Skimming - co to jest i na czym polega?

3 min czytania

Przestępstwa związane z systemem bankowości są dzisiaj niezwykle popularne. Stanowią one zagrożenie także dla użytkowników kart płatniczych wszelkiego rodzaju.

Skimming - co to jest i na czym polega?

Tego typu przestępstwa określane są z angielskiego jako skimming. Przestępstwa te polegają na bezprawnym kopiowaniu wszelkich informacji zawartych na pasku magnetycznym naszej karty płatniczej w tym także kodu PIN.

Oszuści trudniący się w kopiowaniu informacji zawartych na kartach płatniczych używają do tego celu wielu narzędzi. Skopiowane dane umieszczają na sztucznych kartach lub też naszych kartach, które wcześniej zostają nam skradzione. Przez to w krótkim czasie pozyskują wszystkie środki finansowe z naszego konta bankowego. Jest to więc niezwykle dotkliwe działanie dla każdego, kto padł ofiarą takiego przestępstwa. Co więcej, takie utracone środki bardzo trudno jest odzyskać.

Rodzaje skimmingu

Przestępstw z wykorzystaniem kart płatniczych jest bardzo dużo. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście kradzież takiej karty i bezprawne jej użytkowanie przez złodzieja. Oprócz tego bardzo często zdarza się, że złodzieje przechwytują karty wysłane do jej użytkowników pocztą przez bank. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż w takim liście wraz z kartą znajdują się także kody umożliwiające jej aktywację.

Przestępstwem, które zaburza cały system bankowości jest także to, które polega na wyłudzeniu od banku karty płatniczej z wykorzystaniem podstawionych osób. Wówczas złodzieje mogą korzystać z dużych kwot pieniędzy do czasu wykrycia tego procederu. Niezwykle niebezpiecznym jest przede wszystkim skimming bankomatowy. pożyczka z niską ratą

Polega on na tym, że przestępcy tak modyfikują bankomat, aby bez problemu móc sczytać kody PIN osób, które będą z tego narzędzia korzystać. Sczytywane są także wszelkie inne dane z paska magnetycznego, które posłużą do wyrobienia duplikatu takiej karty. Wykorzystuje się do tego celu specjalne nakładki. Uważać należy także na skimming w punktach obsługowo-handlowych, gdyż przestępcy stosują tam różne sztuczki mające na celu sczytanie danych z kart. Najczęściej dzieje się to w restauracjach czy też na stacjach benzynowych.

Jak chronić się przed skimmingiem?

Posiadacze kart płatniczych mogą chronić się przed skimmingiem. Z pewnością utrudni to zadanie złodziejom i sprawi, że być może takich przestępstw będzie nieco mniej. Bardzo ważne jest to, aby przed wybraniem pieniędzy z bankomatu, upewnić się, czy nie wygląda on podejrzanie. Mowa tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju modyfikacjach klawiatury czy też wlotu na karty płatnicze.

Koniecznie należy także zwrócić uwagę, czy do bankomatu nie są podpięte lub przyklejone jakieś urządzenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z bankomatów we wnętrzach centrów handlowych. gdyż tam utrudniona jest ich modyfikacja.

Wpisując PIN w bankomacie czy też na terminalu płatniczym należy zawsze zasłaniać go ręką, aby osoby niepowołane nie odczytały numeru. Ponadto, nie należy wybierać pieniędzy po zmroku, kontrolować stale saldo na rachunku i mieć zawsze na oku swoją kartę płatniczą podczas dokonywania transakcji.