Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Od czego zależy wysokość raty?

Od czego zależy wysokość raty?

Jeżeli chcemy wziąć pożyczkę, najlepiej wybrać taką na raty. Aktualnie możemy zaciągać pożyczki ratalne nie tylko w bankach, ale również w firmach pozabankowych. To szybki i wygodny sposób na dodatkowe pieniądze na dowolny cel.

Gdy zaciągamy pożyczkę ratalną, często mamy możliwość samodzielnego ustawienia wysokości raty, aby dopasować ją indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości. Ze specjalnego kalkulatora pozwalającego na podliczenie kosztów pożyczki można skorzystać między innymi na naszej stronie internetowej Aasa Polska – wystarczy tylko wprowadzić kwotę oraz czas spłaty, aby dowiedzieć się, ile będziemy musieli oddać.

Wysokość raty zależna jest wobec tego głównie od kwoty, która została pożyczona, a także od tego, w jakim okresie zamierzamy ją oddać. Nie są to jednak jedyne czynniki, które wpływają na wysokość raty.

Co składa się na ratę pożyczki?

Jeśli zaciągamy pożyczkę, zobowiązujemy się do oddania nie tylko samego kapitału, ale również dodatkowych kosztów pożyczkowych dla banku czy firmy pożyczkowej. Zaliczają się do nich głównie oprocentowanie, prowizja oraz opłaty dodatkowe, w tym opłata przygotowawcza, za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie, jeżeli zostało wykupione.

W związku z powyższym rata pożyczki składa się z dwóch części, a mianowicie raty kapitałowej oraz raty odsetkowej. Wysokość raty kapitałowej i odsetkowej jest zależna od tego, czy wybraliśmy pożyczkę z ratami stałymi czy malejącymi.

Wysokość raty a stopy procentowe i WIBOR

Warto przy tym wskazać, że wysokość raty może się zmieniać. Dotyczy to przede wszystkim pożyczek udzielanych na dłuższe okresy, na przykład hipotecznych. Wtedy zmiany wynikają głównie z poziomu stóp procentowych, a dokładnie wskaźnika WIBOR.

Jeżeli jest on niski, wtedy oprocentowanie pożyczki spada, co powoduje, że płacimy niższe raty, natomiast jeżeli stopy procentowe i WIBOR idą w górę, także wraz z nimi więcej kosztuje nas kredyt, co przekłada się na wysokość raty.

Kredyty walutowe

W przypadku posiadania kredytu walutowego, na przykład we frankach szwajcarskich, wysokość raty zależna jest także od kursu walutowego. W związku z tym rata zmienia się zwykle co miesiąc, ponieważ kursy walut są płynne i stale się zmieniają.

Jak płacić niskie raty?

Jeżeli chcesz wziąć pożyczkę i nie chcesz płacić wysokich rat, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim wyszukaj atrakcyjną ofertę, która nie będzie związana z wysokimi kosztami – patrz przy tym nie tylko na samo oprocentowanie pożyczki, ale również na koszty dodatkowe, które wskazaliśmy powyżej. Możemy posłużyć się także wskaźnikiem RRSO – rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, która włącza nie tylko oprocentowanie nominalne, ale i dodatkowe koszty. RRSO jest pomocne w porównywaniu różnych pożyczek.

Oczywiście, im dłuższy okres spłaty, tym niższe raty będziemy płacić. Pamiętajmy jednak o tym, że dłuższy okres spłaty to więcej kosztów, dlatego bardziej opłaca się brać pożyczki na krótsze terminy. Nie przesadzajmy jednak z ich wysokością, aby zmieściły się w naszych możliwościach finansowych.

Ten wpis znajduje się w kategorii