Majówka 2022 – 16 pomysłów na wyjazd

pożyczka_na_majówkę

Majówka, czyli długi weekend na początku maja pozwala zaoszczędzić urlop, a jednocześnie spędzić kilka dni w atrakcyjny sposób. Podpowiadamy, gdzie na majówkę warto się wybrać – w Polsce i za granicą. Sprawdź nasze propozycje zarówno na słoneczne, jak i deszczowe dni

Kiedy jest majówka w 2022 roku?

Kiedy zaczyna się majówka? Tradycyjnie powinna rozpocząć się 1 maja i trwać do 3 maja. Jednak to, kiedy jest majówka w dużej mierze zależy od tego, w jakie dni tygodnia wypada. Często zdarza się, że biorąc np. jeden dzień urlopu, można odpoczywać aż przez cztery czy pięć dni.

W tym roku tak właśnie jest. Długi weekend możesz rozpocząć już 30 kwietnia w sobotę i wziąć jeden dzień urlopu (2 maja), aby nie iść do pracy aż do wtorku włącznie i móc w ciekawy sposób spędzić majówkę. Wolne niestety przypada w niedzielę (1 maja), a to oznacza, że pracodawcy nie mają obowiązku oddać tego dnia w formie urlopu w innym terminie.

Ile trwa majówka?

Jeśli zastanawiasz się, ile trwa majówka, to zazwyczaj są to trzy dni. Trzeba jednak pamiętać, że dniami wolnymi jest tylko 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja), więc 2 maja można wziąć urlop, aby nie musieć przerywać wypoczynku podczas majówki. Kiedy jednak dorośli pracują, to uczniowie i studenci mają zazwyczaj wolne.

Gdzie pojechać na majówkę? 4 propozycje

Mamy cztery propozycje różnych sposób spędzania majówki:

  • zwiedzanie najbliższej okolicy,
  • wypoczynek na łonie natury,
  • city break,
  • zagraniczny wyjazd w poszukiwaniu prawdziwego lata.

Najtańszą opcją będzie zwiedzanie najbliższej okolicy. Warto się zorientować, czy blisko Twojego miejsca zamieszkania nie znajduje się atrakcja, którą zawsze planowałeś odwiedzić, ale nigdy nie było okazji. Może być to zamek, ciekawe muzeum, szlak górski, leśny, park rozrywki czy aquapark.

Taką wycieczkę wystarczy dopełnić piknikiem lub wizytą w dobrej restauracji i mamy przepis na wspaniały, majowy dzień w gronie rodziny czy przyjaciół. To będzie również najtańsza spośród wymienionych przez nas opcji, bo będzie kosztowała maksymalnie 300 – 400 zł dla całej rodziny.  Musimy zapłacić tylko bowiem za bilety wstępy i obiad.

Zobacz też, jak sfinansować wakacyjny wyjazd

Trochę droższy będzie wypoczynek na łonie natury, bo gdy w górach, nad morzem czy nad jeziorem chcesz spędzić kilka dni, to w większości przypadków trzeba będzie wynająć pokój w hotelu, apartament czy domek. W zależności od wybranego standardu noclegu, liczby osób i miejsca, na dwie noce trzeba przeznaczyć od około 500 zł do nawet 2 – 3 tys. zł łącznie. Warto pamiętać, że podczas długich weekendów ceny hoteli czy domków na majówkę są wyższe.

Ciekawą opcją jest również city break, czyli krótka wycieczka na zwiedzanie miasta. Taki wypad można zorganizować zarówno w Polsce (np. do Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Gdańska czy Torunia), ale i za granicą, korzystając z bogatej oferty tanich lotów i tutaj polecamy: Rzym, Lizbonę, Berlin, Londyn czy Paryż. City break w Polsce będzie oczywiście tańszy, bo decydując się na dojazd pociągiem i nocleg w hostelu czy hotelu o niższym standardzie, wyjazd może kosztować tylko 300-400 zł za osobę. Wycieczki zagraniczne będą droższe ze względu na cenę lotu oraz niekorzystne aktualnie dla złotego kursy walut i tutaj trzeba się przygotować na wydatek rzędu 1 000 – 1 500 zł za osobę.

Jak wybrać pożyczkę na wyjazd? Sprawdź!

Jeśli mamy większy budżet (2 000 – 3 000 zł za osobę), to możemy przedłużyć majówkę i wybrać się na prawdziwe wczasy w poszukiwaniu lata. Znajdziemy je np. w Turcji, Tunezji czy Egipcie, ale przyjemna temperatura panuje już także na południu Europy.

Gdzie na majówkę w Polsce? 6 pomysłów

Jednym z najczęstszych pomysłów na spędzenie długiego weekendu jest majówka nad morzem. Co prawda zostało już niewiele czasu, więc dostępność noclegów jest niższa, ale wciąż warto poszukać opcji dla siebie. Można wybrać większe miasto, takie jak Sopot, Międzyzdroje czy Kołobrzeg albo kameralną miejscówkę sprzyjającą samotnym spacerom po plaży (np. Grzybowo, Lubiatowo, Dąbki czy Trzęsacz).

Warto również rozważyć możliwość wyjazdu w góry. Najdroższe będzie oczywiście Zakopane (ceny noclegów sięgają 400 – 700 zł za dwuosobowy pokój), ale można również wybrać tańsze Bieszczady czy Karkonosze.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, świetnym pomysłem na majówkę są polskie miasta. Dorośli znajdą sporo do zobaczenia w nieoczywistym Poznaniu, Toruniu czy Bydgoszczy. Warto pospacerować po starówkach każdego z miast, zjeść kolację w dobrej restauracji i po prostu chłonąć klimat miejsc, które nie są oblegane przez turystów.

Jeśli szukasz miejsca do prawdziwego resetu na łonie natury, to warto rozważyć Kaszuby. Ceny noclegów są niższe niż nad morzem, a gdy tylko pogoda dopisze, to można spacerować wokół jezior, jeździć na rowerach czy pływać na kajakach. Można również podjechać na nadmorski spacer, bo droga do Gdańska np. z Chmielna zajmie tylko ok. 45 minut.

Gdzie na majówkę z dzieckiem? 3 pomysły

Najmłodsi bardzo szybko się nudzą, więc warto zaproponować im ciekawe atrakcje na weekend majowy, które zapamiętają na długo.

Świetnym pomysłem jest wycieczka do Warszawy, która pustoszeje podczas majówki, więc można uniknąć tłumów i kolejek. Dzieci warto zabrać do: Centrum Nauki Kopernik (bilet normalny kosztuje 47 zł, a ulgowy 35 zł), gdzie nawet maluchy mogą w praktyce uczyć się fizyki, biologii czy chemii. Natomiast Muzeum Powstania Warszawskiego (cena wstępu dla dorosłego to 10 zł, a dla dziecka 8 zł) będzie cenną lekcją historii. Niezapomnianą atrakcją będzie również przejazd metrem, szczególnie dla maluchów, które wcześniej nie miały takiej okazji.

Z kolei dzieci, które uwielbiają zwierzęta, na pewno ucieszą się z wizyty we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Bilet normalny kosztuje 60 zł, zaś ulgowy 50 zł. Można również kupić bilet rodzinny za 195 zł (dwoje dorosłych + troje dzieci). Wizyta w zoo daje możliwość zobaczenia na żywo lwów, słoni czy żyraf, nakarmienia kóz, ale także odwiedzenia jedynego w swoim rodzaju Afrykarium.

Dla większych dzieci ciekawą atrakcją będzie Energylandia w podkrakowskim Zatorze. Jest to największy park rozrywki w Polsce, gdzie na różnych karuzelach, kolejkach górskich i pokazach można spędzić cały dzień. Bilet dla malucha do lat trzech kosztuje tylko złotówkę, ulgowy 109 zł, a normalny 159 zł.

Gdzie na majówkę za granicę? 3 pomysły

Relatywnie tanią spośród zagranicznych propozycji będą Czechy. W ramach kilku dni można zwiedzić Pragę, odwiedzić Skalne Miasto i Zoo Safari.

Mało popularnym turystycznie, ale niezwykle ciekawym krajem na kilkudniowy wypad jest Słowenia, do której bez problemu można dojechać samochodem. Podczas majówki warto postawić na: Lublanę, malowniczą Dolinę Logarską, Jaskinię Postojną (wygląda niczym Moria z Władcy Pierścieni) oraz malownicze Jezioro Bled ze znanym kościółkiem na wyspie.

Jeśli chcemy zakosztować letniej pogody i mamy większy budżet (1 500 – 2 000 zł na osobę), a jednocześnie spędzić na wyjeździe tylko 4-5 dni, to warto polecieć na Maltę, Majorkę czy Sycylię i poopalać się na plaży.

W tym roku w większości turystycznych krajów zniesiono już pandemiczne obostrzenia, więc do wielu miejsc można podróżować swobodnie. Po ponad dwóch latach ograniczeń warto w tym roku wykorzystać kilka wolnych dni i spędzić czas tak, aby odpocząć, ale i zapewnić sobie niezapomniane wspomnienia.

Aby zrealizować swoje podróżnicze plany, warto wesprzeć się pożyczką online od Aasa Polska. Można pożyczyć nawet 15 tys. zł, a tę sumę spłacić w wygodnych, miesięcznych ratach.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.