Spłata kredytu w całości przez terminem
3 min czytaniaGdy zaciągamy pożyczkę albo kredyt, mamy zazwyczaj możliwość wyboru okresu spłaty. Niektórzy z nas wolą wydłużyć ten okres maksymalnie, ponieważ wtedy możemy liczyć na niższe raty. Inni z kolei wybierają jak najmniej rat, ponieważ chcą szybko poradzić sobie z zadłużeniem i mieć je z głowy. Wtedy, gdy zaciągamy pożyczkę, zwykle nie myślimy o tym, aby spłacić ją przed czasem. Jednak i taka możliwość istnieje. Jak z niej skorzystać?
Pożyczki i kredyty zaciągamy na różne cele. Wielu z nas dzięki nim finansuje niezbędne zakupy, inni z kolei przeznaczają je na różnego rodzaju rozrywki. Dzisiaj otrzymanie pieniędzy zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych jest naprawdę bardzo proste. W związku z tym pożyczamy coraz częściej i coraz więcej.
Spłata zadłużenia wynikająca z pożyczki czy kredytu zwykle następuje ratalnie, rzadziej w jednej racie, jak ma to miejsce w przypadku chwilówek. Wobec tego co miesiąc musimy przygotować właściwą sumę, aby nasza pożyczka ratalna powoli stawała się coraz mniejsza. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mamy dodatkowy zastrzyk gotówki. Wtedy możemy przeznaczyć ją na spłatę zadłużenia, także w całości, aby całkowicie pozbyć się problemu.
Czy zawsze warto spłacać pożyczkę przed czasem?
W większości przypadków – tak, ale nie zawsze. Gdy mamy pożyczkę gotówkową, wówczas zwykle możemy bez żadnych dodatkowych kosztów spłacić resztę zadłużenia w całości albo w części przed terminem określonym w umowie. Zdarza się jednak, że bank czy firma pożyczkowa pobierają dodatkowe opłaty.
Dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę pożyczki dotyczą przede wszystkim ofert hipotecznych, które zawierane są na dłuższe okresy powyżej 10 lat. Wtedy dla pożyczkodawcy wcześniejsza spłata będzie oznaczała mniejszy zarobek, co powoduje, że stosuje się często specjalne zapisy w umowie informujące o kosztach wcześniejszej spłaty. Zwykle mają one postać odsetka od całości pożyczonej kwoty. Zwykle dopiero po określonym czasie kilku lat możemy spłacić zobowiązanie bez żadnych dodatkowych kosztów.
Jak spłacić pożyczkę przed czasem?
Gdy wzięliśmy pożyczkę w banku, w którym mamy konto bankowe, dlatego widzimy ją na swoim panelu transakcyjnym, wówczas spłaty możemy dokonać bezpośrednio za jego pośrednictwem. Po prostu wybieramy opcję wpłaty części lub całości i zatwierdzamy odpowiednim kodem – środki pobierane są z naszego konta.
Gdy mamy pożyczkę w innym banku lub w firmie pożyczkowej, do której wysyłamy przelewy, wówczas najlepiej wcześniej skontaktować się z pożyczkodawcą, aby uzyskać informację o tym, ile powinniśmy spłacić w całości. Unikniemy wtedy problemów, gdy okaże się, że wpłaciliśmy za niską sumę.
W naszej firmie pożyczkowej Aasa Polska pozwalamy pożyczkobiorcom na spłatę zadłużenia w całości lub w części bez żadnych dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy skontaktować się również z naszym działem obsługi klienta, aby potwierdzić dokładną kwotę do spłaty. W razie dodatkowych pytań dotyczących naszej pożyczki ratalnej zawsze pozostajemy do dyspozycji!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej