Domowa siłownia - ile kosztuje, co kupić?
Wiele osób w trakcie pandemii przekonało się do ćwiczeń w domu. A gdyby tak postawić na elastyczność, wygodę i komfort psychiczny i zamiast iść na publiczną siłownię, to ćwiczyć w domu? Z pewnością pomoże w tym domowa siłownia, którą zmieścisz nawet w bloku! Zobacz, jak ją zaaranżować, żeby przyjemnie się z niej korzystało
Aby urządzić siłownię w domu, trzeba dysponować wolną powierzchnią o wymiarach około 3m x 3m. Wtedy bez problemów można nawet operować sztangą. Jeśli miejsca masz mniej, to oczywiście się nie zniechęcaj. Mała siłownia w domu też się sprawdzi, ale daje bardziej ograniczone możliwości. Wszystko zależy jednak od tego, jakie ćwiczenia wykonujesz.
Siłownia w domu – jak ją zrobić?
Aby zorganizować domową siłownię, musisz wybrać dla niej miejsce. Oczywiście najlepszy będzie osobny pokój, ale z powodzeniem sprawdzi się także niedoceniany strych lub piwnica. Możesz także mieć tak zwaną mobilną siłownię, czyli kupić przenośne akcesoria, umieścić je w jednym pudełku i ćwiczyć tam, gdzie akurat masz wolny kawałek podłogi. Pamiętaj, że gdy masz mieszkanie w bloku, to może nie udać się w nim zamontować ciężkich sprzętów. Po pierwsze dlatego, że strop może nie wytrzymać, a po drugie operowanie sztangą może być hałaśliwe i uciążliwe dla sąsiadów.
Następnie sprawdź, w jakiej kondycji jest podłoga. Nie może być zbyt śliska ani nie mogą wystawać z niej drzazgi. Jeżeli powierzchnia nie jest odpowiednia, to możesz kupić wykładzinę albo ochraniacz do podłogi. Z kolei zastosowanie płyt korkowych pozwoli wyciszyć uderzenia.
Później trzeba zweryfikować wentylację. Szczególnie przy cięższych treningach otwarte okno może nie wystarczyć, aby dopływ tlenu był odpowiedni. Wtedy warto zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowych nawiewników.
Po przygotowaniu pomieszczenia na potrzeby siłowni domowej można zabrać się za kompletowanie sprzętu. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki trening chcesz wykonywać. Jeżeli ma to być tylko joga czy pilates, to wystarczy antypoślizgowa mata do ćwiczeń, taśmy i klocki do jogi. Z kolei, gdy chcesz wykonywać pełen trening spalający, to przyda się: skakanka, hantle, bieżnia, orbitrek lub stepper. Przy treningu siłowym bardzo dobrze sprawdzą się cięższe hantle, drążek do podciągania oraz ławka do wykonywania różnych ćwiczeń.
Domowa siłownia czy ćwiczenia w domu?
Jeśli nie chcesz odwiedzać publicznej siłowni, to masz do dyspozycji dwie opcje. Zorganizować domową siłownię albo wykonywać ćwiczenia bez sprzętu. Co lepiej wybrać?
Siłownia do domu na pewno daje więcej możliwości. Jeżeli kupisz odpowiedni sprzęt, to możesz rozwijać te same partie mięśni, co chodząc na publiczną siłownię. Specjaliści twierdzą, że aby osiągać efekty sylwetkowe, ćwiczenia na konkretnych maszynach są niezbędne. Wadą domowej siłowni na pewno jest jej koszt. Dobrej jakości sprzęt do użytku domowego kosztuje kilka tysięcy złotych. Do tego trzeba mieć miejsce, aby to wszystko postawić.
Dlaczego warto wybrać ćwiczenia bez sprzętu? Przede wszystkim dlatego, że nie musisz ponosić w tym celu żadnych kosztów. Wystarczy mieć tylko buty sportowe, a w przypadku pań odpowiednio podtrzymujący biust stanik i można trenować! W internecie jest szereg darmowych filmików, w ramach których można wykonywać pełny trening – z rozgrzewką, na konkretne partie mięśni i z późniejszym rozciąganiem. Dzięki temu nie trzeba samemu wymyślać ćwiczeń, więc jest to dobre rozwiązanie dla początkujących.
Wadą treningu bez sprzętu jest to, że za jego pomocą można schudnąć, ale nie zbuduje się widocznej masy mięśniowej, na której zależy szczególnie panom. Wykonując ćwiczenia bez przeszkolenia można także nabawić się kontuzji, więc trzeba wziąć to pod uwagę.
Domowa siłownia – co kupić?
Sprzęt, który będzie Ci potrzebny zależy od rodzaju treningu. Przeanalizujmy koszty zaaranżowania jednego pokoju w dwóch konfiguracjach. Jedna dla potrzeb mężczyzny, który chce zbudować masę mięśniową, a druga dla kobiety, która ma w planach stracić zbędne kilogramy. Warto tylko przypomnieć, że poniżej opisane sprzęty to nie jest siłownia dla dzieci w domu. Powinni korzystać z niej dorośli. O tym, jak zrobić plac zabaw dla dzieci przeczytasz w kolejnym z naszych artykułów.
Załóżmy, że pomieszczenie jest wielkości 9 mkw i na całej podłodze montujemy korkowy podkład wyciszający za 720 zł. Zobaczcie, co powinna zawierać domowa siłownia dla mężczyzny
A jak wykonać kobiecą siłownię w domu? Sprawdźcie sami!
Ile kosztuje mała siłownia w domu?
Nawet jeśli masz niewiele miejsca, to możesz zorganizować sobie małą siłownię w domu. Jeżeli ma być ona przenośna, to nie trzeba dodatkowo aranżować pomieszczenia. Trzeba mieć jednak karton albo pudełko, w którym będziesz trzymać swoje akcesoria.
Domowa siłownia – czy warto? Podsumowanie
Domowa siłownia to przede wszystkim elastyczność i wygoda. Możesz ćwiczyć wtedy, kiedy masz czas, nawet późnym wieczorem i wczesnym rankiem. Nie musisz nigdzie dojeżdżać, tylko wystarczy przejść do innego pomieszczenia.
Jeżeli stresuje Cię to, że na publicznej siłowni inni na Ciebie patrzą, to w domu nie ma tego ryzyka. Nie trzeba się malować ani inwestować w drogi strój sportowy. Można w pełni skupić się na ćwiczeniach.
Nie musisz także czekać w kolejce do wybranych maszyn, tylko ze wszystkich możesz korzystać od razu. Wiąże się z tym również kwestia higieny – nie ma konieczności odkażania sprzętu po każdym użyciu.
Wadą domowej siłowni jest to, że jednorazowo musisz wydać sporą kwotę na skompletowanie sprzętu i wyodrębnić osobny kąt w domu. Przerastają Cię koszty związane z urządzeniem domowej siłowni? Pamiętaj, że w każdej chwili możesz złożyć wniosek o pożyczkę online i przeznaczyć ją na dowolny cel.