Wyprawka szkolna – ile kosztuje w 2022 roku?

Wyprawka szkolna – ile kosztuje w 2022 roku?

Co prawda, mamy wakacje w pełni, ale za moment uczniowie i ich rodzice będą myśleć o kompletowaniu wyprawki szkolnej. Podręczniki, zeszyty i przybory szkolne potrafią jednak nieźle obciążyć domowy budżet, dlatego warto się wcześniej przygotować. Podpowiadamy, co koniecznie trzeba kupić, ile kosztuje szkolna wyprawka i jak wydać na nią mniej.

Szczególnie przy kilkorgu dzieciach w wieku szkolnym wyprawka szkolna to spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że co roku rodzice dostają państwowe środki, które pozwalają łatwiej finansować wyprawkę szkolną. 300 plus to umowna nazwa programu, bo otrzymuje się 300 zł na każde dziecko, które uczy się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych, aż do 24. roku życia.

Wyprawka szkolna – dla kogo jest?

Wyprawkę szkolną muszą skompletować wszyscy ci, którzy uczęszczają do szkoły. W przypadku młodszych dzieci zajmują się tym rodzice, natomiast starsze robią niezbędne zakupy same.

W szkołach jest dostępna lista podręczników na konkretne przedmioty, a często także wymagania odnośnie do zeszytów (grubość, wzór linii na stronach). W pierwszych latach szkoły podstawowej często nauczyciele wymagają również kupna przedmiotów, niezbędnych do prac plastycznych czy nauki geometrii (cyrkiel, kątomierz, ekierka, linijka).

Zobacz, ile kosztują podręczniki do szkoły podstawowej

Natomiast starsi uczniowie na start roku szkolnego powinni mieć tylko podręczniki, zeszyty i przybory do pisania.

Wyprawka szkolna – lista potrzebnych przedmiotów

Zanim wybierzesz się na zakupy, warto przejrzeć stronę internetową szkoły w poszukiwaniu informacji o wyprawce szkolnej. Lista często jest publikowana i pomaga kupić to, co rzeczywiście potrzebne. Wszyscy uczniowie zazwyczaj muszą zaopatrzyć się w następujące przedmioty.

 1. Podręczniki – tutaj koniecznie trzeba przejrzeć publikowany przez szkołę wykaz, aby wiedzieć, jakie konkretnie książki czy zestawy ćwiczeń będą potrzebne do danych przedmiotów. Warto pamiętać, że uczniowie szkół podstawowych otrzymują zestaw podręczników za darmo. Nie trzeba więc ich więc samodzielnie kupować.
 2. Zeszyty – w tym przypadku również warto wesprzeć się listą od nauczycieli (dotyczy to szczególnie uczniów młodszych klas). Dzięki temu dowiesz się, czy kupić zeszyty w linie, czy w kratkę oraz jakiej grubości. Licealiści zazwyczaj mają w tej kategorii dowolność, a nawet mogą kupić jeden zbiorczy zeszyt, który posłuży im do robienia notatek z kilku przedmiotów.
 3. Piórnik - młodszym dzieciom lepiej sprawdzi się piórnik, który ma przegródki i łatwiej utrzymać w nim porządek. Natomiast dla starszych lepszy będzie piórnik typu tuba, do którego można szybko wrzucić wszystkie przybory po zakończeniu lekcji.
 4. Wyposażenie piórnika – pierwszoklasiści zazwyczaj piszą piórem (ze stalówką lub kulkowym), natomiast starsze mogą również długopisem. Warto zaopatrzyć się od razu w kilka sztuk, a w przypadku pióra nie zapomnieć o kupnie nabojów z atramentem. Dodatkowo przydadzą się: ołówek, zakreślacze, kolorowe cienkopisy, kredki, gumka, temperówka, cyrkiel, linijka, kątomierz, a dla starszych uczniów również kalkulator.
 5. Przybory plastyczne – do rysowania, wyklejania, malowania czy innych prac artystycznych niezbędne są: blok rysunkowy, techniczny, z kolorowymi kartkami, farby, pędzle, teczka do przechowywania prac i plastelina.
 6. Pudełko na śniadanie i bidon – jest duża szansa, że uczeń podczas kilku godzin w szkole zgłodnieje. Dlatego przy okazji zakupów nie możesz zapomnieć o pudełku na drugie śniadanie (najlepiej z przegródkami, bo oprócz kanapki będziesz mógł zapakować jeszcze np. pokrojone świeże owoce lub warzywa) oraz bidon na wodę.
 7. Strój na WF – aby uczestniczyć w zajęciach z wychowania fizycznego, trzeba mieć najczęściej białą koszulkę, ciemne spodenki i trampki z jasną podeszwą.
 8. Plecak – najzdrowiej dla młodego kręgosłupa jest nosić książki i zeszyty w plecaku. Warto wybrać model z regulowanymi szelkami i usztywnianą częścią, przylegającą do pleców. Oczywiście pozwól dziecku wybrać plecak z ulubionym motywem, aby chętniej maszerował do placówki.

Jak otrzymać 300 plus na wyprawkę szkolną?

„Wyprawka szkolna 300 plus”, jak roboczo nazywają program rodzice, przysługuje im na dzieci, uczące się w szkole do momentu ukończenia przez nie 20. roku życia, a gdy są niepełnosprawne, to do 24. roku życia. Program „Dobry start” nie obejmuje jednak studentów, przedszkolaków ani dzieci uczęszczających do zerówki.

To jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł, które otrzymuje się raz do roku. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną, a za wypłatę pieniędzy odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o wyprawkę szkolną

Wnioski można składać od 1 lipca i jeśli zdążysz do końca sierpnia, to masz gwarancję, że świadczenie zostanie wypłacone do 30 września. Termin składania wniosków na ten rok szkolny upływa dopiero 30 listopada, jednak przy późniejszym jego złożeniu, na środki trzeba będzie odpowiednio dłużej poczekać.

Dokument można złożyć tylko drogą elektroniczną, korzystając z portalu Emp@tia, portalu PUE ZUS albo swojej bankowości internetowej. Pieniądze zostaną wypłacone w formie bankowego przelewu na konto, które wskażesz we wniosku. Nie ma możliwości odebrania świadczenia w gotówce.

Sam wniosek jest niezwykle prosty do wypełnienia – wystarczy w nim wpisać swoje dane jako rodzica oraz dane dzieci, którym przysługuje 300 zł.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Darmowe podręczniki dla uczniów podstawówek oraz 300 zł w ramach programu „Dobry start” to spore odciążenie dla budżetu rodziców. Wciąż jednak do sfinansowania pozostają inne artykuły. Podliczyliśmy, ile to wszystko kosztuje dla ucznia pierwszej klasy podstawówki i liceum, bo w przypadku tych poziomów edukacji różnice są największe.

Rodzice pierwszoklasisty zazwyczaj muszą kupić:

 • 5 szt. zeszytów – 15 zł,
 • plecak – 70 zł,
 • piórnik – 40 zł,
 • pudełko śniadaniowe i bidon – 50 zł,
 • strój na WF i trampki – 100 zł,
 • pióro – 40 zł,
 • przybory plastyczne – 100 zł,

Łącznie więc wyprawka szkolna będzie kosztowała 415 zł.

Z kolei licealista musi przygotować się na następujące wydatki:

 • zestaw nowych podręczników: 600 zł,
 • 10 szt. zeszytów – 30 zł,
 • plecak/torba – 100 zł,
 • piórnik – 40 zł,
 • strój na WF i trampki – 100 zł,
 • kalkulator – 30 zł,
 • przybory do pisania/geometryczne – 70 zł.

Ze względu na konieczność kupna podręczników, koszt wyprawki szkolnej dla ucznia szkoły średniej sięgnie około 970 zł.

Gdzie kupić najtańszą wyprawkę szkolną?

Tak naprawdę kluczem do znalezienia szkolnych artykułów w najlepszych cenach jest polowanie na promocje. Większość sieci handlowych ma w sierpniu tygodnie tematyczne, gdzie można kupić zeszyty, długopisy czy przybory plastyczne po naprawdę niskich cenach.

Jeżeli nie masz czasu na chodzenie po sklepach, to potrzebne artykuły możesz również kupić przez internet.

Jak zaoszczędzić na kosztach wyprawki szkolnej?

W dobie rosnącej inflacji warto zastanowić się, jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej. Lista rzeczy do kupienia jest długa, ale stosując przygotowane przez nas tricki, wydasz znacząco mniej.

 1. Kup używane podręczniki – zazwyczaj szkoły przed kilka lat używają tych samych książek. Można więc skontaktować się z osobą z klasy wyżej i kupić podręczniki z drugiej ręki. Zamiast 50 – 60 zł za pozycję, można wydać 10 – 20 zł, co jest znaczącą oszczędnością.
 2. Zrób listę zakupów – z rodzicielskiego doświadczenia pewnie wiesz, że wizyta z dzieckiem w sklepie, szczególnie gdy z każdej strony kuszą plecaki z motywem Krainy Lody, piórniki z pieskami z Psiego Patrolu i kolorowe cienkopisy, może być trudna. Dlatego warto wcześniej zrobić listę tego, co musicie kupić i umówić się z dzieckiem na jedną dodatkową rzecz, którą może wziąć, jeśli mu się spodoba. Dzięki temu jest mniejsza szansa, że wydasz zbyt dużo.
 3. Decyduj się na wielopaki – często zeszyty czy długopisy można kupić w internecie w większej ilości. Szczególnie gdy masz kilkoro dzieci albo zależy Ci, aby zrobić zakupy na cały rok szkolny, to warto się na to zdecydować. Dzięki czemu cena za pojedynczą sztukę będzie niższa.
 4. Kupuj na wyprzedażach – za moment w sklepach zaczną się letnie wyprzedaże. Jest to dobry moment, aby kupić t-shirty czy krótkie spodenki, które dziecko wykorzysta na WF-ie.
 5. Postaw na jakość – jeśli co semestr będziesz kupować plecak za 50 zł, bo po kilku miesiącach będzie już zniszczony, to sumarycznie wydasz więcej niż gdy raz postawisz na porządny model za 200 zł, który starczy na kilka lat.
 6. Daj przedmiotom drugie życie – często jest tak, że dzieci proszą o kupno nowych rzeczy do wyprawki szkolnej, nie dlatego, że ich naprawdę potrzebują, tylko dlatego, że stare im się znudziły. Dlatego można im zaproponować podrasowanie ich. Przykładowo, koszulkę na WF można ozdobić naprasowanką, linijkę naklejkami, a do piórnika doczepić breloczek z ulubionym motywem.

Warto przemyśleć sprawę skompletowania wyprawki szkolnej wspólnie z dzieckiem i dać mu możliwość wyboru, które artykuły kupicie. Dzięki temu 1 września nie będzie mu się kojarzył z przykrym obowiązkiem, ale szansą na wykorzystanie nowego plecaka, kolorowych flamastrów i pachnących świeżością zeszytów.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.