Tanie podróżowanie - gdzie kupić tanie bilety?

Tanie podróżowanie - gdzie kupić tanie bilety?

Wielu z nas odkłada organizowanie podróży na ostatnią chwilę. Jednak warto pamiętać, że zachowanie odpowiedniej rezerwy czasowej pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nerwów, a także zaoszczędzić pieniądze Jak zaplanować wyjazd, aby nie wydać za dużo?

Gdzie i jak kupić tanie bilety? Sprawdźmy!

Planowanie podróży, wakacji, weekendowego wypadu

Zanim przejdziemy do sposobów na tanie bilety, warto zacząć od podstawowych informacji, czyli tego, jak planować. Jeżeli decydujemy się na wyjazd organizowany przez biuro podróży, nie ma specjalnie, nad czym myśleć.

Jednak coraz częściej rezygnujemy z gotowego planu i postanawiamy stworzyć go samodzielnie. W 2017 roku w badaniu Mondial Assistance niemal 2,4 mln osób deklarowało, że wyjazd urlopowy zorganizują sami.

Głównym powodem takiego wyboru jest możliwość zaoszczędzenia i uwzględnienia wszystkich punktów podróży według własnych preferencji. Podstawową zasadą w takich sytuacjach jest odpowiednio wcześnie rozpoczęte planowanie. Najlepiej już pół roku wcześniej poinformować o swoich zamiarach pracodawcę.

Nie można o tym zapomnieć, ponieważ bez zatwierdzenia daty wyjazdu nie możemy przejść do kolejnych etapów. Ewentualne odrzucenie wniosku narazi nas na dodatkowe koszty, jeżeli dokonaliśmy już jakichkolwiek rezerwacji. Po akceptacji terminu naszego urlopu wypoczynkowego w miejscu pracy powinniśmy wybrać miejsce.

Z pewnością każdy z nas marzy o wyprawach do wielu zakątków świata, jednak cel musi być jasno określony. Dlaczego? O tym za chwilę. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw oraz podjęciu decyzji zaczynają się prawdziwe koszty. Wybór hotelu zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą kompleks z basenem, dla innych najistotniejsza będzie odległość od plaży. Jednak zanim przejdziemy do kwestii noclegu, warto upewnić się, że będziemy mieli, jak dojechać do wyznaczonej miejscowości.

Gdzie kupić tanie bilety na samolot?

Najczęstszym środkiem transportu do odległych miejsc okazuje się samolot. W zależności od przewoźnika gwarantuje nam większy komfort niż przejazd autokarem, a czas spędzony w podróży może okazać się nawet kilkukrotnie krótszy. Wszystko zależy od wybranego celu. Załóżmy, że naszym wymarzonym miejscem wakacji są Włochy.

Jeżeli termin wyjazdu przypada na lipiec, jest to odpowiedni czas na dokonanie rezerwacji. Dzięki planowaniu z wyprzedzeniem mamy szansę na oszczędzenie nerwów i pieniędzy. Korzystając ze stron przeznaczonych do przeszukiwania dostępnych w sieci ofert, możemy wybrać nie tylko tę najtańszą, ale również najszybszą.

Porównajmy ceny biletów lotniczych w terminie 1 lipca i 14 lipca oraz koszt podróży organizowanej na ostatnią chwilę. Aby upewnić się, że nasze wnioski będą jak najbardziej wiarygodne, przeanalizowane zostaną dwa portale: Skyscanner oraz Fly4free. Niewątpliwie należą one do najpopularniejszych stron.

Warto podkreślić, że obsługa obu tych stron jest intuicyjna i nie wymaga od nas dużego wysiłku. Jeśli wiemy, gdzie chcemy jechać oraz kiedy, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Zacznijmy od Skyscanner. Po wyborze terminu 1.07.2019 – 14.07–2019 (półroczne wyprzedzenie) oraz trasy Wrocław – Rzym otrzymamy wyniki, z których wybrane zostały najlepsze, najtańsze oraz najszybsze przeloty. My jednak skupimy się na tych najmniej kosztownych ofertach.

W tym przypadku okaże się, że będzie ona również liderem. Jeżeli bilet jest przeznaczony dla jednej osoby z miejscem w klasie ekonomicznej, opłata za przelot w obie strony wyniesie około 640 zł. Z kolei biorąc pod uwagę te same parametry przy rezerwacji w ostatniej chwili, najtańsze przeloty będą kosztować aż 915 zł.

Jeżeli powyższe porównanie nie przekonuje nas, co do słuszności tezy, że rezerwując wcześniej, mamy szansę na skorzystanie z okazyjnej oferty, spójrzmy na przykład z Fly4Free. Półroczne wyprzedzenie gwarantuje nam przelot w obie strony za 786 zł. Dodatkowo otrzymujemy rabat nawet - 30% na ofertę hoteli.

Z kolei w przypadku zakupu biletu bez odpowiedniego wyprzedzenia możemy spodziewać się kosztów rzędu około 1100 zł. Nie da się ukryć, że w obu przypadkach różnica jest znacząca. Na tego typu stronach płatności realizowane są zazwyczaj online przez system płatności natychmiastowych. Warto również zaznaczyć konieczność założenia konta użytkownika. Jednak zajmuje to kilka minut, a korzyści mogą okazać się bezcenne.

Tanie bilety na prom

W przypadku biletów promowych wiele zależy od wybranej trasy, firmy realizującej przewozy, a także daty. Potwierdza się więc teoria o kupowaniu z wyprzedzeniem. Zarówno przy korzystaniu z promu, jak i przelotach czy podróżach autobusem lub pociągiem należy pamiętać, że omijanie długich weekendów czy świąt również umożliwi nam zmniejszenie kosztów.

Dzięki wcześniejszemu planowaniu możemy śledzić oferty promocyjne, czego efektem może być skorzystanie z transportu wodnego w cenie niższej nawet o połowę. Przy kupowaniu biletów promowych ważne będą również szczegółowe dane pasażerów oraz informacji o bagażach. Każdy pomyłka może nas wiele kosztować.

Jeśli prom objęty jest ograniczeniami dotyczącymi liczby podróżnych lub wagi ekwipunku, a my przekroczymy dopuszczalne normy, konsekwencją może być nawet odmowa realizacji biletu. W ten sposób stracimy pieniądze przeznaczone na zakup aktualnego biletu i kolejne na rezerwację zastępczego.

Na wielu platformach informuje się również o zwracaniu uwagi na walutę, w której kupujemy. Jeżeli jest taka możliwość, warto zmienić ją na aktualnie tańszą – oczywiście według cen biletów przewoźnika.

Tanie bilety na autobus i pociąg

Zacznijmy od autobusów. W Polsce znajdziemy firmy, które realizują przewozy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Jeśli sprawdzimy ceny biletów z Wrocławia do Rzymu rezerwowanych nawet trzy dni przed wyjazdem, będą one znacznie niższe niż te na samolot.

Jednak podejmując decyzję o przejeździe autokarem, musimy mieć świadomość znacznie dłuższej podróży w mniej komfortowych warunkach.

Koszt podróży w obie strony wynosi około 500 zł. Co ciekawe, w tym przypadku czas dokonania rezerwacji nie ma wpływu na cenę. Jednak warto zapisać się do newslettera danej firmy i obserwować, czy w danym okresie nie zostanie wprowadzona oferta promocyjna. W przypadku przewozów realizowanych autokarami konsekwencją odkładania rezerwacji na ostatnią chwilę będzie brak dostępnych miejsc.

Jeśli chodzi o podróże autobusami i pociągami warto z nich skorzystać, kiedy zdecydujemy się na podróż do miasta leżącego w Polsce lub w kraju sąsiadującym (Wiedeń, Budapeszt, Praga, Berlin czy Bratysława).

Warto jednak pamiętać, że zakup biletów pociągowych objętych promocją jest możliwy najwcześniej na 30 dni przed datą podróży. Zarówno przejazdy krajowe, jak i zagraniczne realizują następujące zniżki: rezerwacja 30 – 21 dni wcześniej - 30%, rezerwacja 20 – 14 dni wcześniej - 20%, rezerwacja 13 – 7 dni wcześniej - 10%.

Jeżeli połączymy tę ofertę z przysługującą nam ulgą przejazdową Młodzież/Junior, bilety możemy kupić w naprawdę atrakcyjnych cenach. W przypadku rezerwacji z 30-dniowym wyprzedzeniem w pociągu pendolino relacji Katowice – Gdańsk zapłacimy zamiast 189 zł za bilet normalny: około 132 zł, za ulgowy zaś około 65 zł. Pamiętajmy, aby upewnić się, czy rezerwacja miejsca przez internet jest możliwa, czy należy udać się do kasy biletowej.

Jeżeli obawiasz się, że mimo skorzystania z naszych podpowiedzi nie wystarczy Ci pieniędzy sfinansowaniu wyjazdu, sprawdź ofertę Aasa. U nas możesz wnioskować nawet o 10 000 zł na 24 miesiące!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.