednak o tym, że rata ta nie ginie i będziemy musieli oddać ją w najbliższym czasie. To powoduje, że wakacje kredytowe mogą też być dla nas kłopotem, gdy do spłaty będziemy mieli jednocześnie dwie raty.

Kto oferuje wakacje kredytowe?

Aktualnie wakacje kredytowe to dość powszechna usługa oferowana zarówno w ramach pożyczek udzielanych na dowolny cel, jak i kredytów, na przykład hipotecznych kredytów mieszkaniowych. Możemy skorzystać z nich nie tylko w bankach, ale obecnie także pozabankowe firmy pożyczkowe dają swoim klientom taką opcję.

Warunki, na których możemy skorzystać z wakacji kredytowych w ramach pożyczki czy kredytu, ustalane są już indywidualnie przez bank. W związku z tym w każdej instytucji będą one nieco inne. Najczęściej mamy możliwość zawieszenia spłaty jednej raty – raz do roku. Może jednak zdarzyć się, że wakacje kredytowe będą dostępne jedynie raz na parę lat. Ponadto stosuje się często limit maksymalnej łącznej liczby przerw w spłacie, na przykład to 3 razy dla całej umowy. jesienna-pozyczka

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

O tym, czy i na jakich zasadach możemy skorzystać z wakacji kredytowych, dowiemy się z zawartej umowy pożyczki lub kredytu. O tym, że chcemy skorzystać z takiej właśnie opcji, zawsze powinniśmy poinformować instytucję z około 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Często musimy też wtedy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale banku albo z poziomu naszego konta bankowości on-line.

Warto przy tym wskazać, że bank czy inna instytucja mogą odmówić udzielenia wakacji kredytowych. Ma to najczęściej miejsce wtedy, gdy klient nie spłacał pozostałych zobowiązań sumiennie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy chcemy wybrać wakacje kredytowe?

Jak już wspomnieliśmy, dokładne zasady dotyczące wakacji kredytowych znajdziemy w umowie. Warto przy tym wskazać, że nie zawsze bank dopuszcza przesunięcie całej raty, a tylko jej części kapitałowej – wtedy i tak będziemy musieli zapłacić odsetki. Także warto zwrócić uwagę na, to kiedy dokładnie będziemy musieli uregulować zobowiązanie, a także jakie konsekwencje rodzi taka spłata. Zwykle jest ona doliczana do salda pożyczki albo kredytu i powiększa kolejne raty, albo powoduje wydłużenie okresu spłaty. Może też zdarzyć się, że konieczne będzie spłacenie dwóch rat jednocześnie.

Sprawdźmy też, czy wakacje kredytowe nie będą wiązały się z dodatkowymi wydatkami. Zwykle jednak jest to usługa całkowicie bezpłatna.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.