Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Ukradziony portfel – co teraz zrobić?

Ukradziony portfel – co teraz zrobić?

Na dworcu, w autobusie, podczas zakupów – w tych, a także w wielu innych sytuacjach możemy narazić się na kradzież portfela. Co powinniśmy zrobić wtedy, gdy wiemy, że został on skradziony, ale nie udało nam się złapać złodzieja?

Wystarczy jedynie chwila nieuwagi, aby stracić swój portfel wraz z jego zawartością – pieniędzmi i dokumentami. W takim przypadku powinniśmy pamiętać o tym, żeby jak najszybciej poinformować odpowiednie instytucje.

Udaj się na policję

Gdy skradzeniu ulega cały portfel wraz z zawartością, powinniśmy udać się do najbliższej placówki policji, aby tam zgłosić kradzież. Policjanci przyjmą wtedy nasze zeznania i na ich podstawie przygotują odpowiedni dokument potwierdzający, że doszło do kradzieży. Jest on bardzo ważny, ponieważ na jego podstawie będziemy mogli wykonać szereg kolejnych czynności związanych z zastrzeżeniem dokumentów oraz wydaniem nowych.

Niestety, tylko w nielicznych przypadkach policji udaje się odzyskać portfel wraz z zawartością. Częściej zdarza się, że odnajdują go osoby postronne, na przykład w krzakach czy w koszu na śmieci – zwykle jest on już bez pieniędzy oraz bez kart i innych dokumentów, które mogą być wykorzystane przez złodzieja, na przykład do wzięcia pożyczki na nasze nazwisko.

Zastrzeżenie dokumentów i kart

Bardzo ważne jest zastrzeżenie dokumentów i kart. Gdy mamy karty płatnicze lub kredytowe, wtedy powinniśmy jak najszybciej zadzwonić na infolinię swojego banku i dokonać zastrzeżenia dokumentów. Możemy też zadzwonić na międzynarodowy numer (+48) 828 828 828 działający 24 godziny na dobę, który pozwala na zastrzeżenie kart każdego banku. Gdy w pobliżu znajduje się placówka banku, możemy zrobić to też osobiście.

Zastrzec powinniśmy także pozostałe dokumenty – możemy zwykle zrobić to już po zgłoszeniu sprawy na policję. Dowód osobisty jest tutaj najważniejszym dokumentem. Możemy zastrzec to w Urzędzie Gminy lub w Urzędzie Miasta – możemy udać się do każdego urzędu. Także dowód warto zastrzec w banku – trafi on wtedy do specjalnej bazy dokumentów zastrzeżonych, więc nikt nie będzie mógł wziąć na niego pożyczki.

Wydanie nowych dokumentów

Po kradzieży naszego portfela czeka nas również czasochłonny proces wyrabiania nowych dokumentów. Tutaj wszystko zależy już od tego, z jakich z nich korzystamy. Musimy wnioskować w banku o nową kartę czy karty, musimy też złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego oraz prawa jazdy, gdy także mieliśmy ten dokument w portfelu.

Ponadto konieczne musi być uzyskanie nowej legitymacji studenckiej – w jej wydaniu pomoże nam dokument z policji. Wśród innych dokumentów znajdują się również karty NFZ, karty lojalnościowe, karty pasażerów lokalnych związków komunikacji. Warto więc przeznaczyć na ich wyrabianie więcej czasu.

Podsumowując, gdy dochodzi do kradzieży naszego portfela, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o udaniu się na policję oraz o zastrzeżeniu naszych kart oraz dowodu osobistego. W ten sposób ochronimy się przed problemami związanymi z nielegalnym wykorzystaniem naszych dokumentów.

Ten wpis znajduje się w kategorii