Podwyżka inflacyjna – co to jest? Kto ją dostanie?
4 min czytaniaInflacja sprawiła, że zarabiane pieniądze warte są mniej, bo na wszystko musimy wydawać więcej. Wielu pracowników oczekuje podwyżki inflacyjnej, która pozwoli im finansować swoje potrzeby tak, jak do tej pory. Sprawdzamy, kto ją dostanie i jak obliczyć, ile się należy.
Spis treści
Jeśli Twoje wynagrodzenie nie zmieniło się od poprzedniego roku, to realnie stać Cię teraz na mniej. Winna jest temu inflacja, która sprawia, że po uregulowaniu dokładnie tych samych wydatków (rachunki domowe, żywność, benzyna itp.) zostaje w Twojej kieszeni niższa kwota.
Jednak czy pracodawcy mają obowiązek zrekompensować te straty pracownikom? Co na ten temat mówi prawo?
Czym jest podwyżka inflacyjna?
Podwyżka inflacyjna to podniesienie wynagrodzenia w związku ze wzrostem inflacji. Ma to zrekompensować spadek wartości pieniądza, czyli to, że realnie stać Cię na mniej.
Podwyżkę inflacyjną możemy też nazywać waloryzacją, którą znamy np. z emerytur czy ustawowo zagwarantowanej pensji minimalnej.
Kto może liczyć na podwyżkę inflacyjną?
Niestety w prawie nie ma żadnego zapisu, który gwarantowałby wszystkim pracownikom podwyżkę inflacyjną. Kto może ją dostać, zależy od wewnętrznego regulaminu każdej firmy. Jeżeli w tym dokumencie znajduje się tego typu zapis, to pracodawca ma obowiązek zapewnić podwyżkę każdemu z pracowników, jeśli wystąpią ku temu ogólne przesłanki (w tym przypadku inflacja).
Jeśli więc interesuje Cię, czy możesz liczyć na podwyżkę inflacyjną 2022, to warto odszukać regulamin Twojej firmy, który powinien być ogólnodostępny. Jeżeli nie jest, to dopytaj o to w dziale personalnym. Powinien on zostać Ci niezwłocznie udostępniony.
Czy podwyżka inflacyjna jest obowiązkowa?
Podwyżka inflacyjna jest obowiązkowa wtedy, gdy pracodawca w regulaminie przedsiębiorstwa zobowiązał się do jej wypłacenia. Nie ma ogólnopolskiego obowiązku wprowadzenia takiego benefitu. Wszystko zależy od dobrej woli zarządu firmy.
Sporo przedsiębiorstw jednak się na to decyduje właśnie po to, aby zatrzymać u siebie kadrę pracowniczą. Pomaga to wzmacniać motywację i budować dobre relacje. W ten sposób zarządzający mogą pokazać, że troszczą się o dobrostan pracowników i nie chcą, aby w wyniku wskaźników gospodarczych spadła realna wartość ich zarobków, mimo że nominalna kwota się nie zmienia.
Kodeks pracy a podwyżka inflacyjna
Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, w Kodeksie pracy ani w żadnym innym obowiązującym w Polsce akcie prawnym nie ma wzmianki o podwyżce inflacyjnej. Mimo obietnic rządzących, które mają na celu odciążyć budżety domowe Polaków, podwyżka inflacyjna nie została wdrożona ani nawet nie jest planowana.
Zobacz, jak poprosić o podwyżkę
Jak obliczyć podwyżkę inflacyjną?
Obliczenie podwyżki inflacyjnej jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy bowiem swoje dochody brutto powiększyć o aktualny wskaźnik inflacji.
Urlop macierzyński a podwyżka inflacyjna
Jeżeli w regulaminie przedsiębiorstwa znajduje się zapis, że pracownikom przysługuje podwyżka inflacyjna, to otrzymuje ją każdy zatrudniony, nawet jeśli nie wykonuje obecnie czynnie swoich służbowych obowiązków.
Rodzice przebywający na urlopie macierzyńskim, ojcowskim czy wychowawczym są więc także uprawnieni do otrzymania podwyżki inflacyjnej 2022.
Jak poprosić o podwyżkę inflacyjną? 4 rady
O podwyżkę inflacyjną tak naprawdę nie trzeba prosić. Wystarczy odwołać się do odpowiedniego zapisu w regulaminie wewnętrznym firmy. Jeżeli mimo odpowiedniej wzmianki w tym dokumencie pracodawca nie chce zwaloryzować wynagrodzeń, to można udać się do sądu pracy i tam dochodzić swoich praw.
Często jednak przedsiębiorstwa nie zobowiązują się do wypłacania podwyżki inflacyjnej. Wtedy sam fakt zaistnienia inflacji w gospodarce nie sprawi, że wynagrodzenia zostaną podniesione.
W takim przypadku trzeba odwołać się do własnych kompetencji i wyciągnąć takie argumenty, które pozwolą otrzymać podwyżkę, ale nie dlatego, że wszystko drożeje, tylko dlatego, że wnosisz do firmy większy wkład, więc powinno być to odpowiednio bardziej docenione.
Przetestuj nasze rady, dotyczące tego, jak poprosić o podwyżkę.
- Przygotuj rzeczowe argumenty, najlepiej oparte na liczbach. Pokaż, że dzięki Twojej pracy wyniki firmy wzrosły o daną wartość.
- Odnieś się do swojego zaangażowania. Jeśli Twoje obowiązki w ostatnim czasie stały się trudniejsze albo jest ich więcej, a mimo tego dotrzymujesz terminów, to jest to dowód na to, że Twoja praca powinna być lepiej doceniana.
- Pokaż, że bierzesz odpowiedzialność za większy obszar. Twoje inicjatywy oraz przejmowanie odpowiedzialności za zespół to dobry argument na lepsze wynagradzanie.
- Porównaj swoją pensję do wartości rynkowych. W internecie znajdziesz kalkulatory, które pokazują, ile średnio powinno się zarabiać na danych stanowiskach. Po wymienieniu Twoich osiągnięć może być to ostateczny argument, który przekona Twojego szefa. Znajomość rynkowych realiów wzbudzi jego czujność, że możesz szukać nowej pracy i wzrośnie jego motywacja do zatrzymania Cię.
Pamiętaj, że rozmowa o podwyżce nic Cię nie kosztuje. Możesz tylko zyskać, więc zdecydowanie warto spróbować.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Walentynki obchodzimy 14 lutego. Co prawda jest jeszcze trochę czasu, aby pomyśleć o prezencie dla drugiej połówki, ale może w tym roku warto przygotować się wcześniej i wymyślić coś, co nie będzie wymuszone, a sprawi prawdziwą radość. Zapoznaj się z naszymi inspiracjami na prezent na Walentynki!
Czytaj więcej
Dzwoni do Ciebie ktoś podający się za pracownika banku lub firmy pożyczkowej i obiecuje szybki i pewny zysk, jeśli tylko zainwestujesz w kryptowaluty? Uważaj, to oszustwo! Nie dawaj nikomu dostępu do swojego konta i nie instaluj nieznanego oprogramowania
Czytaj więcej
Do Bożego Narodzenia został jeszcze niecały miesiąc. Wydaje się, że to sporo czasu, ale nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, co ugotować na święta, jak udekorować dom, a także przedstawiamy gotowy plan świątecznych przygotowań krok po kroku!
Czytaj więcej