Ubezpieczenie zdrowotne - czy można płacić je samemu?

3 min czytania

Gdy nie pracuje się na umowie o pracę nie można generalnie korzystać z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Oczywiście będąc bezrobotnym można korzystać z ubezpieczenia ze strony państwa, ale jest to ograniczona czasowo możliwość. Inną opcją dostępną choćby dla osób podejmujących pracę na umowach cywilnoprawnych jest decydowanie się na samodzielne opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie zdrowotne - czy można płacić je samemu?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to rozwiązanie, które pozwala na opłacanie składek zdrowotnych pozwalających na leczenie się w ramach placówek publicznej służby zdrowia bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat.

Składkę na ubezpieczenie dobrowolne może opłacać każda osoba, która w tym samym czasie nie korzysta z obowiązkowego ubezpieczenia. Najczęściej na opłacanie takich składek decydują się osoby zatrudnione na umowie o dzieło.

Dodatkowo opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego pozwala również na zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny jak małżonek czy dziecko.

Formalności przy dobrowolnym ubezpieczeniu

Jeśli chce się korzystać z opłacania składek dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego niezbędne jest dopełnienie odpowiednich formalności. Dotyczy to między innymi konieczności złożenia wniosku o objęcie takim ubezpieczeniem. Wniosek powinien być składany w placówkach NFZ. Do wniosku niezbędne jest dołączenie również odpowiedniej dokumentacji. Niezbędne jest przede wszystkim potwierdzenie tożsamości. Do wypełnionego wniosku trzeba również dołączyć poświadczenie o wygaśnięciu poprzedniego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumenty, które można przedstawić to świadectwo pracy, decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej, potwierdzenie zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne, decyzja o utracie statusu osoby bezrobotnej. Zimowa pożyczka

Koszty ubezpieczenia dobrowolnego

Ubezpieczenie dobrowolne zawierane jest na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jednak ubezpieczenie może być zawsze rozwiązane przez osobę, która jest ubezpieczona.

Jednocześnie po zawarciu umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne niezbędne jest przedstawienie odpowiedniej informacji do ZUS. Wykorzystać trzeb druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZZA. Następnie niezbędne jest regularne opłacanie składki zdrowotnej do ZUS z wykorzystaniem deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Składka na ubezpieczenie dobrowolne zmienia się co kwartał. Stanowi ona dziewięć procent wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzeni w sektorze przedsiębiorstw wraz z wypłatami z zysku. Informacje takie prezentowane są publicznie przez GUS każdego miesiąca. Jednocześnie taką informację można również uzyskać bezpośrednio przy składaniu wniosku w oddziale NFZ.

W przypadku osób, które nie były objęte ubezpieczeniem zdrowotnym przez długi okres czasu przed wydaniem zgody na opłacanie dobrowolnej składki będą musiały ponieść dodatkowe koszty. Wysokość opłaty jest zależna od czasu, przez który dana osoba miała przerwę w opłacaniu ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie wykonywania pracy na umowie o pracę czy też na podstawie prowadzenia działalności gospodarczej. Taka opłata jest niezbędna jeśli okres braku opłacania składek wynosił więcej niż trzy miesiące.