Auto zastępcze z OC sprawcy – kiedy przysługuje?
3 min czytaniaOtrzymanie samochodu zastępczego wtedy, gdy nasz pojazd w wyniku wypadku czy kolizji nie jest możliwy do użytkowania, nie musi wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Komu i na jakich zasadach przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?
Spis treści
Przez długi czas ubezpieczyciele nie chcieli płacić za wynajem samochodów zastępczych. Gdy towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywały koszty, robiły to jedynie w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.
Jednak obecnie sprawa jest już jasna – została zbadana przez Sąd Najwyższy, który w uchwale wskazał, że poszkodowani mają prawo do zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego bez względu na to, do jakich celów jest on wykorzystywany.
Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
W związku z powyższym samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje każdemu – nie tylko przedsiębiorcom czy osobom mającym problem z korzystaniem z komunikacji publicznej. To duże udogodnienie – możemy otrzymać auto zastępcze na dojazdy do pracy, na zakupy, na wycieczki.
Warto jednak wskazać, że ubezpieczyciel może wzbraniać się przed zapłatą za samochód zastępczy w momencie, gdy poszkodowany ma inny samochód.
Na jak długo można wynająć auto zastępcze?
Czas wynajmu samochodu zastępczego jest zależny od czasu naprawy pojazdu – wobec tego pojazd zastępczy może być używany od momentu zaistnienia szkody aż do chwili otrzymania samochodu z warsztatu.
W przypadku, gdy samochód został zniszczony całkowicie i poszkodowany musi kupić nowy, zwrot kosztów wynajmu należy się aż do dnia zakupu innego pojazdu. Nie można jednak przeciągać tego w nieskończoność.
Jaki samochód zastępczy możemy wynająć?
Ograniczenia w wyjeździe dotyczą również rodzaju samochodu zastępczego. Przede wszystkim pojazd ten nie może być klasy wyższej niż użytkowany pojazd. Ponadto stawki za wynajem pojazdu nie mogą być wyższe od średnich stawek wynajmu na rynku lokalnym.
Czy auto zastępcze można wynająć bezgotówkowo?
Tak, jest to możliwe i nawet wskazane. Nie każdego stać na to, aby pokryć koszty wynajmu samochodu, dlatego wynajem bezgotówkowy nie nadszarpnie naszego domowego budżetu.
Warto zdecydować się na wypożyczalnię, która będzie mogła zaoferować nam wynajem bezgotówkowy. Wtedy firma wypożyczająca pojazdy rozlicza się w ubezpieczycielem, więc poszkodowany nie musi płacić z własnej kieszeni.
Czy można holować auto na koszt ubezpieczyciela?
Gdy pojazd nie nadaje się już do jazdy, wówczas koszty holowania go do warsztatu albo innego wyznaczenia miejsca mogą być pokryte z polisy OC sprawcy.
Warto jednak wskazać, że ubezpieczyciele mogą kwestionować poniesione przez nas koszty. Zgodnie z prawem poszkodowany powinien minimalizować koszty. Może się okazać, że ubezpieczyciel zakwestionuje wysokość faktur za holowanie, gdy przekraczają one średnie stawki na lokalnych rynkach.
Wobec tego wtedy, gdy jesteśmy osobą poszkodowaną i nasz samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, możemy otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy – także bardzo wygodnie, ponieważ bezgotówkowo. Samochód możemy wynająć między innymi w wypożyczalniach oraz w salonach dealerskich.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej