Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Umowa pożyczki a umowa kredytu

Umowa pożyczki a umowa kredytu

Podstawowym dokumentem pożyczki czy kredytu jest umowa podpisywana pomiędzy dwoma stronami. Pożyczkodawca lub kredytodawca zobowiązuje się do przekazania określonej kwoty na dany czas pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy, który z kolei zobowiązuje się do jej oddania wraz ze wskazanymi w umowie kosztami. Jednak umowa pożyczki i kredytu różni się pomiędzy sobą. Na czym polegają te różnice?

Gdy chcemy pożyczyć pieniądze, możemy poprosić o to kogoś z rodziny lub znajomych. Możemy również udać się do banku albo do firmy pozabankowej, gdzie także otrzymamy pieniądze na nasze wydatki. Oczywiście, w tym drugim przypadku musimy spełnić określone wymagania.

Przede wszystkim pożyczka czy kredyt dostępne są dla tych osób, które posiadają określoną zdolność kredytową, niemniej dostępne są też pożyczki dla osób bez regularnych dochodów. Warto jednak wskazać, że kredytu, na przykład hipotecznego czy samochodowego nie otrzymamy bez wcześniejszego sprawdzenia naszej zdolności kredytowej – banki zobowiązane są do tego, aby sprawdzić naszą zdolność i na niej bazować swoją decyzję.

Pożyczka i kredyt coś innego

Tutaj dochodzimy do pewnej ważnej kwestii, a mianowicie do tego, że zarówno pożyczka, jak i kredyt to całkowicie inne produkty bankowe i pozabankowe. Często terminy te stosowane są zamiennie, ale warto wskazać, że zgodnie z prawem są one czymś innym.

Kredyt może być udzielony jedynie przez bank i to na zasadach Prawa bankowego. Konieczne jest zatem zbadanie zdolności kredytowej klienta. Kredyty są też celowe, czyli przeznaczamy je na z góry wiadomy cel, przykładowo zakup samochodu czy wybudowanie domu. Ponadto kredyt zgodnie z prawem musi być potwierdzony pisemną umową.

Z kolei pożyczki nie są już tak wymagające – pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel zarówno w banku, jak i w firmach pożyczkowych działających pozabankowo. Możemy ją także otrzymać od osób prywatnych, na przykład od rodziny, sąsiada czy nieznanej nam bliżej osoby przez serwisy pożyczek społecznościowych. Pożyczka może być też darmowa w przeciwieństwie do kredytu, który ma określone koszty. Co więcej, w przypadku pożyczek na mniejsze sumy – do 500 złotych, nie ma potrzeby przygotowywania umowy pożyczkowej.

Wobec tego w przypadku kredytów umowę musimy zawrzeć, z kolei dla pożyczek nie jest to niezbędne. Warto jednak podpisać ją nawet wtedy, gdy suma pożyczki jest niższa niż 500 złotych. Wtedy umowa stanowi poświadczenie transakcji pomiędzy stronami.

Jak wygląda umowa kredytowa, a jak umowa pożyczki?

Generalnie, zarówno w umowie pożyczki, jak i kredytu znajdziemy takie same informacje. Są to dane stron umowy, jej przedmiot, czyli pożyczka wraz ze wskazaniem jej sumy, okresu spłaty, sposobu spłaty – raty równe czy malejące, terminu spłaty poszczególnych rat. Także w przypadku kredytów znajdziemy informacje dotyczące przeznaczenia pożyczki.

Umowy kredytowe są na ogół dłuższe od pożyczkowych, ponieważ zawierają one dokładnie sprecyzowane zapisy zgodnie z Prawem Bankowym. W przypadku pożyczek często umowa jest krótsza – jeżeli jakieś kwestie nie są poruszone w umowie, wówczas rozpatrywane są one zgodnie z przepisami prawa cywilnego.

Ten wpis znajduje się w kategorii