Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół. Dlaczego to niemal zawsze jest zły pomysł?

Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół. Dlaczego to niemal zawsze jest zły pomysł?

Pieniądze szczęścia nie dają, mówi stare powiedzenie. I chociaż najsłynniejsza blondynka świata, czyli Marylin Monroe ripostowała, że powiedział to człowiek, który nigdy nie był na zakupach, to fakt jest bezsprzeczny – jeżeli chcesz zachować dobre relacje z bliskimi, staraj się omijać temat finansów.

 

Wiedzą to pracodawcy, którzy chronią informacje o wysokości wynagrodzenia swoich podwładnych. Ba, nawet osoby związane z branżą rozrywkową w Polsce rzadko chwalą się, ile zarabiają, ludzie biznesu również zachowują dyskrecję w sprawach związanych z finansami. Ktoś powiedział kiedyś, że pieniądze lubią ciszę. Trudno się z tym nie zgodzić. A aby tę ciszę zachować, najlepszym sposobem jest po prostu – nie pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół. Dlaczego? Spieszymy z odpowiedziami!

Nie chcesz być na językach? Ugryź się w język!

Wszyscy plotkujemy. Nawet nieświadomie. Właśnie dlatego czymś tak „banalnym”, jak plotka zajmują się naukowcy z Ottawy czy z Uniwersytetu Northeastern w Bostonie. Plotka może zmienić czyjeś życie, może wpływać na sposób postrzegania czegoś lub kogoś, może zmieniać decyzje. Nie jest ona więc czymś zupełnie banalnym, ale raczej elementem naszego życia, którego należy unikać. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

 

Większości z nas zdarzyło się mieć w życiu przejściowe zawirowania finansowe. Czasami tak po prostu jest, że kumulują się wydatki i pojawia się potrzeba podreperowania domowego budżetu pożyczką. Kolonie dziecka, operacja rodzica, zaległy podatek, naprawa auta – każda taka sytuacja to źródło finansowego stresu. Nie dziwi więc fakt, że pojawiają się wtedy nerwowe myśli, aby pożyczyć od szwagra, kuzyna, ciotki.  Łatwo wtedy zapomnieć o mniej oczywistych konsekwencjach.

 

Nawet jeżeli rozważamy pożyczenie drobnej sumy od najbardziej dyskretnej osoby świata, to powstrzymajmy się na chwilę i pomyślmy. Nikt nie da nam gwarancji, że informacja o naszych problemach finansowych nie wypłynie niepostrzeżenie np. w rozmowie lub żarcie. A przecież nikt nie chce, aby stać się obiektem plotek szczególnie tych dotyczących braku pieniędzy. Problemy finansowe są przejściowe, za to opinia złego gospodarza i osoby „pożyczającej po znajomych” może ciągnąć się latami – ODRADZAMY.

 

Związani zobowiązaniem, czyli sieci zależności

Japonia jest krajem, gdzie relacje międzyludzkie są nieprawdopodobnie ustrukturyzowane. Naturalnie nam ciepłokrwistym Słowianom pewne ich zachowania społeczne mogą wydawać się bardzo egzotyczne, jakkolwiek warto wziąć przykład z tego, jak mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni podchodzą do tematu podarunków i pożyczek. Otóż podarunek lub pożyczka są tam stosowane jako metoda zobowiązywania kogoś względem nas, dlatego każdy stara się ich unikać. W Polsce sytuacja nie prezentuje się tak kategorycznie, jednak osobie, która pożyczyła nam np. tysiąc złotych, nie odmówimy opieki nad psem w weekend, chociaż mieliśmy inne plany, prawda?

 

Nie pożyczając pieniędzy od znajomych lub rodziny inwestujemy w wolność od zależności. To bardzo cenna, a wręcz bezcenna rzecz!

 

Jakie są alternatywy dla pożyczania pieniędzy od znajomych lub rodziny?

Przede wszystkim dobry pożyczkodawca zagwarantuje nam anonimowość oraz spokój. Mamy tutaj na myśli oczywiście szybkie i co najważniejsze – bezpieczne pożyczki on-line. Szukając bezpiecznej pożyczki przez Internet, sprawdźcie koniecznie, czy wszystkie koszty kredytu są Wam przedstawione w czytelny sposób. Zanim podejmiecie decyzję o kredycie, sprawdźcie, czy w zestawieniu jego kosztów są zawarte parametry takie jak odsetki pożyczki do spłaty, RRSO, oprocentowanie, opłata administracyjna. Dzięki temu będziecie mieli pełną jasność, jaką kwotę będziecie musieli oddać! Sprawdźcie naszą ofertę na www.aasapolska.pl, wypełnijcie zupełnie niezobowiązująco wniosek i przekonajcie się, że to bardzo dobra alternatywa dla pożyczania pieniędzy od najbliższych.  

Dyskrecja procentująca zaufaniem. To cenna inwestycja!

Wyobraźmy sobie, że pożyczamy pieniądze od rodziny i nagle ta sama osoba zwraca się do nas z pilną prośbą zwrotu. To niestety całkiem prawdopodobny scenariusz – życie lubi zaskakiwać… Taka sytuacja może spowodować tylko niepotrzebny stres i napięcia, które z całą pewnością przełożą się na nasze relacje z bliskimi. Pożyczkodawca i tak wykazał się już dobrą wolą, pożyczając nam pieniądze, teraz będzie czuł się niekomfortowo, czekając na ich opóźniający się zwrot. Firmy pożyczkowe są pod tym względem o wiele bardziej elastyczne. W przypadku Aasa Polska istnieje możliwość porozmawiania z konsultantem i np. skorzystania z wakacji od raty.

 

Oszczędźmy naszym bliskim i sobie sytuacji, w których musieliby oni nam odmówić – nie wiemy przecież, czy nasi bliscy też aktualnie nie przechodzą momentu „zaciskania pasa”, a o czym nie chcą informować. Konieczność odmowy albo narazi ich na naszą nieprzychylność, albo na ujawnienie złego stanu swoich finansów. Pamiętajmy – dyskrecja w sprawach finansów procentuje zaufaniem! Szanujmy niezależność bliskich i jeżeli musimy pożyczyć pieniądze, wybierzmy firmy takie jak Aasa Polska, które istnieją by pomagać w najbardziej niespodziewanych momentach.

Ten wpis znajduje się w kategorii