Pożyczka dla dwóch osób jednocześnie
Najczęściej zawieramy umowy pożyczkowe samodzielnie, ale warto też wskazać, że możemy pożyczyć pieniądze wraz z inną osobą. Co warto wiedzieć o pożyczce dwuosobowej?
Pożyczki i kredyty dla dwóch osób jednocześnie oferowane są obecnie zarówno w bankach, jak i w pozabankowych firmach pożyczkowych. Są one dostępne jako pożyczki gotówkowe, które możemy przeznaczyć na dowolny cel, ale również możemy otrzymać w taki sposób kredyt samochodowy czy nawet kredyt mieszkaniowy – ta ostatnia oferta jest bardzo popularna wśród par.
Jak jednak dokładnie działa pożyczka dla dwóch osób? Jakie korzyści wynikają z jej zaciągnięcia? Jakie są jej konsekwencje? Zapraszamy do sprawdzenia z nami!
Pożyczka dla dwóch osób – wymagania
Każdy bank oraz każda instytucja pozabankowa mają nieco inne wymagania w stosunku do swoich klientów. Najczęściej jednak podstawowe z nich to posiadanie polskiego obywatelstwa oraz stałego adresu zamieszkania w kraju, oraz posiadanie ważnych dowodów osobistych i właściwej zdolności kredytowej. Ważny jest też brak negatywnych wpisów w BIK i innych bazach.
Warto przy tym wskazać, że pożyczka dwuosobowa nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla małżeństw. Mogą otrzymać ją również osoby zupełnie ze sobą niespokrewnione, na przykład możemy wziąć ją z kolegą lub koleżanką, partnerem albo partnerką.
Dlaczego warto wziąć pożyczkę dla dwóch osób?
Najczęściej pożyczki dla dwóch osób wybierane są w przypadku, gdy pieniądze mają być wykorzystane właśnie przez dwie osoby jednocześnie, na przykład na remont, wspólny wyjazd, zakupienie mieszkania.
Także są one wybierane wtedy, gdy chodzi o zwiększenie zdolności kredytowej jednej z osób. Pod uwagę przy obliczeniu zdolności bierze się wtedy dochody nie jednej osoby, ale dwóch, więc są one automatycznie wyższe. W związku z tym można pożyczyć wtedy wyższą sumę.
Jakie są konsekwencje pożyczki dla dwóch osób?
Gdy dwie osoby wspólnie zaciągają pożyczkę, wówczas każda z nich odpowiada za spłatę zobowiązania. W związku z tym powinny one ustalić pomiędzy sobą harmonogram spłaty, na przykład mogą składać się na ratę po równo, raz może płacić jedna, a raz druga osoba, można też wyliczyć wysokość spłaty la każdej osoby na podstawie proporcji zarobków – osoba zarabiająca więcej zapłaci większą część, a ta mniej niższą.
Musimy jednak zadawać sobie sprawę z tego, że jeśli jedna osoba przestaje spłacać pożyczkę, wówczas druga nie jest z niej zwolniona – także odpowiada za regulowanie zobowiązań, ponieważ jeśli tego nie zrobi, będzie mogła narazić się na działania windykacyjne, a nawet egzekucję komorniczą ze swojego majątku.
Tutaj właśnie leży ryzyko związane z zaciąganiem pożyczek w dwie osoby. Jeśli pożyczka nie będzie spłacana przez jednego z pożyczkobiorców, ten drugi będzie musiał i tak regulować to zobowiązanie. Właśnie dlatego warto pożyczać pieniądze w dwójkę tylko z tymi osobami, co do których mamy zaufanie, ponieważ w przeciwnym przypadku możemy narazić się na niemałe problemy, za które możemy odpowiedzieć nawet swoim majątkiem osobistym.