Na czym polegają wakacje kredytowe?
Chcesz odpocząć od comiesięcznej spłaty raty? W takim przypadku doskonałym wyborem będą wakacje kredytowe, dzięki którym możemy zawiesić spłatę raty na jeden miesiąc albo kilka miesięcy. Jak skorzystać z takiego rozwiązania i kiedy będzie ono dobrym wyborem?

Spis treści
Określenie „wakacje kredytowe” odnosi się do możliwości pominięcia, a dokładnie przesunięcia spłaty jednej czy kilku rat pożyczki albo kredytu. Wobec tego musimy już na początku zaznaczyć, że wakacje kredytowe nie pozwalają na uniknięcie spłaty zobowiązania, a jedynie jego zawieszenie na określony czas. Po prostu ratę spłacamy w innym terminie.
Wakacje kredytowe są bardzo pomocne wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe wydatki. Wtedy możemy potraktować je jako specjalne awaryjne wyjście, aby nie dopuścić do problemów ze spłatą raty. Pamiętajmy jednak o tym, że rata ta nie ginie i będziemy musieli oddać ją w najbliższym czasie. To powoduje, że wakacje kredytowe mogą też być dla nas kłopotem, gdy do spłaty będziemy mieli jednocześnie dwie raty.
Kto oferuje wakacje kredytowe?
Aktualnie wakacje kredytowe to dość powszechna usługa oferowana zarówno w ramach pożyczek udzielanych na dowolny cel, jak i kredytów, na przykład hipotecznych kredytów mieszkaniowych. Możemy skorzystać z nich nie tylko w bankach, ale obecnie także pozabankowe firmy pożyczkowe dają swoim klientom taką opcję.
Warunki, na których możemy skorzystać z wakacji kredytowych w ramach pożyczki czy kredytu, ustalane są już indywidualnie przez bank. W związku z tym w każdej instytucji będą one nieco inne. Najczęściej mamy możliwość zawieszenia spłaty jednej raty – raz do roku. Może jednak zdarzyć się, że wakacje kredytowe będą dostępne jedynie raz na parę lat. Ponadto stosuje się często limit maksymalnej łącznej liczby przerw w spłacie, na przykład to 3 razy dla całej umowy.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
O tym, czy i na jakich zasadach możemy skorzystać z wakacji kredytowych, dowiemy się z zawartej umowy pożyczki lub kredytu. O tym, że chcemy skorzystać z takiej właśnie opcji, zawsze powinniśmy poinformować instytucję z około 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Często musimy też wtedy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale banku albo z poziomu naszego konta bankowości on-line.
Warto przy tym wskazać, że bank czy inna instytucja mogą odmówić udzielenia wakacji kredytowych. Ma to najczęściej miejsce wtedy, gdy klient nie spłacał pozostałych zobowiązań sumiennie.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy chcemy wybrać wakacje kredytowe?
Jak już wspomnieliśmy, dokładne zasady dotyczące wakacji kredytowych znajdziemy w umowie. Warto przy tym wskazać, że nie zawsze bank dopuszcza przesunięcie całej raty, a tylko jej części kapitałowej – wtedy i tak będziemy musieli zapłacić odsetki. Także warto zwrócić uwagę na, to kiedy dokładnie będziemy musieli uregulować zobowiązanie, a także jakie konsekwencje rodzi taka spłata. Zwykle jest ona doliczana do salda pożyczki albo kredytu i powiększa kolejne raty, albo powoduje wydłużenie okresu spłaty. Może też zdarzyć się, że konieczne będzie spłacenie dwóch rat jednocześnie.
Sprawdźmy też, czy wakacje kredytowe nie będą wiązały się z dodatkowymi wydatkami. Zwykle jednak jest to usługa całkowicie bezpłatna.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej