Opłata przygotowawcza przy pożyczce – co to jest?
Przy zaciąganiu pożyczek jesteśmy narażeni na różne opłaty. Przede wszystkim pożyczki kojarzymy z oprocentowaniem, ale powinniśmy pamiętać, że to jeszcze nie wszystkie koszty, które będziemy musieli pokryć. Jedną z opłat tego rodzaju jest opłata przygotowawcza. Czym dokładnie jest i ile może wynieść?
Żeby otrzymać pożyczkę, musimy złożyć wniosek. Jednak nawet wniosek nie gwarantuje, że otrzymamy pieniądze. Musimy również spełnić wymagania banku pod kątem naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Darmowe pożyczki wprawdzie istnieją, ale musimy pamiętać o tym, że większość z nich związana jest z poniesieniem konkretnych opłat.
Do opłat związanych z pożyczką zaliczamy:
• oprocentowanie
• prowizję
• opłaty za rozpatrzenie wniosku
• ubezpieczenia
• i inne opłaty, na przykład związane z weryfikacją
Skupmy się tutaj na jednej z nich, a mianowicie na opłatach przygotowawczych. Jaka sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z opłatami ponoszonymi w związku z przygotowaniem pożyczki.
Warto przy tym wskazać, że są to opłaty ponoszone dopiero wtedy, gdy już otrzymamy pożyczkę. Gdy instytucja pożyczkowa chce, abyśmy na początku wpłacili pieniądze w celu rozpatrzenia wniosku czy przygotowania pożyczki, zrezygnujmy z takiej oferty – to najczęściej oszustwa.
Co wchodzi w skład opłaty przygotowawczej?
Pod pojęciem opłaty przygotowawczej banki i inne instytucje mają na myśli różne koszty. Najczęściej są to koszty dotyczące przygotowania pożyczki – wypłaty pieniędzy, przekazania ich do klienta, koszty związane ze sprawdzeniem klienta. Banki i instytucje pozabankowe nie wskazują zasadniczo, co wchodzi w skład tej opłaty.
Nie powinniśmy też utożsamiać opłaty przygotowawczej z prowizją. Są to dwie różne opłaty. W przypadku prowizji płacimy za udzielenie kredytu, z kolei opłata przygotowawcza ma inne zadanie. Prowizja może być także zwrócona wtedy, gdy zrezygnujemy z pożyczki zgodnie z zapisami umowy. Opłata przygotowawcza w takiej sytuacji nie jest oddawana klientowi.
Ile kosztuje opłata przygotowawcza?
Opłata tego rodzaju może być dość wysoka – dochodzić nawet do 1/4 czy 1/3 pożyczki. Dotyczy to głównie pożyczek pozabankowych, ponieważ nie wszystkie banki stosują opłaty przygotowawcze.
Aby dowiedzieć się, ile wyniesie nas tego rodzaju opłata, powinniśmy sprawdzić to w kalkulatorze pożyczkowym firmy. Możemy zrobić to bardzo łatwo przez internet, gdy chcemy wziąć chwilówkę albo pożyczkę ratalną on-line. Wówczas wybieramy odpowiedni okres pożyczki i kwotę, a potem możemy zobaczyć, jakie opłaty wchodzą w skład danej pożyczki.
Czy opłatę przygotowawczą można ominąć?
Zasadniczo nie jest to możliwe. Jest to opłata wchodząca w skład wszystkich opłat pożyczkowych i jest ona również jednym ze źródeł dochodu dla firm udzielających pożyczki. W związku z tym nie będziemy mogli otrzymać pożyczki pomijającej określone opłaty.
Właśnie dlatego warto poświęcić więcej czasu na to, aby zapoznać się z różnymi ofertami firm pożyczkowych i wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej korzystna pod kątem cenowym.
***Uwaga: artykuł opisuje przeciętne warunki opłat przygotowawczych biorąc pod uwagę pożyczki bankowe i pozabankowe w sierpniu 2017 roku