W związku z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaną w dniu 19 września 2019 r. nr DOZIK-4/2019 Aasa Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie informuje, że stosowała praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów polegającą na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszty opłaty przygotowawczej, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, co jest niezgodne z art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 993 ze zm.) oraz godzi w zbiorowe interesy konsumentów. Decyzja Prezesa UOKiK nr DOZIK-4/2019 z dnia 19 września 2019 r. dostępna jest pod adresem www.uokik.gov.pl

Jak wybrać laptop do pracy i nauki zdalnej?

Jak wybrać laptop do pracy i nauki zdalnej?

Laptopy w czasie pandemii są naprawdę niezbędne. W końcu to one umożliwiają naukę i pracę zdalną, a po wypełnionych obowiązkach można na nich grać, oglądać filmy czy słuchać muzyki. Jaki model najlepiej wybrać, aby nadawał się do pracy, nauki, ale i dla przyjemności? Porównujemy urządzenia z różnych półek cenowych

Laptop do pracy i nauki zdalnej – na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać najlepszego laptopa? Oczywiście najpierw zastanów się, do czego będzie Ci on potrzebny. Dzieciom, które uczą się zdalnie, wystarczy tańszy model o gorszych parametrach technicznych.

Z kolei, gdy pracujesz zdalnie, to lepiej wybrać model z większym ekranem czy szybszym dyskiem. Na laptopie nie powinni oszczędzać programiści czy graficy, którzy będą wykorzystywać pełen potencjał komputera.

Po pierwsze weź pod uwagę wielkość ekranu. Jeśli jest to Twoje główne narzędzie pracy zdalnej, masz problemy ze wzrokiem albo analizujesz szczegółowe dane (np. kod programistyczny czy tabele w Excelu), to wtedy przyda Ci się ekran o przekątnej ekranu 15 – 17 cali. Jeżeli jednak zależy Ci, aby laptop był poręczny albo mieścił się na dziecięcym biurku, to wtedy wystarczy 13 cali, a informacje na ekranie i tak będą czytelne.

Podstawowym parametrem jest także ilość pamięci RAM. Im jest jej więcej, tym laptop szybciej chodzi. Laptopy do gier możesz dodatkowo wyposażyć w lepszą kartę graficzną albo dysk zewnętrzny. wiosenna-pozyczka

Trzeba także pamiętać, aby laptop posiadał dysk SSD. Wyposażone w SSD laptopy są wydajniejsze w działaniu niż takie, które posiadają dysk talerzowy.

Ważna jest również żywotność baterii i waga urządzenia. Szczególnie jeżeli planujesz przewozić laptop albo chcesz wygodnie na nim pracować lub się uczyć w różnych miejscach w mieszkaniu. Te parametry nie mają większego znaczenia, jeśli masz jedno dedykowane biurko do wykonywania swoich obowiązków.

Oczywiście musisz także zwrócić uwagę na ceny laptopów. Warto pamiętać o tym, że takie urządzenia, jak Apple często kosztują więcej niż sprzęt innych marek o podobnych parametrach technicznych. W przypadku tej firmy sporą część kosztu stanowi po prostu marka.

Warto także pamiętać o tym, że taniej możesz kupić urządzenie, jeżeli są to laptopy poleasingowe. Są one sprzedawane na aukcjach, podobnie jak samochody. Komputery poleasingowe są sprawne, ale mogą być lekko zużyte ze względu na to, że były wcześniej używane.

Laptop do 2 500 zł

Planujesz wydać na komputer przenośny do 2 500 zł? Dobrym wyborem będzie laptop Lenovo. Model Idea Pad, który kosztuje 2 099 zł, jest wyposażony w:

 • ekran 14 cali,
 • 4 GB pamięci RAM,
 • dysk SSD o pojemności 256 GB,
 • kartę graficzną AMD Radeon Graphics,
 • wbudowane głośniki, kamerę i mikrofon.

Waży 1,6 kg, więc jest relatywnie lekkim laptopem o średnich parametrach technicznych. Pamiętaj jednak, że akurat model za tę cenę nie zawiera systemu operacyjnego, więc dodatkowo musisz go dokupić. wiosenna-pozyczka

Laptop do 4 000 zł

Najpopularniejszą półką cenową wśród laptopów to 3 000 - 4 000 zł. Za tę sumę można kupić porządne urządzenie na lata, a nawet laptop gamingowy. Właśnie tyle opłaca się zainwestować, jeżeli szukasz laptopa do pracy zdalnej, ale używasz go tylko do programów biurowych, komunikatora i poczty firmowej oraz korzystania z internetu. Jeśli jesteś programistą czy grafikiem, wtedy lepiej na sprzęt wydać więcej.

Przyjrzyjmy się polecanym modelom w tym zakresie cenowym.

Asus Zen Book kosztuje ok. 3 700 zł i za tę cenę otrzymujesz:

 • 14-calowy ekran,
 • 8 GB pamięci RAM,
 • dysk SSD 512 GB,
 • system operacyjny Windows Home,
 • wbudowaną kamerę.

Waży 1,12 kg i jest naprawdę bardzo smukły. Wygodnie więc jest go przenosić.

Cena Apple MacBook Air wynosi ok. 4 000 zł (w promocji w sklepie komputerowym można go dostać za 3 800 zł), a jego wyposażenie jest następujące:

 • 13,3-calowy ekran,
 • 8 GB pamięci RAM,
 • Dysk SSD 128 GB,
 • system operacyjny macOS Sierra,
 • wbudowana kamera,
 • podświetlenie klawiatury.

MacBook Air waży 1,35 kg, więc jest cięższy od Zen Booka w podobnej cenie i posiada gorsze parametry techniczne.

Lenovo Legion y520 to typowy laptop gamingowy. Kosztuje ok. 3 400 zł i oprócz standardowego wyposażenia posiada również takie, które spodoba się graczom:

 • wysokiej jakości procesor Intel Core 7. generacji,
 • dedykowana karta graficzna,
 • opcjonalna hybrydowa pamięć masowa, która przyspiesza działanie laptopa,
 • podświetlenie klawiatury, które przydaje się podczas grania w nocy,
 • zoptymalizowany system chłodzenia, który sprawia, że komputer się nie przegrzewa nawet podczas długiego użytkowania.

Laptop powyżej 5 000 zł

Profesjonaliści, czyli programiści, graficy czy twórcy wideo chętnie korzystają z MacBook Pro. Za około 8 000 zł otrzymujesz zestaw parametrów, które pozwolą Ci na naprawdę komfortową pracę:

 • 15,4-calowy ekran,
 • 16 GB pamięci RAM,
 • dysk SSD 256 GB,
 • czytnik kart pamięci,
 • karta graficzna Intel Iris Pro Graphics,
 • kamera internetowa 1,0 Mpix.

Laptopy – niezbędne akcesoria do pracy i nauki zdalnej

Oprócz samego laptopa warto także zainwestować w niezbędne akcesoria. Torba na laptopa pozwoli Ci wygodnie i bezpiecznie z nim podróżować. Można znaleźć różne modele od 80 do 400 zł. Pamiętaj tylko aby zwrócić uwagę, jaki rozmiar laptopa mieści się w Twojej upatrzonej torbie.

Szczególnie w przypadku nauki zdalnej przydaje się także drukarka laserowa. Pozwala ona zaoszczędzić na zakupie tonera, a jakość wydruku jest naprawdę zadowalająca. Kupisz ją za 400 – 500 zł.

Zarówno do wideokonferencji w pracy jak i lekcji online niezbędne są kamery internetowe. Nowe modele laptopów w większości są w nie wyposażone, ale jeśli zależy Ci na lepszej jakości obrazu, to możesz kupić ją osobno za 80 – 300 zł.

Sprzęt dobrej jakości pozwoli Ci szybciej i efektywniej pracować, dlatego na czymś, z czego Ty albo Twoje dziecko codziennie korzystacie, nie warto oszczędzać. Jeśli aktualnie nie masz wolnej gotówki na taki wydatek, to możesz wesprzeć się pożyczką w Aasa Polska.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 6 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy 48,12%. Rata miesięczna od 297,58 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 4 518,69 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki –  2 124,69 zł, prowizja 2 394,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 10 518,69 zł. Stan na dzień 15.12.2022 r.

Aasa z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 9 900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 48,12%. Rata miesięczna od 491,00 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7 455,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3 505,77 zł, prowizja 3 950,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 17355,87 zł. Stan na dzień 15.12.2022 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Usług Medycznych. Opłata za dobrowolny Pakiet Usług Medycznych: 3 600,00 zł. 

Aasa z Pakietem Korzyści i Pakietem SIM - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 6 400 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 24 miesięcy wynosi 52,78%. Rata miesięczna od 422,00 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3 424,49 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1 510,89 zł, prowizja 1 913,60 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 824,49 zł. Stan na dzień 16.03.2023 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Usług Medycznych oraz Pakietem SIM. Opłata za dobrowolny Pakiet Usług Medycznych: 2 000,00 zł. Opłata za dobrowolny Pakiet SIM 200,00 zł.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 5000,00 zł.
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.