Jestem w BIK. Czy dostanę pożyczkę?

Negatywna historia kredytowania zapisana w Biurze Informacji Kredytowej S.A., czyli BIK jest jedną z najczęstszych przyczyn odmów przyznania pożyczki lub kredytu. W takiej sytuacji jednak nie jesteśmy całkowicie pozbawieni możliwości otrzymania wsparcia finansowego. Gdzie wobec tego szukać pomocy, gdy mamy złą historię w BIK?
Biuro Informacji Kredytowej jest specjalną bazą danych, do której trafiają informacje od banków, SKOK-ów oraz instytucji pozabankowych. Są to informacje dotyczące klientów tych firm, którzy zdecydowali się na pożyczenie pieniędzy. W BIK-u znajdują się zarówno dane dla klientów pozytywne, jak i negatywne. Jeśli terminowo spłacamy zobowiązania, wtedy budujemy swoją pozytywną historię kredytowania. W przeciwnym przypadku – negatywną.
Co jest przyczyną negatywnego BIK-u?
Historia kredytowania klientów przedstawiana jest w BIK w formie scoringu – jest to metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego i jej celem jest określenie wiarygodności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę. Scoring przedstawiany jest także w postaci gwiazdek, których liczba zależy od punktów.
Przy tworzeniu scoringu pod uwagę bierze się przede wszystkim terminowość dotychczas spłacanych zobowiązań, przekraczanie limitów debetowych na kontach i kartach, a także skłonność do zadłużania się.
Wobec tego podstawowymi czynnikami obniżającymi BIK są:
-
opóźnienia w spłacie zobowiązań – pożyczek, kredytów, limitów kredytowych
-
liczba zobowiązań, w których pojawiają się opóźnienia
-
długość opóźnienia spłaty
-
wysokość kwoty, którą zalegamy
Jednak opóźnienie w spłacie wynoszące jeden dzień nie oznacza automatycznie, że trafimy do bazy BIK jako nierzetelny klient. W przypadku zaległości wynoszącej od 1 do 30 dni scoring nie zostanie zmieniony, ale już powyżej 31 dni tak. W BIK znajdują się też informacje o tym, czy wobec zaległości zostały podjęte działania windykacyjne, egzekucyjne, czy dług został odzyskany czy umorzony.
Gdzie po pożyczkę z negatywnym BIK-iem?
Jak nietrudno się domyślić, banki oraz inne instytucje będą niechętnie udzielały pożyczek i kredytów tym osobom, u których historia kredytowania, czyli scoring nie będzie pozytywny. To dla nich duże ryzyko, ponieważ klient także może nie spłacić zobowiązania.
W bankach najczęściej otrzymamy odmowę, ale nie oznacza to, że nie możemy wnioskować o pożyczkę gdzieś indziej. Po pożyczkę bez BIK przede wszystkim możemy udać się do firm pożyczkowych pozabankowych, tak zwanych parabanków. Wybrane z nich nie biorą pod uwagę raportów BIK, dlatego możemy otrzymać pieniądze także wtedy, gdy mamy kłopoty finansowe.
Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczka z negatywnym BIK nie będzie tania. Najczęściej oprocentowanie jest wówczas maksymalne, a dodatkowo dochodzą do niego inne dodatkowe opłaty, na przykład wysoka marża. W ten sposób firma pożyczkowa minimalizuje swoje ryzyko. W związku z tym pożyczka bez BIK będzie mniej atrakcyjna od innych pożyczek i kredytów, niemniej jednak jest często jedynym rozwiązaniem dla osoby, której historia kredytowania jest dla niej niekorzystna.