Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

BIK a BIG – gdzie tkwi różnica?

BIK a BIG – gdzie tkwi różnica?

 

Wiele osób myli ze sobą dwa skróty, a mianowicie BIK oraz BIG. Czym dokładnie jest BIK, a czym BIG? Jakie mają one znaczenie dla potencjalnego pożyczkobiorcy? Zapraszamy do sprawdzenia!

 

W Polsce działa kilka instytucji, które gromadzą informacje dotyczące sytuacji finansowej Polaków. Są to przede wszystkim Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK, a także Biura Informacji Gospodarczej, które określane są jako BIG. Często niesłusznie są one mylone pomiędzy sobą, ale w rzeczywistości to dwie całkowicie odmienne organizacje, niemniej jednak ich cele są zbieżne.

 

Bazy BIK oraz BIG wykorzystywane są przede wszystkim podczas sprawdzania wiarygodności finansowej osób i wykorzystywane są one zarówno przez banki i inne przedsiębiorstwa, jak też mogą być stosowane przez osoby prywatne.

 

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK zajmuje się zbieraniem danych dotyczących zobowiązań kredytowych (i pożyczkowych) Polaków wobec banków oraz innych instytucji, w tym pozabankowych firm pożyczkowych oraz SKOK-ów.

 

W odróżnieniu od większości Biur Informacji Gospodarczej, czyli BIG-ów do bazy BIK trafiają zarówno informacje o charakterze pozytywny, jak i negatywnym. Generalnie, każdy z nas, kto kiedykolwiek wziął kredyt, pożyczkę, miał kartę kredytową czy debet na koncie, trafia do bazy BIK. Zatem mówienie o kimś, że „jest w BIK”, nie oznacza wcale, że jest na liście dłużników – informacje w BIK mogą działać też korzystnie i pomagać w pożyczeniu pieniędzy.

 

BIK zbiera informacje dotyczące głównie czasu spłaty zobowiązań, w tym opóźnień, liczby zobowiązań, a także liczby wniosków o pożyczki, kredyty, karty i linie debetowe. Wszystkie zebrane informacje otrzymują ocenę punktową według tak zwanego scoringu BIK.

 

Jeśli zdobędziemy dużo punktów, wtedy możemy otrzymać bez trudu nowe pożyczki i kredyty – nawet bez potrzeby dostarczania dokumentów. W przeciwnym przypadku bank lub firma pożyczkowa mogą nam odmówić albo zażądać dodatkowych potwierdzeń i zabezpieczeń.

 

Czym zajmuje się BIG?

BIG, jak już wskazaliśmy wcześniej, to skrót od Biura Informacji Gospodarczej. Obecnie w Polsce działa kilka takich instytucji, a mianowicie:

 

  • Krajowy Rejestr Długów (KRD)
  • InfoMonitor
  • Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF)

 

Zadaniem BIG-ów jest zbieranie informacji o zadłużeniach, chociaż niektóre także zawierają pozytywne dane. Do BIG-ów możemy trafić głównie za brak spłaty zobowiązań, na przykład za abonament telefoniczny i RTV, od gazowni, dostawcy energii, za niepłacone alimenty, mandaty. Z baz tego rodzaju często korzystają też przedsiębiorcy, aby wpisać do nich nieuczciwych kontrahentów i klientów i by przez to przestrzec innych. 

 

Z informacji w BIG-ach może korzystać każdy z nas. Warto zaznaczyć, że korzystają z nich również banki i pozabankowe firmy pożyczkowe, zatem jeśli mamy jakieś niespłacone zadłużenia, możemy także nie otrzymać pożyczki lub kredytu.

 

Zadłużenia w BIG znikają wtedy, gdy są spłacone, zatem w celu wydostania się z bazy trzeba oddać długi. W przypadku BIK nasze dane zostają tak aż przez 5 lat, gdy nie spłacimy zobowiązania w terminie.

Ten wpis znajduje się w kategorii