Pomysły na działkę rekreacyjną: 8 inspiracji

Pomysły na działkę rekreacyjną: 8 inspiracji

Już w zeszłym roku działki rekreacyjne wróciły do łask. Pandemia spowodowała, że dużo bardziej zaczęliśmy doceniać własny kawałek terenu, gdzie możemy swobodnie poczytać książkę na hamaku, urządzić dzieciom plac zabaw czy zaprosić znajomych na grilla. Sprawdź nasze pomysły na działkę rekreacyjną, aby dowiedzieć się, jak ciekawie, ale i użytecznie ją zaaranżować.

Jeszcze dwa lata temu działka ROD wydawała się być reliktem przeszłości, którą posiadają tylko seniorzy. Jednak ograniczenia związane z podróżowaniem i rekreacją na świeżym powietrzu sprawiły, że własny kawałek trawy stał się niezwykle cenny.

Kiedy już uda Ci się kupić działkę, sprawdź, jakie pomysły do ogrodu warto wprowadzić. Zanim jednak zaczniesz jakiekolwiek prace, musisz sprawdzić, na co pozwala Ci posiadany teren.

Urządzanie działki rekreacyjnej – od czego zacząć?

Na początek zmierz, ile powierzchni do zagospodarowania ma Twój ogródek. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, co się na nim zmieści. Następnie zorientuj się, czy działka ma dostęp do wody i prądu i czy znajduje się na niej toaleta. Te elementy są niezbędne, jeżeli marzy Ci się gotowanie, grillowanie, postawienie basenu czy zapraszanie gości.

Teraz możesz puścić wodze fantazji i zastanowić się, co zamierzasz robić na swojej działce i na tej podstawie sporządź listę przedmiotów, które będą do tego potrzebne, ale też po prostu Ci się podobają. Zerknij na przykłady:

 • Marzy Ci się czytanie książek i drzemki w cieniu drzew? Niezbędny będzie hamak. Jeśli na działce są drzewka w odpowiedniej odległości od siebie, wystarczy go powiesić. Jeżeli nie, trzeba kupić taki na stojaku.
 • Masz dzieci? Możesz zorganizować dla nich plac zabaw i kupić jedną budowlę, w skład którego wchodzą: zjeżdżalnia, piaskownica i mały domek.
 • Planujesz długie spotkania ze znajomymi przy winie i dobrym jedzeniu? Nie zapomnij kupić grilla, namiotu (albo innego zadaszenia na wypadek deszczu lub nadmiernego słońca), stołu oraz krzeseł i nastrojowych lampek.
 • Chcesz mieć własnoręcznie wyhodowane warzywa i owoce? Zaplanuj teren pod taki ogródek, kup nasiona oraz akcesoria ogrodnicze i zorientuj się, jakie gatunki najlepiej obok siebie posadzić.

Jeżeli już wiesz, czego mniej więcej potrzebujesz, pomysł na działkę możesz wprowadzić w życie. Zanim jednak zaczniesz robić zakupy, sprawdź, czy Twoje wymarzone meble i inne akcesoria zmieszczą się w wybranych przez Ciebie miejscach, czy będzie do nich wygodny dostęp i czy na wybranym terenie nie rośnie np. drzewo, którego nie możesz usunąć.

Jak urządzić działkę ogrodową?

Działka ogrodowa kojarzy się przede wszystkim z uprawianiem na niej owoców i warzyw. Własne plony są naprawdę smaczne i ekologiczne, ale pamiętaj, że przez cały sezon będziesz musiał ich doglądać – siać, podlewać, plewić, a na końcu zebrać owoce. Nic nie smakuje jednak lepiej niż truskawki czy pomidory z własnego krzaczka. Ciekawe pomysły na ogródek to więc grządki! O czym powinien pamiętać początkujący ogrodnik?

 • Sprawdź, czy ziemia u Ciebie na działce nadaje się do uprawy. Na pewno przed wysianiem nasion trzeba spulchnić glebę, usunąć chwasty oraz dodać kompost.
 • Zorientuj się, które owoce i warzywa lubisz i chcesz je u siebie uprawiać. Najczęstsze wybory działkowców to: pomidory, ogórki, cukinia, sałata, dynia, fasolka szparagowa, por, cebula, buraki, kapusta, maliny, truskawki, borówki i agrest.
 • Zaplanuj ułożenie swoich grządek, bo nie wszystkie rośliny lubią rosnąć obok siebie. Przykładowo, unikaj sadzenia pomidorów przy koperku. Na takim miejscu sprawdzą się za to ogórki. Z kolei pietruszka lubi się z pomidorami, ale niekoniecznie z sałatą.
 • Nie zapomnij także o ziołach. Je możesz posadzić w ziemi, ale aby uniknąć pożarcia ich delikatnych listków przez ślimaki, lepiej zrobić to w doniczkach. Łatwa w uprawie jest bazylia i mięta. Uprawa ziół wcale nie jest tak trudna, jak może się wydawać!

Jak urządzić małą działkę rekreacyjną?

Z kolei na działce rekreacyjnej nastawiasz się typowo na relaks. Większość osób nie decyduje się na uprawianie grządek, ale na swój zielony teren przyjeżdża tylko po to, aby się zrelaksować. Duże kanapy i hamak na stojaku z pewnością są wygodne, ale niestety nie zmieszczą się na małej działce.

Ciekawe pomysły do ogrodu, który ma niewielki metraż, muszą być więc kompaktowe. Zamiast sofy i stolika kawowego postaw na składane leżaki oraz stolik, które później można schować do altanki albo zabrać ze sobą z powrotem do domu. Jeżeli masz odpowiednio duże drzewka owocowe, to między nimi możesz powiesić hamak. Szum drzew oraz delikatne kołysanie od razu wprowadzą Cię w błogi nastrój.

Gdy Twoja działka jest niewielka, nie marnuj miejsca na duże grządki. Lepiej wybrać donice i zasadzić w nich kwiaty czy zioła. Nawet jeżeli nie masz nadmiaru miejsca, to zastanów się nad postawieniem małej altanki. Pozwoli Ci ona schować sprzęt ogrodniczy, meble wypoczynkowe i da Ci schronienie przed ewentualnym deszczem.

Pomysł na działkę: 4 inspiracje, które robią wrażenie

Jeżeli dysponujesz większym metrażem i masz trochę większy budżet, to zebrane przez nas ciekawe pomysły do ogrodu są właśnie dla Ciebie!

Postaw na strefę relaksu z prawdziwego zdarzenia. Zacznij od zbudowania drewnianego (lub z deski kompozytowej) podestu. Na nim postaw naprawdę wygodny zestaw wypoczynkowy przeznaczony do ogrodu. Następnie trzeba zadbać o zadaszenie, które ochroni Cię przed nadmiernymi promieniami słońca i przed deszczem. Przytulnego klimatu nadadzą jeszcze dodatki: dywan tarasowy, lampki, które można zapalić wieczorem oraz miękkie poduchy.

Sprzętem do ogrodu, który naprawdę zmienia jakość życia, jest prywatne jacuzzi. Można kupić dmuchane modele, które wystarczy postawić na wyizolowanym podłożu (np. styropianie zabezpieczonym folią), napompować i wypełnić wodą. Letnie wieczory w jacuzzi z lampką wina w ręce są naprawdę niezapomniane.

Wśród droższych wydatków znajdzie się oczywiście też coś dla naszych pociech. Jeśli masz miejsce na działce, to warto zaaranżować dzieciom plac zabaw. Są gotowe zestawy, które składają się z domku, zjeżdżalni, piaskownicy i huśtawki.

Jesteś fanem pizzy i uważasz, że ta domowego piekarnika nie smakuje zbyt dobrze? Zainwestuj w piec do pizzy. Jest to przenośny model, ale w środku bucha prawdziwy ogień, który nadaje temu włoskiemu plackowi wyjątkowego smaku rodem z najlepszej włoskiej pizzerii.

Pomysły do ogrodu: 4 tanie inspiracje

A co zrobić, jeżeli masz mniejszy budżet? Pomysły na aranżację ogrodu nie muszą kosztować majątku!

Dla maluchów możesz kupić przenośną, plastikową piaskownicę. Do tego wystarczy łopatka, grabki, wiaderko i foremki i zabawa gwarantowana!

Zamiast obszernej strefy relaksu kup po prostu składane leżaki i drewniany stolik. Możesz dodatkowo zainwestować w dobrane kolorystyczne poduchy, a na stole postawić bukiet ze świeżo zebranych kwiatów.

Jeśli nie masz altanki albo drzewek, na których można by powiesić nastrojowe lampki, to postaw na latarenki, które wbija się w ziemię. Ich koszt jest niewielki, a ciągu dnia same magazynują energię ze słońca, która po zmroku pozwala im świecić bez użycia zasilania.

Nie chcesz inwestować w drewniany albo rattanowy stół i zestaw krzeseł? Nic straconego! Na rynku są teraz plastikowe modele, które bardzo dobrze odzwierciedlają te szlachetne materiały i kosztują kilka razy mniej.

Ile kosztuje urządzenie działki? Przykładowe koszty

Porównajmy koszty urządzenia działki rekreacyjnej w dwóch wersjach – luksusowej i budżetowej, bo tak naprawdę to, co chcesz kupić determinuje wysokość poniesionych wydatków. Oczywiście w każdym przypadku musisz jeszcze kupić wybrane rośliny. Ich łączny koszt zaczyna się od kilkuset złotych (jeżeli wybierzesz małe egzemplarze) aż do kilku tysięcy (gdy np. zależy Ci na zaaranżowaniu żywopłotu albo kupnie wyrośniętych już roślin).

W wersji luksusowej możesz urządzić prawdziwe imprezowe centrum na świeżym powietrzu. Jeśli co weekend chcesz imponować znajomym, to warto kupić:

 • drewniany stół i zestaw krzeseł – 2 000 zł,
 • dmuchane jacuzzi – 3 000 zł,
 • piec do pizzy – 1 300 zł,
 • elementy dekoracyjne (poduszki, lampki, naczynia) – 200 zł.

Łącznie więc trzeba wydać 6 500 zł.

W wersji budżetowej te koszty będą o wiele niższe:

 • dwa składane leżaki – 150 zł,
 • stolik – 100 zł,
 • przenośny grill opalany węglem – 150 zł,
 • elementy dekoracyjne – 200 zł.

Wystarczy przygotować około więc 600 zł. Jak widać, koszt urządzenia działki można obniżyć nawet dziesięciokrotnie.

Potrzebujesz pożyczki online na urządzenie działki? Złóż wniosek już dziś!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.